Dienas ziņas

Ventspilī attīsta spēļu industriju

Dienas ziņas

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja kandidātu debates

Jaunieši gatavojas Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Jaunieši Cēsīs gatavojas Eiropas Parlamenta velēšanām

Eiropas Parlamenta vēlēšanās vairāk nekā 90 tūkstošiem Latvijas jauniešu būs iespēja pirmo reizi doties pie vēlēšanu urnām un izteikt savu viedokli. Lai jaunieši izprastu vēlēšanu būtību, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā jau trešo gadu rīko izglītojošus pasākumus, kas notiek visos reģionos. Vēlēšanu ģenerālmēģinājumu noslēgums Vidzemē aizvadīts Cēsīs.

Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalījās tikai 17% balsstiesīgo jauniešu. Tam ir divi iemesli - jauniešiem trūkst pieredzes šajā jautājumā, un tie neredz jēgu šim procesam. Tāpēc 40 Latvijas skolā jaunieši šādā un dažādās formās mācās izteikt savu viedokli un gūt pieredzi vēlēšanu procesā.

Jauniešu līdzdalības pasākumi visā Latvijā tiek organizēti jau trešo gadu, tajos notiek debates un vēlēšanu ģenerālmēģinājumi ar īstiem balsošanas biļeteniem un kārtību kā vēlēšanās, atšķirība ir tā, ka jaunieši balso par sev tuviem jautājumiem.

“Ir izpētīts, ka, ja jaunieti nedabū uz viņa pirmajām vēlēšanām, tad viņš lielākoties ir zaudēts vispār uz vēlēšanām. Pirms trijiem gadiem mums bija pašvaldību vēlēšanas, pagājušajā gada bija Saeimas vēlēšanas un šogad mums ir Eiropas vēlēšanas, tāpēc mēs tiešām cenšamies mobilizēt balsstiesīgos jauniešus un rosināt, lai viņi tiešām izmēģina tādā drošā formātā," pauda Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Jaunieši 15 Vidzemes skolās un organizācijās ir balsojuši par vairākiem jautājumiem, piemēram, vai mācības no rīta būtu jāsāk agrāk, lai pusdienu starpbrīdis pagarinātu, vai "jauniešu mājā" nepieciešams mobilo telefonu uzlādes punkts, kā arī izteikuši viedokli par vērtībām, kas pašiem ir tuvas. Improvizēto vēlēšanu rezultāti nu tiek prezentēti projektā iesaistītajiem jauniešiem no citām skolām un organizācijām.

“Cilvēki neinteresējas tik ļoti par Eiropas Parlamenta vēlēšanām kā par Saeimas vēlēšanām, jo Saeimas vēlēšanas ir aktuālākas, jo tas ir šeit, Latvijā, cilvēkus tas vairāk ietekmē nekā Eiropas Parlaments. Cilvēki neseko tam līdzi, un tas ir diezgan bēdīgi," atzina Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Madara.

Šogad vēlēšanu ģenerālmēģinājumi tika organizēti Latgalē, Kurzemē un Vidzemē. To organizatori uzsver, ka šādi pasākumi notiek ne tikai tāpēc, lai mudinātu jauniešu piedalīties vēlēšanās, bet to mērķis ir arī veicināt sabiedrības līdzdalību jebkādu jautājumu apspriešanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti