Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

RGK jauns svaigas gaļas sadales cehs

Jaunie personas kodi apgrūtina farmaceitu darbu

Jaunie personas kodi apgrūtina farmaceitu darbu

Jau piecus mēnešus jaundzimušie saņem jaunus personas kodus, kuros nav norādīts dzimšanas datums, bet cilvēki, kuriem tie piešķirti vecajā kārtībā, personas kodu var nomainīt. Līdz šim šo iespēju izmantojis 191 iedzīvotājs. Kaut arī jaunie kodi ieviesti, lai novērstu iejaukšanos personas privātajā dzīvē, izmaiņas ievērojami apgrūtina farmaceitu darbu, jo, nezinot pacienta vecumu, nevar noteikt pareizas medikamentu lietošanas devas.

Pārgaujas aptiekā piecu mēnešu laikā saņemtas jau vairāk nekā 100 receptes ar jaunajiem personas kodiem, ko veido 11 cipari un kas nesatur personas dzimšanas datumu. Tas gan būtiski apgrūtina farmaceitu darbu, jo vairs nav iespējams noteikt, cik vecam cilvēkam nozīmētie medikamenti ir domāti. Līdz ar to speciālistam ir daudz grūtāk saprast, vai ārsts ir norādījis pareizās zāļu lietošanas devas, īpaši jau zīdaiņiem un bērniem. Turklāt nereti esot arī gadījumi, kad receptē zāļu lietošanas deva nemaz nav norādīta.

“Pārsvarā mēs tad arī, gandrīz jāsaka tā, ka uzticamies, jo viens ir tas, ka izraksta jau pediatri vai ģimenes ārsti, nu viņi jau zina to savu klietnu. Otrkārt, uz priekšu domājot, noteikti būs jālūdz ņemt kādu personas apliecinošo vai to pašu personas dzimšanas apliecību noteikti līdzi," norāda Pārgaujas aptiekas vadītāja, farmaceite Gunita Bole-Melgaile.

Nereti ikdienas darbā farmaceiti sastopas arī ar gadījumiem, kad receptē nozīmētos medikamentus cilvēks iegādājas dažus mēnešus vēlāk. Un tā kā bērniem līdz divu gadu vecumam atsevišķi medikamenti ir valsts apmaksāti, ir tomēr būtiski zināt pacienta vecumu.

Šobrīd ir arī diskusijas - vai receptē iekļaut vai neiekļaut klienta diagnozi. Kā atzīst farmaceiti - arī tā ir būtiska informācija, īpaši tad, ja pacients iegādājas vairākus medikamentus, kurus, iespējams, vienlaicīgi nemaz nevar lietot. Ārsti gan uzskata, ka tā ir sensitīva informācija, un tieši mediķi bija arī tie, kuri rosināja atteikties no tās personas koda daļas, kas norāda cilvēka dzimšanas datumu.

“Ārsti, ierosinot kaut ko tādu, nav ņēmuši vērā, ka farmaceitam aptiekā ir ļoti būtiski saprast cilvēka vecumu, jo farmaceita viens no uzdevumiem ir izvērtēt arī nozīmētās devas. Skaidrs, ka tā sadarbība būs veiksmīga tikai tādā gadījumā, ja mums abām pusēm ir kaut kāda tā minimālā vismaz informācija, kas mums nepieciešama, lai mēs pacietnu interesēs spētu sadarboties," atzīmē Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde.

Tā kā šo problēmu aktualizējuši farmaceti visā Latvijā, Farmaceitu biedrība iecerējusi uzrunāt Veselības ministriju, rosinot šo jautājumu izskatīt. Tikmēr paši speciālisti uzskata, ka viens no iespējamajiem risinājumiem būtu receptēs papildus norādīt arī personas dzimšanas gadu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti