Dienas ziņas

Projekts "Pats savam saimes galdam"

Dienas ziņas

Siguldas bērnudārziem jauns ēdinātājs

Jaunlopiem Vecaucē – modernas novietnes

Jaunlopiem Vecaucē – Latvijā unikālas modernas novietnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) mācību pētījumu saimniecībā “Vecauce” atklātas Latvijā unikālas jaunlopu novietnes. Ideja par atklātā tipa kūtīm ar arkveida konstrukciju un neierastu jumta segumu, kas nodrošina dzīvniekiem arī dabisko apgaismojumu, nākusi no ASV, bet tādas tiekot izmantotas arī Japānā, Vācijā un Austrijā.     

Mācību pētījumu saimniecības “Vecauce” galvenais uzdevums jau kopš tās dibināšanas 1921. gadā ir studentu apmācība un iepazīstināšana ar jaunākajām tendencēm nozarē. Pēdējā laika jaunākā slaucamo govju novietne izbūvēta pirms 12 gadiem, bet tagad saimniecību papildinās vēl divas jaunas novietnes, kuras vismaz pašreiz esot modernākās visā Baltijā.

 “Vecauces” valdes loceklis Ziedonis Helvigs stāstīja, ka “pirmā kursa studenti šeit iziet apmācību procesu, un katrs no viņiem redz tās jaunākās tehnoloģijas, kas šeit ir, un tie cilvēki, kas ir paši redzējuši, var arī citiem pateikt, ka ir tāda tipa ēkas, modernākas un kādas ir priekšrocības.

Jaunajām novietnēm ir arkveida konstrukcija bez iekšējiem balstiem, bet jumta daļa pārsegta ar gaismas caurlaidīgu materiālu, kas esot daudz vienkāršāk labojams kā ierastais jumta segums.

SIA “Neoprojekts” valdes loceklis Jānis Ruško stāstīja, ka pārsegums ir trīsslāņu polietilēna tents. “Atšķirībā no fūrēm, kur jūs redziet tentu, šis tents būs daudz izturīgāks, un, ja pat arī viņu sabojā, tad arī šādā nospriegotā veidā plaisa neaizies tālāk,” stāstīja Ruško.

Atklātā tipa kūts esot lopiem labvēlīgāka, jo tādā mazāk iekļūst baktērijas un dzīvnieki mazāk slimo ar elpošanas ceļu slimībām, savukārt dabiskā apgaismojuma ietekme uz veselību būšot viena no tēmām, ko varēs pētīt studenti.

Šajās novietnēs vienam dzīvniekam atvēlēta arī lielāka platība, kā arī izveidots atklātā tipa galds, pie kura vienlaicīgi var nokļūt visi dzīvnieki.

“Ļoti svarīgi ir, lai nebūtu pārblīvētība, lai viņi ērti justos. Varētu paši iet atpūsties, kad grib šeit dziļajos pakaišos, un pienākt pie barības galda,” skaidro LLU profesore Laila Liepa.

Jauno novietņu izbūve izmaksājusi 2,5 miljonus eiro, un tā izbūvēta ar Lauku atbalsta dienesta  atbalstu. Nākamā iecere ir izbūvēt saimniecībā arī jaunu lopbarības krātuvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti