Jauno pedagogu darba algu modeli cer pabeigt līdz aprīlim; pret to vēl daudz iebildumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Turpinās diskusijas par jauno pedagogu algu modeli, kuru plāno ieviest 2022.gadā, informē Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). Šobrīd panākta konceptuāla vienošanās par vairākām svarīgām lietām – klašu optimālajiem izmēriem, algu aprēķinu un pedagoga slodzi. Taču pie modeļa vēl daudz jāstrādā – ir daudz neskaidrību un domstarpību. Pabeigt to plāno aprīlī. Un pēc tam sekos diskusijas par tā īstenošanai nepieciešamajiem valsts budžeta līdzekļiem.

ĪSUMĀ:

  • Jauno pedagogu algu modeli cer pabeigt līdz aprīlim.
  • Plāno apmaksātu stundu skaitu mazai, vidējai un lielai klasei.
  • Iepriekšējais modelis radīja nevienlīdzīgu situāciju mazajās un lielajās skolās.
  • Pašvaldības vēl aicina domāt, cik skolēnu jānosaka mazajā klasē.
  • Izglītības iestāžu vadītāji bažījas, ka jaunā modeļa ieviešana kavēsies.
  • Pašlaik jauno modeli plānots ieviest 2022.gada 1.septembrī.

Jauno pedagogu darba algu modeli cer pabeigt līdz aprīlim; pret to vēl daudz iebildumu
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Jau kopš novembra speciāli veidota darba grupa strādā pie jaunā pedagogu algu finansēšanas modeļa. Pašreizējais modelis – nauda seko skolēnam – rada nevienlīdzīgu situāciju mazajās un lielajās skolās. Šobrīd skolas spiestas cīnīties par katru skolēnu, lai nezaudētu daļu valsts finansējuma. Līdz ar to rodas ļoti pārpildītas izglītības iestādes un tādas, kurās klasē ir, piemēram, pieci bērni. Protams, krasi atšķiras arī pedagoga atalgojums. Jaunais modelis šo nevienlīdzību varētu mazināt.

Plānots veidot klases grozus jeb apmaksātu stundu skaitu mazai, vidējai un lielai klasei, kurā optimāli būtu 20-25 skolēni.

"Esošajā modelī skolas bieži vien sūdzējās par to, ka, atnākot vai aizejot kādam bērnam, tas ietekmēja finansējumu. Tagadējā modelī aprēķins ir uz klasi, tātad nelielas skolēnu skaita izmaiņas finansējumu neietekmē. Un ar šo modeli mēs mudinām neveidot lielas klases, jo tas neko finansējumā nemaina," skaidroja IZM Izglītības departamenta vecākā eksperte Modra Jansone.

Izmaiņas plānotas arī skolotāju slodzē. Šobrīd viena slodze ir 30 stundas, kur vidēji 70% ir kontakstundas. Taču pēc modeļa ieviešanas pilna slodze būs 40 stundas. Cieta robeža kontaktstundu īpatsvaram nebūs noteikta – vidēji tā varētu būt līdzīga, skaidroja Jansone. Tādējādi pieaugs arī maksa par slodzi. Šobrīd tā ir 790 eiro. Jauno modeli, līdz ar to jaunās minimālās likmes plānots ieviest 2022.gada 1.septembrī.

Vēl jādiskutē par to, vai mazākās klases minimālais izmērs - astoņi skolēni - nav par lielu.

"Ir jāsaprot, kā tiks finansēts tieši lauku sākumskolās, lai mazie bērni būtu tuvāk dzīvesvietās, kā tiks finansēts šis posms. Iespējams, ka tur nesasniegs tos astoņus bērnus klasē. Vai tas būs pieci, seši vai cik," sacīja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure.

Par jauna modeļa nepieciešamību šaubu nav, to apstiprina arī Latvijas Izglītības iestāžu vadītāju asociācijā. Un ir skaidrs, ka tā ieviešana prasīs ievērojamus papildus līdzekļus, norādīja asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns. Viņa bažas ir par to, vai pašreizējā valdība paspēs skatīt šo modeli. Diskusijas par papildus finansējumu varētu ievilkties, norādīja Kalvāns.

"Līdzīgi kā tas bija Lietuvā, līdzīgi kā tas bija Igaunijā – tas var palikt tikai "Excel" [tabulu] līmenī.

Labās idejas mums var palikt datoros. Vai arī politiķi lems, un būs nepieciešami ievērojami papildus līdzekļi, lai šo modeli iedzīvinātu," sacīja Kalvāns.

Pie modeļa izveides vēl daudz jāstrādā. Plānots to pabeigt aprīlī, bet ieviest - 2022.gada 1.septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti