Dienas ziņas

NATO: Krievija bieži apsūdz citus par to, ko plāno pati

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Jaunieši mācās demokrātiju

Jaunieši nometnē Kuldīgas novadā mācās demokrātiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kāda ir demokrātiska valsts, vai šobrīd demokrātijai pienākusi krīze – šie un vēl daudzi citi jautājumi šonedēļ ir uzmanības lokā tiem jauniešiem, kuri brīvlaiku nolēmuši pavadīt nometnē "DEMOS. Uztrenē demokrātiju!". Viens no tās mērķiem ir radīt jauniešos degsmi un interesi par demokrātiju sabiedriskajās un politiskajās norisēs. Nometne notiek Kuldīgas novada Īvandē.

Rit praktiskā nodarbība, kur jaunieši paši izveidojuši tā dēvētās lifta runas deputātiem, tas nozīmē, ka ātri jāprot ieinteresēt un koncentrēti pastāstīt savu domu, iztēlojoties, ka laiks ir iedots tikai tik, cik vienā lifta braucienā. Katrīna Stjopočkina ir viena no jauniešiem, kura nolēmusi skolēnu brīvlaikā piedalīties nometnē "DEMOS. Uztrenē demokrātiju!".

"Mēs sociālajās zinībās tikko sākām mācīties par demokrātiju un vispār par valsts pārvaldi. Es gribētu pamācīties vairāk par demokrātiju, un te ir arī jauni draugi un jaunas iespējas," atzīst Kuldīgas Centra vidusskolas skolniece Katrīna.

"Mēs vēlējāmies ar manām klasesbiedrenēm uztrenēt demokrātiju, lai mēs varam arī pastāstīt mūsu skolas skolēniem, veikt prezentācijas un izstāstīt, kā mums gāja mūsu nometnē," piebilst Priekules vidusskolas skolniece Daniela Zube.

Nometnē pulcējušies 9.–12. klašu jaunieši no visas Kurzemes, arī no Vidzemes, piecās dienās runājot par politisko kultūru, demokrātiju kā politisku režīmu,

par Eiropas Savienību, un diskutējot, vai demokrātijai pienākusi krīze. Nodarbību vadītājs ir Mārupes Valsts ģimnāzijas vēstures skolotājs, "Iespējamās misijas" absolvents Jānis Silavs.

"Atbildot uz jautājumu, kas ir demokrātija, ne tikai tautas vara, bet spēja paskaidrot, kas ir tās pazīmes un kas tad tur ir efektīvs, jo tas ir vienkāršākais, ko pateikt: "nu nāk karš, nāk plūdi, nāk bads, nāk krīze". Tas nav efektīvākais pārvaldes modelis, kā krīzē pieņemt lēmumus, un simts gudrās galvas ļoti ilgi diskutē. Mums ir jāsaprot, kā pilsoņiem mums jāspēj paskaidrot, kādā veidā tas tomēr varētu būt efektīvs un labs, un iesaistošs pārvaldes modelis arī šādos gadījumos," klāsta Silavs.

Šis ir Eiropas Jaunatnes gads, Eiropas Komisija veikusi arī "Eirobarometra" zibensaptauju par jaunatni un demokrātiju.

Tā atklāj, ka balsošanu vēlēšanās kā instrumentu jaunieša viedokļa sadzirdēšanai izvēlētos 26% jauniešu, visvairāk, 40%, dotu priekšroku iesaistei studentu vai jauniešu organizācijās.

Projekta vadītājai Maijai Jankovskai kā "Europe Direct Kuldīga" pārstāvei Jaunatnes gads rosinājis pievērsties šai mērķauditorijai, tāpēc arī tapusi ideja par nometni.

"Demokrātijai ir divas daļas, viens ir pārvaldes sistēma. Tā otra, tāda tīri sadzīviskā puse, kur, kādā veidā mēs ikdienā veidojam savā starpā attiecības, vienam otru cienīt, neraugoties uz to, ka uzskati var atšķirties. Tik daudz runā par mobingu, skolās ir kampaņas par to, kā pārstāt, lai mēs viens otru apceltu, tad jā, tur es saskatu, ka tas arī ir stāsts par demokrātiju kaut kādā ziņā," saka Jankovska.

Nometni rīko biedrība "Kurzemes NVO centrs". Tā ilgs līdz 29. oktobrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti