Dienas ziņas

Lielvārdē ieskandina festivālu "Baltica2015"

Dienas ziņas

ĀCM vīrusa izplatība cūkkopji vaino medniekus

Stipendiju programma jauniešiem ar invaliditāti

Jauniešiem ar invaliditāti piešķirs stipendijas studijām Latvijas augstskolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jauniešiem ar īpašām vajadzībām ir sarežģīti mācīties Latvijas augstākās izglītības iestādēs, secinājusi Invalīdu un viņu draugu apvienība „Apeirons”. Atbalstot jauniešu ar īpašām vajadzībām vēlmi iegūt augstāko izglītību Latvijā, „Vītolu fonds” kopā ar banku „Citadele” sāk stipendiju programmu.

Stipendiju vienam mācību gadam 1850 eiro apmērā, sadalot to maksājumos no septembra līdz jūnijam, izmaksās nodibinājums “Vītolu fonds”. Lai arī turpmāk pieteiktos stipendijas saņemšanai, jaunieši aicināti sekot līdzi informācijai nodibinājuma “Vītolu fonds” mājaslapā.  

Gan banka „Citadele”, gan „Vītolu fonds” ar labdarību nodarbojas ilgāku laiku, taču šī ir pirmā organizāciju kopīgā programma. Kā stāsta „Vītolu fonda” padomes priekšsēdētājs Vilis Vītols, vislabākais ieguldījums jauniešu attīstībā ir izglītība: „Pirms „Vītolu fonda” dibināšanas mums patiesībā bija tāds ilgāks periods, kad mēs ģimenē daudz domājām, kādā veidā visefektīvāk mēs varētu palīdzēt Latvijai mūsu ierobežoto līdzekļu robežās. Pēc kāda laika mēs nonācām pie tāda slēdziena, ka vissvarīgākais tomēr ir izglītība. Mūsu stipendiāti ir fantastiski jauni cilvēki, un viņi visi ļoti mācās un ir ļoti centīgi.”

„Vītolu fonda” padomes priekšsēdētājs Vilis Vītols
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Vītols gan atzīst, ka viņam ir sarežģīti spriest, ar kādām problēmām jaunieši-invalīdi saskaras. „Tikai intuitīvi es jūtu, ka tie ir  jaunieši, kuriem varbūt visvairāk vajag palīdzēt. Un es ļoti priecājos, ka „Citadeles” banka ir izvēlējusies šo ceļu – palīdzēt taisni jauniešiem ar invaliditāti,” saka Vītols.

„Citadele” jauniešus ar īpašām vajadzībām atbalsta jau vairākus gadus. Atrast stipendiātus – jauniešus ar īpašām vajadzībām – bankai palīdzēja „Vītolu fonds”. „Es esmu pārliecināts, ka šie studenti mācīsies labāk nekā citi studenti, kurus atbalsta „Vītolu fonds”. Tā ir mūsu pieredze, ka bieži vien tie cilvēki, kam dzīve devusi mazāk iespēju, sasniedz daudz vairāk ar savu degsmi un vēlmi kaut ko darīt,” norāda „Citadeles” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis.

Finanšu trūkums, nespēja nokļūt līdz augstskolai, nepieejams mācību materiāls – ir daudz un dažādi iemesli, kādēļ to jauniešu pulkā, kas ik gadus stājas augstskolās, invalīdu ir ļoti maz. Bet statistika rāda, ka Latvijā vecumā no 17 līdz 25 gadiem ar invaliditāti ir vairāk nekā 13 tūkstoš jauniešu.

Apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis atzina, ka viņš nevienā augstskolā nav redzējis, ka būtu mācību materiāli palielinātā drukā vai kādas sistēmas cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, kas Eiropā plaši izplatītas.

“Arī statistikas nav par to, cik daudzi jauni cilvēki ar invaliditāti grib mācīties, cik mācās. Kopumā sistēma neatbalsta to, lai šie jaunieši mācītos,” norādīja Balodis.

Jaunais mācību gads ar programmas stipendiju sāksies trim jauniešiem. Divi no viņiem – Elīna Ģērmane un Oskars Niks Mālnieks – mācības turpinās otrajā kursā. Oskars studē ekonomiku Rīgas Tehniskajā universitātē un saka, ka stipendija viņam noderēs: „Izmaksas ir samērā lielas, lai dzīvotu šeit Rīgā. Tagad bez vecāku atbalsta un tamlīdzīgām lietām ir diezgan pagrūti. Tā kā stipendija palīdzēs studēt un iegūt augstāko izglītību, kas ir vienkārši fantastiski. Domāju, augstākā izglītība ir tas veids, kā pievienot vērtību latviešu jauniešiem un padarīt viņus konkurētspējīgākus darba tirgū un stiprināt Latvijas vārdu pasaulē.”

Savukārt Viktorija Verhovceva šogad uzsāks studijas Medicīnas fakultātē Rīgas Stradiņa universitātē. Viktorija stāsta par savu izvēli: „Ārsti visiem ir bieds, tas ir zināms, visi bērni baidās no ārstiem, arī pieaugušie. Ilgi gaida, kamēr no gastrīta pāraugusi kuņģa čūla, un tiešām mums visiem ir bail. Es nolēmu, ka es gribu kļūt par tādu ārstu, no kura neviens nebaidās.”

Viktorija stāsta, ka jauniešiem invalīdiem mācību iestādēs jāsaskaras ar tādām problēmām kā transports, iekļūšanu ēkās un arī sabiedrības attieksme. „Noteikti transports ir liels apgrūtinājums, jo es arī mācījos Rīgas 66. speciālajā vidusskolā, kur ir bērni ar fiziskiem traucējumiem. Mūsu skola organizēja īpašus skolas autobusus, kuros var atgādāt uz skolu jauniešus ar problēmām ratiņkrēslos. Jaunieši ar īpašām vajadzībām, viņi nevar tikt iekšā kādās ēkās, pieņemsim, veikalos. Noteikti arī sabiedrības tāds šķībais greizais skatiens uz to bērnu. Es domāju, ka viņš ļoti maina cilvēka spēju iederēties,” stāsta Viktorija.

Lai gan šajā mācību gadā stipendijas ieguvuši tikai trīs jaunieši, banka „Citadele” un „Vītolu fonds” cer nākamajā gadā stipendiju skaitu dubultot. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti