Jauniete kļūst par vakcīnu pretinieci ārstes dēļ; asociācijā norāda – tādiem mediķiem labāk būt ekstrasensiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aptuveni 10% mediķu nav vakcinēti pret Covid-19, kā arī nav skaidra viņu nostāja šajā jautājumā. Piemēram, kādas ārstes padoms jaunieti padarījis par vakcīnu pretinieci un licis pamest studijas klātienē. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā norādīja, ka tādiem mediķiem vajadzētu mainīt profesiju un kļūt par ekstrasensiem, jo aicināt nevakcinēties ir nepieņemami.

Jauniete kļūst par vakcīnu pretinieci ārstes dēļ; asociācijā norāda - tādiem mediķiem labāk kļūt par ekstrasensiem
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Evijas meita Luīze (vārds mainīts) pēdējos divus gadus studējusi vienā no universitātēm Latvijā – līdz šim bijusi starp labākajiem studentiem budžeta grupā. Vasarā, kad tapis skaidrs, ka klātienes studijās būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts, Evija nolēma meitu mudināt vakcinēties. Līdz šim Luīze bijusi starp šaubīgajiem. Tāpēc Evija sūtīja meitu aprunāties ar ģimenes ārstu, cerībā, ka tādā veidā izdosies meitu pārliecināt.

"Un es dakterei jautāju – ko labu par poti var izstāstīt, lai viņu iedrošinātu un viņa nenobīstas? Un viņa saka – jūs jau redzat, es pati sēžu bez maskas. Tas jau viņai tas protests. Un viņa saka – es jau neko labu nevaru pateikt. Tā ir politika.

Viņa teica – ja jau bērnam ir variants B, lai iet un mācās neklātienē. Un mana meita no šaubīgās kļuva par vakcinācijas pretinieci. Tas arī bija tas pagrieziena punkts," pastāstīja Evija.

Saruna bija bez argumentiem un ļoti īsa. Bet meitu pārliecināt par to, ka vakcīnas ir drošas, vairs neesot iespējams. Tāpēc šobrīd Luīze paņēmusi akadēmisko gadu un pagaidām studijas atliek. Evija par to satraucas, jo nedomā, ka pēc gada situācija būs citādāka. Luīzei kļūt par vakcinācijas pretinieci palīdzēja ģimenes ārste Anna Vilcāne, kuru Latvijas Radio izdevās sazvanīt.

"Ne jau es visiem saku to nedarīt. Ja man jautā, vai es visiem rekomendēju vakcinēties? Nē. Nav visiem jāvakcinējas. Protams, es saku, ka riska grupām noteikti. Tur varbūt tiešām ir lietderīgi vakcinēties, bet es noteikti esmu pret bērnu vakcināciju. Kovidā ir tikai viens pareizais viedoklis – tā nav medicīnā. Es uzskatu, ka medicīnā katram ārstam ir tiesības domāt arī savādāk. Neuzskatu, ka vakcinācija ir risinājums," komentēja Vilcāne.

Tikmēr vairums ekspertu – imunologi, virusologi un epidemiologi  – jau kopš pandēmijas sākuma skaidro, ka vakcinācija ir galvenais ierocis vīrusa apkarošanā, to rāda arī dati. Diemžēl  Vilcāne nav vienīgā ģimenes ārste, kura aicina pacientus nepotēties. Šādu gadījumu ir diezgan daudz. Nav precīzu datu, cik šādu ģimenes ārstu ir. Tomēr zināms, ka kopumā 10% mediķu nav vakcinēti. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norādīja, ka nav skaidri arī viņu uzskati par vakcināciju pret Covid-19.

"Šāda rīcība nav pieļaujama, ka ģimenes ārsts vai ārsta palīgs aicinātu kādu savu pacientu nevakcinēties un mēģinātu stāstīt savus mītus un savas dīvainās teorijas. Es teikšu, es aicinātu to ģimenes ārstu pārdomāt savu vietu profesijā.

Antivakcīnists ģimenes ārsts nevar būt. Varbūt tad viņam ir jāiet par ekstrasensu," uzsvēra Kozlovska.

Viņa uzskata, ka šajā jautājumā aktīvāka loma jāieņem valdībai – jādomā, kā to risināt. Piektdien pēcpusdienā abas ģimenes ārstu asociācijas tiksies ar premjerministru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība"), lai apspriestu ārstiem šobrīd aktuālos jautājumus, tostarp pārrunātu arī vakcinācijas pretinieku problēmu.

KONTEKSTS:

Augstskolās studenti var piedalīties mācības klātienē ar negatīvu Covid-19 testu tikai līdz 10. oktobrim. Pēc tam klātienē mācīties un strādāt varēs tikai personas ar derīgu Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu.

Līdz šim Latvijā kopumā veiktas 1 514 085 vakcīnas pret Covid-19 injekcijas, vakcinācijas procesu noslēguši 765 302 cilvēki. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā 2021.gada aprīļa sākumā provizoriski bija 1 887 600 iedzīvotāju, tātad pirmo vakcīnas pret Covid-19 devu līdz šim saņēmuši 45,68% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu noslēguši 40,54% iedzīvotāju. Pilnībā vakcinēto iedzīvotāju īpatsvars nedaudz pārsniedz tikai pirmo poti saņēmušo īpatsvaru, jo "Janssen" vakcīnai nepieciešama tikai viena deva, pēc kuras cilvēks uzskatāms par pilnībā vakcinētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti