Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") stāstīja, ka esošais mediķu atalgojuma modelis nav pārskatāms, piemēram, slimnīcās ir dažādas piemaksas, kas rada neskaidrību un aizdomas, cik efektīvi nauda atalgojumam tiek atvēlēta.
Jaunajā modelī vēlas iespējami vienkāršāku administrēšanu, lielāku taisnīgumu un lielāku izsekojamību tam, kā nauda plūst sistēmā.
Viņķele uzsvēra, ka bažas par mediķu algu samazināšanos jaunajā modelī ir nepamatotas, norādot, ka likmes netiks pārskatītas. "Alga mazāk var būt tikai, ja cilvēks strādā mazāk," sacīja Viņķele.
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris savukārt "Rīta panorāmā" stāstīja tieši pretējo. Pēc viņa teiktā, pašreizējais atalgojuma modelis ir adekvāts - pietiekami pārskatāms un niansēts.
Viņaprāt, jaunas sistēmas veidošanai nav loģiska pamatojuma. Mediķi arī bažījas par algu samazinājumu.
Jauno modeli plāno izmantot jau nākamā gada budžeta sastādīšanā. Līdz 31. janvārim paredzēts prezentēt jauno modeli, bet līdz februāra beigām - to pabeigt.
KONTEKSTS:
Veselības nozares darbinieku zemākā darba samaksa šogad pieaugs par 10%, savukārt rezidentiem darba samaksas pieaugums būs 20%.
Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Māsu asociācija neatbalsta šādu neproporcionālu algu palielinājumu dažādām veselības aprūpes darbinieku grupām.
Mediķu organizācijas norādīja, ka plānotais algu palielinājums ārstiem rezidentiem par 20%, bet sākot ar trešo rezidentūras gadu un apakšspecialitāšu rezidentiem par 30%, bet visiem pārējiem par 10%, ir neloģisks un deformē visu atlīdzības sistēmu, pirmo gadu ārsta rezidenta minimālā alga tiks pielīdzināta sertificēta ārsta minimālai algai, bet vecāko gadu rezidentu minimālā alga būs augstāka par sertificēto ārstu likmi.
Mediķu organizācijas arī pieprasa premjeram un veselības ministrei nekavējoties sākt darbu, lai nodrošinātu 2021. gadā nepieciešamo 314 miljonu eiro finansējumu visu medicīnas darbinieku algu palielināšanai par 20%.
Saeimā 2018. gadā pieņemtais lēmums mediķu algu celšanai paredzēja 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevās rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.