Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ē. Hānbergs grāmatā pateicas Tērvetei

Jaunie ģimenes ārsti uz laukiem nesteidzas

Jaunie ģimenes ārsti uz laukiem neraujas

Zemgales reģionā šogad darbu pārtraukuši divi ģimenes ārsti, kuri nolēmuši doties pensijā. Veiksmīgas sagadīšanās dēļ dobelnieki pie jaunas ģimenes ārstes tikuši, bet uz Aizkraukli neviens nevēlas doties. Rindā uz ārsta praksi Latvijā gaida ap 150 jauno mediķu.

Kopš šā gada sākuma Aizkrauklē līdzšinējo sešu ģimenes ārstu vietā palikuši vien pieci. Daktera Kaķa pacientiem, no kuriem gandrīz 400 deklarēti Aizkraukles novadā,  tagad jāpārreģistrējas pie kāda no praktizējošiem ārstiem. Tomēr tas izrādījies diezgan grūti un laikietilpīgi.

"(..) Daudz ģimenes ārstu pieņem nevis nelabprāt, bet ierobežoti. Tad jāvēršās pie viena, pie otra, lai saprastu, kurš ārsts pieņem," zināja teikt sociālā aprūpētāja Mārīte Kažmēre.

Pēc publiski pieejamā ārstu saraksta tā saucamās nepilnās prakses Aizkrauklē ir tikai divām ģimenes ārstēm, tomēr arī viņām pacientu skaits jau pārsniedz 1600.

Informācija pie dakteres Grīgas durvīm norāda uz ārstu pamatdarbības teritorijām, un sev piekritošos pacientus viņa arī pierakstot. Tomēr  šāda situācija radot  lielu papildu slogu.

"Tie nav tā kā bērni un jauni cilvēki, bērnu vecāki, kuri neslimo. Tā kā tie pierakstītie 2000 varbūt ir relatīvs jēdziens. Man atnāk viens cilvēks ar piecām diagnozēm," klāstīja ģimenes ārste Lilita Grīga.

Pacientiem tas gan ir mazs mierinājums, tāpēc, lai tiktu pie ģimenes ārsta, dažkārt cilvēki pielieto arī ne visai godīgas metodes.

"Nupat nesen bija vīrietis. Viņš sameloja adresi. Mēs viņu piereģistrējām, un māsiņa ievadot secina, ka viņš deklarēts pavisam citā pagastā. Atnāca ļoti smagā stāvoklī. Tagad viņš ir Jēkabpilī slimnīcā. Nu, paldies Dievam, ka mēs viņu pierakstījām un dabūjām slimnīcā," sacīja ārste.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) skaidro, ka rindā uz ārsta praksi gaidot  ap 150 jauno ārstu, no kuriem 70 pašreiz nav nekādu līgumattiecību, tomēr  mēģinājumi pierunāt kādu doties uz kādreizējiem rajonu centriem visbiežāk neizdodas.

"Tas nav noslēpums, ka lielākā daļa no ģimenes ārstiem gaida uz vietu Rīgā vai tuvu tai pieguļošajām teritorijām.

Vienīgais risinājums ir sekot līdzi jauniešiem, kuri iet studēt medicīnu. Slēgt ar viņiem līgumu, motivēt viņus atgriezties atpakaļ uz dzimto vietu. Tā ir vienīgā iespēja," sacīja NVD Līgumpartneru departamenta direktore Daiga Vulfa.

Aizkrauklē no pieciem pagaidām strādājošiem ģimenes ārstiem tiesības doties pelnītā atpūtā šogad būs vēl diviem.

 

1 komentārs
Anonīms lietotājs 22483
Laukos daudzviet nav ģimenes ārstu, bet lielāka problēma, ar ko paši esam saskārušies, par to, ka ārsta nav vispār, ir ļoti vecs ģā un māsa, kas, atklāti sakot, nespēj kvalitatīvi aprūpēt pacientus un viņiem būtu jādodas pensijā, nevis jātēlo labdarus un jāstaigā apkārt stāstot, ka viņi vēl strādājot tikai tāpēc, ka citādi vispār nebūtu neviena. Bija īss periods, kad nebija neviena, tad bija līgums ar ārstu no pilsētas, kas vairākas reizes nedēļā atbrauca. Jauns ģā atradās ātri. Kandidāti bija vairāki. Tur, kur kandidātu nav, pašvaldībai ir jāpadomā, kā piesaistīt ārstu (vai tā būtu piemaksa, darba mašīna vai dienesta dzīvoklis). Daudzas pašvaldības plašiem žestiem sponsorē bezjēdzīgus audēju un adītāju pulciņus, bet ārstam žēl. Tā ir runa par prioritātēm.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti