Pusdiena

Finanšu ministrija par 100 000 eiro slavina nodokļu reformu

Pusdiena

Pusdiena 13.10.2017

ES līmenī aizvien nav sakārtots jautājums par līdzvērtīgu zāļu instrukcijām

Jautājums par līdzvērtīgu zāļu instrukcijām ES līmenī aizvien nav sakārtots

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Savienības līmenī aizvien nav sakārtots jautājums par līdzvērtīgu zāļu instrukcijām. Proti – tās mēdz atšķirties. Turklāt arī Latvijā reģistrētām zālēm ne vienmēr līdzvērtīgu zāļu instrukcijas ir saskaņotas. Kā pacientam vērtēt, ja zālēm ar vienādu aktīvo vielu, piemēram, vienā gadījumā instrukcijā rakstīts, ka iespējamas letālas sekas, bet citām zālēm tas nav pieminēts? 

Informācija līdzvērtīgu zāļu instrukcijās mēdz atšķirties. Tas var izraisīt pacientu neizpratni. Par to satraukts ir arī Lietuvas Farmaceitu biedrības prezidents Eduards Tarasevičs. Viņš min arī konkrētu recepšu zāļu piemēru. Latvijā gan tieši šādu zāļu nav.

"Ir tādas zāles "cotrimoxazolum" – tas ir starptautiskais nosaukums. Antibakteriālas zāles.

Vienām no zālēm ar šo vielu instrukcijā bija rakstīts, - var būt gadījumi, ka pacients nomirst pēc šo zāļu lietošanas. Citām zālēm ar šo pašu vielu tas nebija norādīts," atzina Tarasevičs.

Viņš neizprot, kā tas var būt? Darbīgā viela šīm zālēm ir viena un tā pati, bet instrukcijas atšķiras. Lietuvas Farmaceitu biedrības prezidents skaidro – ja cilvēks nomirtu, tas nebūtu palīgvielu dēļ. Ražotāju instrukcijās nedrīkstēja būt šādu atšķirību, uzsver Tarasevičs.

"Ko šādā situācijā darīt pacientam? Vienā instrukcijā viņš izlasīs, ka var nomirt, bet otrā nekas par to nav minēts. Instrukcijas jāsaskaņo. Ir jānorāda, lai papildina instrukciju ar to, ka var būt arī letāls iznākums atsevišķos gadījumos. Ir ļoti svarīgi, lai Zāļu aģentūras to nepalaistu garām. Firma uzrakstīs, kā gribēs, bet mūsu klients ir pacients. Viņš var ņemt vienas vai otras zāles, kurās ir dažādi uzrakstīts. Bet zāles ir līdzvērtīgas. Tā taču nevar! Tā ir arī Zāļu aģentūru atbildība," uzskata Tarasevičs.

Arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente un biedrības "Veselības projekti Latvijai" valdes locekle Elita Poplavska norāda uz atšķirīgo informāciju, kas pieejama speciālistiem un pacientam.

"Gan pētījumi, ko mēs esam veikuši Latvijā, gan arī starptautiskie salīdzinājumi rāda, ka šī informācija gan zāļu aprakstos, kas ir speciālistiem domātā informācija, gan lietošanas instrukcijā, kas ir pacientam domāta informācija par zālēm, atšķiras," teica RSU docente.

Tas, ka dažādu ražotāju līdzvērtīgu zāļu instrukciju atšķirības rada pacientu neizpratni, pārliecinājās arī Latvijas Radio. Kāds pacients dalījās savā pieredzē. Viņam ir Žilbēra sindroms. Vēlējies nopirkt kādu no Latvijā esošiem "Citramoniem" (pretsāpju, pretdrudža un pretiekaisuma līdzeklis). Vienām no zālēm instrukcijā rakstīts, ka ar konkrēto sindromu šīs zāles lietot nedrīkst, bet citam tieši šis sindroms pieminēts nav. Tāpēc arī pacients secinājis, ka vienu lietot drīkst, bet citu nedrīkst.

Pacients atminas, - aptiekā farmaceite skatījusies kā uz muļķi un centās skaidrot, ka gan "Ol-Citramons", gan "Citramons P", gan "Citramons Forte" satur pilnīgi vienādas darbīgās vielas.

"Līdz ar to visām zālēm ir vienāda iedarbība," skaidro Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Egita Diure. Instrukcijas zālēm varot atšķirties, jo tās atļauts dažādi reģistrēt.

Eiropas Savienības līmenī problēma ar atšķirībām zāļu instrukcijās ir apzināta un to risina. Taču tas prasot laiku, skaidro Zāļu aģentūrā.

Arī pētniece Poplavska norāda, ka situācija ir uzlabojusies. Nesenāk reģistrētām zālēm informācija esot līdzīgāka vismaz vienas valsts ietvaros.

Runājot konkrēti par pacientam neskaidro jautājumu, ZVA informāciju pārbaudīja un noskaidroja – tik tiešām, diviem no Latvijā esošiem "Citramoniem" instrukcijā norādīts liegums lietot zāles, ja ir konkrētais sindroms. Savukārt vienam konkrēti šis sindroms norādīts nav.

"Citramona gadījumā ir tā, ka informācija mums būtu jāharmonizē, bet ne Eiropas līmenī, jo "Citramons" ir nacionālā procedūrā reģistrētas zāles un citur Eiropā tādu nav. Tā ka mums pašiem Latvijā ar to būtu jātiek skaidrībā," atzina Diure.

ZVA pateicas par informāciju un sola izvērtēt šo gadījumu. Situācija radusies, jo arī šīm zālēm ražotāju reģistrācijas iesniegumi bijuši atšķirīgi. Piemēram, viens ražotājs atsaucas uz zinātnisko literatūru, otrs – uz veiktiem pētījumiem. Ja iedzīvotājiem ir neskaidrības, ZVA iesaka taujāt par zāļu lietošanu ārstam vai farmaceitam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti