Jaunjelgavas vidusskola saņems aizrādījumu par novēlotu reaģēšanu uz vardarbību

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sagatavojusi vēstuli Jaunjelgavas vidusskolai un pilsētas pašvaldībai, kurā izteikts aizrādījums par novēlotu vēršanos tiesībsargājošajās institūcijās, lai ziņotu par kāda pirmklasnieka piekaušanu, aģentūra LETA uzzināja VBTAI.

Kā skaidroja VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere, tikai 10.maijā inspekcija saņēma informāciju, ka Jaunjelgavas vidusskolā skolas tualetē kāds 5.klases skolnieks smagi piekāvis pirmklasnieku. Incidents notika 22.aprīlī. Novēloti skolas vadība vērsusies arī policijā.

VBTAI skolā ir veikusi bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi, tās laikā arī aptaujājot 1. un 5.klases skolēnus. Secināts, ka skolā jau ilgāku laiku nav pienācīgi veikts darbs vardarbības prevencijai un nav iesaistīti arī atbildīgie pašvaldību institūciju speciālisti, kuru kompetencē ir darbs ar bērniem, kuriem ir uzvedības problēmas.

VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa par notikušo raidījumam „Bez tabu” 22.maijā sacīja, ka incidents ir loģisks iznākums tam, ka ilgstoši netika risinātas atsevišķas skolēnu uzvedības problēmas. „Skola varbūt pakļāvās agresīvu vecāku spiedienam, nonāca pat tik tālu, ka vecāki paši grasījās veikt izmeklēšanu skolā,” raidījumam teica Rieksta-Riekstiņa, piebilstot, ka skolas vadība iesaistīja policiju tikai tad, kad jau bija jārisina notikušā sekas.

Rieksta-Riekstiņa arī uzsvēra, ka patlaban cietušajam puisītim svarīgi saņemt psiholoģisko palīdzību. Viņa norādīja, ka notikušais bērnam ir ārkārtīgi smaga trauma un psihologam būs jāiegulda daudz darba, lai bērns tiktu notikušajam pāri un varētu mierīgi aiziet uz skolu.

Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks (V) sacīja, ka skola ar konkrēto agresīvo skolēnu cīnoties jau trīs gadus un šo problēmu par grūti atrisināmu padara tas, ka vecāki nesadarbojas, un šādā situācijā arī likums neparedz citādu rīcību. „Saistībā ar šo agresīvo piektklasnieku šis nebija pirmais incidents, un skolai ar viņu ir grūtības jau trīs gadu garumā. Pret viņu viss ir piemērots - ir runāts ar vecākiem, bet viņi aizstāv bērnu un nesadarbojas, ir izveidota sociālās korekcijas programma, skolēnam ir nozīmēts skolotāja palīgs, bet skolēns to vienkārši ignorē. Situācija ir tāda, ka visi likumā pieejamie līdzekļi ir izsmelti, un vairs nav risinājuma,” pauda Libeks.

Tā kā agresīvā skolēna ģimene dzīvo Vecumnieku novadā, Jaunjelgavas novada pašvaldība par šīm problēmām ir informējusi arī Vecumnieku novada Bāriņtiesu. „To mēs varbūt varējām izdarīt arī agrāk, bet iepriekš nezinājām, ka vecāki nostāsies pret skolu un ka nespēsim šo problēmu atrisināt,” piebilda Jaunjelgavas novada mērs.

„Tie ir meli, ka skola nebūtu likusies ne zinis. Skola pirmā sāka noskaidrot šā skolēna pārkāpumus. Skola arī bija tā, kas informēja policiju. Patlaban, kad policija sākusi izmeklēšanu, viņi lūdza skolu atturēties no paralēlām darbībām, atstājot šo lietu Valsts policijas kompetencē,” pastāstīja Libeks.

Viņaprāt, šis gadījums izgaismo situāciju, ka normatīvajos aktos ir nepilnības, proti, kā risināt situācijas gadījumos, kad vecāki nesadarbojas. „Likums ir tikai bērnu pusē, un šāda agresīva bērna gadījumā likums mums nedod tiesības darīt ar to skolēnu neko. Viņam piemēroto programmu viņš ignorē, vecāki nostājušies pret skolu, un mums vairs neatliek nekādas citas likumīgas ispējas. Piemēram, likumā ir paredzēts, ka skolēnam jāievēro skolas kārtība un noteikumi, bet likumā nav atrunāts, kas notiek tad, ja viņš tos neievēro,” pauda pašvaldības vadītājs.

Viņš pauda cerību attiecībā uz policijas kompetenci un pilnvarām.

Jaunjelgavas vidusskolas direktori Laumu Mīlīgu neizdevās sazvanīt, bet skolā informēja, ka direktorei ir tikšanās ar VP nepilngadīgo lietu inspektori.

Lai informētu skolu personālu, skolēnus un vecākus par rīcību šādos gadījumos, Labklājības ministrija (LM) otrdien, 28.maijā, rīkos preses konferenci. Pasākumā tiks pārrunāts arī Jaunjelgavas vidusskolā notikušais, informē LM.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece, Aizkraukles iecirknī tiek veikta pārbaude, lai lemtu jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu skolēnam, kurš Jaunjelgavas vidusskolā piekāvis pirmklasnieku.

VP tiek arī izvērtēta vecāku atbildība par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Tāpat policija noskaidro, vai no vardarbības skolā nav cietuši vēl citi bērni.

VP tiek gaidīts tiesu medicīniskās ekspertīzes atzinums par miesas bojājumu smaguma pakāpi, informēja Sietniece.

Kā iepriekš ziņoja TV3 raidījums „Bez tabu”, aptuveni pirms mēneša Jaunjelgavas vidusskolā kāds skolnieks nežēlīgi piekāvis pirmklasnieku skolas tualetē, mazo skolēnu turot aiz rokām, kamēr viņam sists pa kailu kājstarpi. Aizdomas krīt uz kādu piektklasnieku.

Raidījumā intervētie pauda bažas, ka lietas izmeklēšana vēl nav sākta. VP Zemgales reģiona pārvaldes kārtības policijas priekšnieks Gatis Strazdiņš raidījumam uzsvēra, ka izmeklēšana netiek novilcināta. Tomēr vietējie iedzīvotāji pauda aizdomas, ka, iespējams, vainīgā zēna tēvam esot draudzīgas attiecības ar policijas priekšniecību, bet nepilngadīgo lietu inspektore sasirgusi un pēc slimības devusies atvaļinājumā.

Cietušais zēns ārstējas mājās, viņam ir paaugstināta temperatūra, kā arī viņš jūtot sāpes. Savukārt agresīvais skolnieks turpina apmeklēt Jaunjelgavas vidusskolu, bet citu skolēnu vecāki ir nobažījušies par savu bērnu drošību un bērni baidoties iet uz tualeti, ziņoja „Bez tabu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt