Pusdiena

Pusdiena 28.12.2018

Pusdiena

OIK reforma: Ekonomikas ministrija skaita labos darbus; Saeima vētīs ministriju

Jaunās veselības apdrošināšanas sistēmas kļūdu gadījumā pakalpojumus sniegs pilnā apjomā

Jaunās veselības apdrošināšanas sistēmas nepilnību gadījumā pakalpojumus sniegs pilnā apjomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai gan no 1. janvāra sāks darboties obligātā valsts veselības apdrošināšanas sistēma, kas paredz divus pakalpojumu grozus, ģimenes ārsti vērtē, ka sistēma nav gatava. Gadījumos, ja ārsti e-veselībā nevarēs redzēt, vai pacientam pienākas pilnais vai pamata grozs, veselības aprūpes pakalpojumus sniegs līdzšinējā kārtībā, proti, pilnā apjomā.

No 1. janvāra sāks strādāt brīvprātīgās veselības apdrošināšanas sistēma, kas paredz, ka paplašinātu valsts apmaksātu veselības pakalpojumu grozu saņems tie, kuri vispārējā nodokļu režīmā veic sociālās iemaksas, kā arī atsevišķas sabiedrības grupas, kurām šis maksājums nebūs jāveic, piemēram, reģistrētie bezdarbnieki un pirmās, kā arī otrās grupas invalīdi. Tomēr daļai sabiedrības jau ilgāku laiku bijusi iespēja veikt brīvprātīgas veselības apdrošināšanas iemaksas, lai no nākamā gada varētu saņemt veselības pakalpojumu pilno grozu.

28. decembris ģimenes ārstiem ir pēdējā darba diena šajā gadā, un nākamajā darba dienā viņiem jau būs jāstrādā, ņemot vērā jaunos noteikumus. Ģimenes ārstu vairums ir pret to, ka tieši viņiem ir jābūt tiem, kas pacientam pateiks – pienākas vai nepienākas jums valsts apmaksāta medicīniskā procedūra.

“Būtībā esam prasījuši, lai šos grozus atceļ, jo tas ir milzīgs risks pacienta veselībai. Un otrs – mums kā ģimenes ārstiem ir uzlikts pienākums būt pēc būtības nodokļu inspektoriem. Nevis nodarboties ar ārstniecību, nevis palīdzēt pacientiem viņu veselības problēmas risināt, bet mums tagad pacientiem būs jāpaziņo, vai viņiem pienākas pakalpojums, vai nepienākas šī palīdzība,” saka Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Veide arī saka, ka asociācija jau ir lūgusi no grozu sistēmas atteikties un vēl aizvien cer, ka tā netiks ieviesta. Tomēr viņa norāda – ja arī ģimenes ārsti būšot spiesti šo sistēmu ievērot, viņi vēloties, lai sistēma strādātu pilnvērtīgi. Šobrīd Veide no Nacionālā veselības dienesta esot saņēmusi vienu informatīvu vēstuli, tomēr, pieslēdzoties sistēmai, viņa nevarot redzēt, vai pacientam pienākas pilnais grozs vai ne.

“Līdz ar to sistēma šodien nav gatava,” secina Veide.

Viņa norāda – ja sistēma nebūs absolūti ērta un saprotama, tad primāri pacientam tiks palīdzēts kā līdz šim, jo galvenais mērķis ir pacientu veselības uzlabošana. Arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska pacientu veselību liek augstāk par visu pārējo.

Nacionālā veselības dienesta vadītāja vietnieks Edgars Labsvīrs atzīst, ka sistēmas ieviešanas sākumperiodā iespējamas nepilnības, tomēr ģimenes ārsti ir instruēti, kā šajās situācijās rīkoties. To apstiprina arī Kozlovska:

“Kamēr e-veselībā neparādās apdrošinātā statuss, tāds atsevišķs lodziņš, tikmēr mēs strādājam pārejas periodā vecajā režīmā.

Tas nozīmē – ne ārstiem, ne pacientiem nav jāsatraucas. Visu mēs darām tā kā iepriekš. Pacienti tiek pieņemti tādā pašā kārtā kā tagad, bet apdrošinātā statuss tad, kad parādīsies e-veselībā, tad sāksim strādāt.”

Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas poliklīnikas vadītāja Lelde Vancoviča uzsvēra, ka iestāde ir gatava “pieņemt pacientus tādā kārtībā, kādā mums ir pacienti pierakstījušies trešdienas rītā. Tā kā, lai pacienti nebaidās, neuztraucās. Ja gadījumā būs kāda kļūme un jaunā sistēma nebūs pilnvērtīgā – 100% darbībā, tad pacients neviens netiks atraidīts, bet veselības aprūpes pakalpojumi tiks sniegti tādā kārtībā, kā tas notiek šodien, šobrīd.”

Tas nozīmē, ka valsts apmaksās veselības aprūpes pakalpojumus tad, ja elektroniskā sistēma nestrādās.

Tas ārstniecības iestādēm ļauj uzelpot, jo tieši slimnīcas vēl iepriekš uztraucās, vai nebūs spiestas ciest zaudējumus, ja par velti pieņems neapdrošinātos pacientus.

Bet ģimenes ārstu pārstāvji saka, ka Nacionālā veselības dienesta komunikācija ar viņiem ir pārāk novēlota un vāja. Tam daļēji piekrīt dienesta vadītāja vietnieks Edgars Labsvīrs, tomēr viņš noraida ģimenes ārstu iebildumus par to, ka tiem būs jābūt inspektoriem, sakot, ka ģimenes ārstu uzdevums būt tādiem kā pacientu ceļvežiem ārstniecības pasaulē, kas iekļauj arī informēšanu par personas apdrošināšanas statusu.

“Ģimenes ārstiem un citām ārstniecības personām tas būs logs, kur viņš ievada personas kodu un saņem statusu. Pamatā jau Latvijas iedzīvotājiem būs „pamata grozs” vai „pilnais grozs”,” saka Labsvīrs.

E-veselības sistēma nepārtraukti attīstās un tiek papildināta. Dienestā norāda, ka kārtējais papildinājums gaidāms nākamā gada sākumā, kad kļūs iespējams izrakstīt nosūtījumus. Arī šis apdrošināšanas statusa lodziņš ir kārtējais papildinājums, un ģimenes ārstiem tas darbu pārlieku nemainīšot. Viņiem vien būs pacientiem jānorāda, vai par paredzamajiem pakalpojumiem būs jāmaksā, vai to darīs valsts. Tomēr to, vai sistēma patiesi strādās, redzēsim tikai tad, kad patiešām ģimenes ārstiem būs jāsāk pacienti dalīt.

Tikmēr, atgādinot, ka mērķis ir nodrošināt solidaritāti, par sistēmu atbildīgie piektdien, 28.decembrī, publiski aicināja samaksāt par šo gadu aptuveni 50 eiro, par nākamo – aptuveni 155 eiro, bet par 2020.gadu – 258 eiro.

“Decembra sākumā vidēji dienā ir maksātāji pie 30-50, bet decembra pēdējās dienās ir veikti maksājumi ap 100-180 maksājumi dienā,” atzina Nacionālā veselības dienesta vadītāja Inga Milaševiča.

Sistēmas izstrādātāji atzīst –  masveida datu ievadīšana un apstrādāšana bijis liels izaicinājums.

“Pirmie pieslēdzās kādu mēnesi atpakaļ, pēdējie, kas ir pieslēgušies testa videi, dažas dienas atpakaļ. Principā testa vide ir pieejama. Nu, protams, pie izstrādes vienmēr ir problēmas, bet visas problēmas ir atrisināmas,” solīja “ZZ dats” direktora vietnieks Edžus Žeiris.

Vaicāts, ko testa vidē mediķi var apskatīt un iemācīties, lai nākamnedēļ nerastos liekas problēmas – sistēmas izstrādātājs atbild, ka šobrīd neko un problēmām nevajadzētu būt. Ja būs, tad tās risinās.

“Viņiem tas nav, lai paskatītos, paspēlētos. Nu, ja viņi šobrīd lieto ārstniecības e-sistēmas, viņi pie viņām ir pieraduši. Šajās sistēmās diezgan ērti tas būs iestrādāts, lai redzētu trīs krāsiņas – sarkans, zaļš, dzeltens. Pienākas, nepienākas, daļējs grozs,” sacīja Žeiris.

 

KONTEKSTS:

2017. gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019. gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Pēc 13. Saeimas vēlēšanām Jaunā konservatīvā partija, kura tāpat kā “KPV LV” izrādīja iniciatīvu par valdības veidošanu, pauda, ka nevēlas turpināt veselības aprūpes reformu tādā veidā, kā to bija iecerējusi līdzšinējā valdība. Tomēr ievelkoties valdības veidošanas procesam, arī Saeimā jaunievēlēto partiju politiķi iesaka pagaidām maksāt brīvprātīgās iemaksas par valsts veselības apdrošināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti