Jaunie ārsti: Kovida laika piemaksu apturēšana bez algu celšanas nozarē atgriezīs darbaspēka krīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar 1. aprīli tiek atcelti teju visi Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi un izmaiņas sagaida arī medicīnas darbiniekus, jo tie, kuri līdz šim saņēma 100% piemaksu par darbu ar Covid-19 pacientiem, nu to saņems uz pusi mazāku. Jauno ārstu asociācija noradīja – to, ka piemaksas bija vien uz laiku, mediķi zināja un par to samazināšanu iebildumu neesot, taču jāņem vērā – ja piemaksas tiks noņemtas vispār, bet netiks darīts nekas, lai palielinātu pamata algas, tad nopietna darbaspēka krīze nozarē atgriezīsies. 

Jaunie ārsti: Kovida laika piemaksu apturēšana bez algu celšanas nozarē atgriezīs darbaspēka krīzi
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

“Daļa uzskata un diezgan atklāti arī pasaka – tikko kā piemaksas tiks noņemtas un, ja nebūs pielikta pamata alga vai kāds cits veids atrasts, kā šo pamata algu palielināt, tad vienkārši ies prom vai apsvērs slodzes samazināšanu tajā vietā, kur līdz šim ir bijušas piemaksas,” tā gaidāmo realitāti gadījumā, ja kovida laikā saņemtās piemaksas tiks pilnībā atceltas, bet pamata algas netiks palielinātas, iezīmēja Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Arturs Šilovs.

“Dzirdot ko kolēģi saka – tas visvairāk skars uzņemšanas nodaļas,” piebilda Šilovs. 

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā uz piemaksu samazinājumu gan raugās mierīgāk. Slimnīcas neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs skaidroja, ka darbinieki vienmēr zinājuši, ka piemaksas ir vien uz laiku, un viņš neparedz, ka darbinieki aizplūdīs.

Višņakovs sacīja: “Kovida laikā mums vienkārši bija diezgan ievērojama papildu slodze, kura pēc pašreizējās situācijas izskatās, ka pakāpeniski mazinās. Slodzes cilvēki palielina, jo, lai nopelnītu līdzvērtīgu naudas summu, viņiem ir vairāk jāstrādā. Protams, ka tas palielinās fizisku un psihoemocionālu nogurumu, bet jā – tāda ir tā realitāte.”

Veselības ministrijā tikmēr norādīja – gada otrajā ceturksnī visas piemaksas paredzēts mazināt uz pusi, bet atsevišķās kategorijās tās atcelt pavisam. 

Pirmajā ceturksnī piemaksām atvēlēja 46 miljonus eiro, taču otrajā ceturksnī piemaksām atvēlētā nauda samazināta uz pusi – nu tie ir 23 miljoni eiro. 

Ministrijas valsts sekretāres vietnieks finanšu jautājumos Boriss Kņigins sacīja: “Tuvākajā laikā uz Ministru kabinetu arī tiks virzīts konkrēts priekšlikums – visam medicīniskajam personālam, kas turpina strādāt ar kovida pacientiem, paredzētas piemaksas 50% apjomā, ģimenes ārstiem iepriekšējā periodā bija 100%, tad jaunais piedāvājums ir 50%. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam bija tā, ka brigādēs nodarbinātajiem bija 100% un administratīvajiem darbiniekiem – 50%. Tur arī ir uz pusi, bet tur jārēķinās ar to, ka NMPD ir iekšēja procedūra, kā viņi šo maksā. Piemaksu nebūs ambulatoro pakalpojumu sniedzējiem, un tas pats ir arī ar farmaceitiem.”

Tikmēr Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs atzīmāja, ka, protams, mediķiem bija zināms, ka kovida laika piemaksas būs pieejamas noteiktu laiku, taču skaidrs ir arī tas, ka šajā laikā pie tām noteikti ir pierasts un piemaksu samazinājumu daudziem būs grūti pieņemt. Šilovs gan norādīja, ka šobrīd darba kārtībā vēl nav bijuši jautājumi par iespējamiem jauniem protestiem un piketiem, kādi bija pirms piemaksu ieviešanas,

taču ir skaidrs – piemaksu pilnīga atcelšana, nestrādājot pie pamatalgas palielināšanas jautājuma, veselības aprūpes nozari atgriezīšot pie nopietnas darbaspēka trūkuma krīzes.

To apzinās arī atbildīgā ministrija, tādēļ tā ir apņēmusies piemaksas mazināt pakāpeniski, bet uz tā rēķina cīnīties par pamata algas pieaugumu nozarē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti