Pusdiena

Iedzīvotājiem jāuzmanās: no jumtiem krīt ledus un sniegs!

Pusdiena

Pusdiena 28.12.2018

Jaunie kanalizācijas aku izvešanas noteikumi var raisīt nemierus rīdziniekos

Jaunie kanalizācijas aku izvešanas noteikumi var raisīt nemierus rīdziniekos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ar trešo mēģinājumu pēc kārtējās uzlabošanas Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departamentam ir izdevies dabūt Rīgas domes komitejas akceptu jauniem saistošajiem noteikumiem. Tie ievieš kārtību decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanā un kontrolē. Noteikumi skars tūkstošiem rīdzinieku, kam blakus mājām ir notekūdeņu akas. Un lielā daļā neapmierinātību var raisīt fakts, ka turpmāk kanalizācija būs jāizved daudz biežāk, turklāt pakalpojums maksās vairāk, jo būs jāsaņem legāli.

Decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas, uzskaites un kontroles kārtības saistošo noteikumu projektu Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja skatīja trīs piegājienos. Pēdējā sēdē Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes priekšniece Ingrīda Mutjanko par noteikumiem saņēma komitejas atbalstu.

Ko jaunie noteikumi paredz? Atbilstoši likumā noteiktajam tie ievieš kārtību līdz šim neregulētajā izvedamās kanalizācijas jomā. Tie paredz divas būtiskas lietas. Pirmkārt, asenizācijas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai domē reģistrēti uzņēmēji, un savas kanalizācijas sistēmas būs jāreģistrē arī namsaimniekiem. Otrkārt, ik gadu Rīga liks izvest tik daudz kanalizācijas notekūdeņu, cik rāda pa krānu iztecinātā ūdens skaitītājs. Ja skaitītāja nav, dome no akas izsūknējamo rēķinās pēc īpašumā deklarēto skaita, katram skaitot deviņus kubikmetrus gadā izlietotā ūdens un tikpat izvedamās masas.

Lai tiktu ar jauno darbu galā, Mājokļu un vides departamentā izveidota Ūdens resursu un meliorācijas nodaļa. Vadītājs Jānis Švinskis domā, ka kārtības ieviešana un biežāka kanalizācijas izvešana padarīs tīrāku vidi. "Daļa iedzīvotāju izved, samaksājot uz rokas kādam, kas paņem. Kādēļ vest uz "Rīgas ūdeni" vai "Ventspils ūdeni", ja var izmest grāvī. Bijušas dažādas sūdzības," teica Švinskis.

Rīga šīs jomas sakārtošanā nav pirmrindniece. Atbilstoši likumam un valdības noteikumiem decentralizētās kanalizācijas apsaimniekošanā kārtību jau ieviesusi Jūrmala, arī Jelgavas, Dobeles, Tērvetes un Carnikavas novadi. Nozares eksperte un nesenā Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Baiba Gulbe skaidro, ka stingrība ļaus izskaust nelegālās darbības.

"Uzņēmēji ir vairāk apmierināti - vismaz tie, kas strādā legāli, pērk jaunas mašīnas un tehnoloģijas. Viņiem ir vēlme visu sakārtot. Nepmierinātie ir kā jebkurā dzīves jomā, kad tiek ieviesta jauna kārtība," teica Gulbe. Rīgas dome lēš, ka jaunie noteikumi varētu skart ap 8000 mājsaimniecību. Tomēr normatīva izstrādē rīdzinieku viedoklis nav prasīts. Noteikumi vēl jāapstiprina domē un arī nozares ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti