Panorāma

Valērija, Gazmanovs un Kobzons Latvijā nav vēlami

Panorāma

Ukrainā izsludina daļēju armijas mobilizāciju

Paplašinās ĀCM riska zona

Jauni ĀCM gadījumi arī Vidzemē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) vēršas plašuma arī Vidzemē. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apstiprinājis vēl vienu meža cūkas saslimšanas gadījumu Valkas novadā, kā arī divu mājas cūku inficēšanās gadījumus Dagdas novadā Ķepovas un Bērziņu pagastā. PVD ir pārliecināti – slimība Vidzemi sasniegusi cilvēku vainas dēļ.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) cer, ka pēdējais Valkas novadā par slimu atzītais dzīvnieks pieder pie tās pašas mežacūku ģimenes, kura PVD redzes lokā nonākusi jau piektdien, un slimība nav izplatījusies vēl tālāk. Dienestā arī uzsver – Valku un inficēto zonu Latgalē šķir pārāk liels attālums, lai mēris būtu to pārvarējis bez cilvēku palīdzības.

„Es nedomāju, ka tā slimība varētu atceļot, teiksim tā, visus šos 200 kilometrus, tad noteikti pa starpu tam arī kaut kam būtu jābūt, tā ka šeit tas, visticamāk, ir cilvēka faktors. Pirmais variants, mūsuprāt, visticamāk, kaut kāda nelegāla gaļas pārvešana,” spriež Edvīns Oļševskis, PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors.

Dienestā pieļauj – visticamāk, slimība izplatījusies, no inficētā reģiona Latgalē neatļauti izvedot gaļu. PVD noraida iespēju, ka slimību Valkas novadā ievedušas cūkas no Igaunijas, skaidrojot – kaimiņzemē mēra gadījumi pagaidām nav konstatēti. PVD arī cer, ka šodien par slimu atzītais dzīvnieks pieder pie jau piektdien identificētās meža cūku ģimenes un sērga tālāk neizplatīsies. Par spīti tam, Valkas domes sēdē par tālāko rīcību šodien tika instruēti mednieki.

"It kā sola, ka ceturtdien varētu tikt ārkārtas situācija izsludināta šajā teritorijā, un līdz tam mēs varam turpināt medīt meža cūkas tā kā līdz šim, paņemot paraugus un nododot PVD. (..) Gaidām valdības vēstuli, ka ir piešķirtas ārkārtas situācijas statuss, un tikai pēc tam tiek ieviestas šīs te tvertnes, kā mēs to esam sapratuši. Šobrīd, es saprotu, ir precizēta vieta, kur viņas būs novietotas un uz kurieni viņas varēs vest," saka mednieku kolektīva "Valkas meliorācija" vadītājs Jānis Biezais.

Par tvertņu, kurās ievietot nošautās mežacūkas, trūkumu sūdzējušies Daugavpils mednieki. Tur kopš pēc Ministru kabineta rīkojuma dzīvnieki tiek medīti intensīvāk, Krāslavā un Dagdā uzstādītās tvertnes regulāri bijušas pārpildītas.

"Sākotnēji viņas tiešām bija 4,5, vietās, kur viņas jau pagājšgad bija izliktas, šie konteineri, pagājšnedēļ ir papildu vēl 5,6 pielikti, tā kā šobrīd ir jau padsmit, maksimāli lai medniekiem nebūtu tālu jābrauc. (..) Ikdienā mūs lamā par to, ka šie konteineri nav, bet ikdienā tā nav PVD funkcija vākt šādus te blakusproduktus, līķus beigtu dzīvnieku, tā kā šis ir tiešām tikai tāds ekstra gadījums, kad mēs nākam pretī medniekiem. Jo būtībā mums no meža cūkām vajag paraugus, mums nevajag visus meža cūku liemeņus," skaidro Oļševskis.

Šobrīd aizsardzības zona Valkas novadā noteikta trīs kilometru platumā, un tuvākajā laikā notiks sarunas ar Eiropas komisiju, lai noteiktu tādas pašas inficētās un riska zonas, kādas jau iezīmētas Latgalē. Šajās sarunās Latvija centīsies panākt pēc iespējas šaurākas riska zonas noteikšanu, lai pasargātu no ierobežojumiem vietējos saimniekus.

Šobrīd kopumā Āfrikas cūku mēra vīruss Latvijā apstiprināts 26 meža cūkām un 19 mājas cūkām, 185 mājas cūkas jau iznīcinātas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti