Panorāma

Prezidents izsludina grozījumus Maksātnespējas likumā

Panorāma

Rundālē nebalso, jo aizbraukuši prom

Jaunajā Saeimā lielākā daļa deputātu būs no 11. Saeimas

Jaunajām partijām Saeimā nesola vieglas dienas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

59 pašreizējie deputāti un 41 jaunpienācējs – tā patlaban izskatās iespējamais 12. Saeimas sastāvs. Iepriekšējos sasaukumos deputātu nomaiņa bijusi lielāka. Bijušais Reformu partijas līderis Valdis Zatlers ilgu mūžu mazajām partijām neparedz.

12.Saeimā ievēlēto jaunpienācēju vidū ir gan cilvēki, kuri līdz šim no valsts pārvaldes bijuši tālu, gan tādi, kuriem politika vai darbs valsts institūcijās nav svešs. Ievēlēti vairāku pašvaldību priekšsēdētāji un deputāti, bijusī valsts kontroliere, bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs, nevalstisko organizāciju pārstāvji, mākslinieki un uzņēmēji. Bet Saeimas darba kvalitāte būs ne tik daudz atkarīga no katras jaunās personālijas spējām iejusties un izpausties, cik no iekšējās saliedētības katrā frakcijā, uzskata politoloģe. Divām jaunajām partijām ar to varētu būt lielākās grūtības.

„Reģionu apvienība ir izveidojusies vismaz no kādām septiņām dažādām partijām. Divi bijušie Reformu partijas biedri no Latgales un arī Inga Bite, kas ir vairāk pazīstama ar saviem cīniņiem abortu ierobežošanas jomā. Artuss Kaimiņš, manuprāt, ir totāli neprognozējama vienība. Tāpat ir diezgan grūti prognozēt, ko darīs Saeimā Dainis Liepiņš, kas iepriekš bija vairāk pazīstams kā Šlesera komandas biedrs,” par Reģionu apvienību saka Kažoka.

Daudz kas būs atkarīgs no Mārtiņa Bondara kā partijas līdera spējām kontrolēt šo komandu. Arī Sudrabas partijā apvienojušies vairāki ambiciozi cilvēki, un pētniece nav pārliecināta, vai viņi spēs rast kopīgu valodu. Abas šīs partijas lemtas straujai iznīkšanai! Par to pārliecināts  Valdis Zatlers, kurš pats bija jauna politiskā spēka pieteicēja lomā pirms 11. Saeimas. Līdzīgi kā toreiz reformistiem, abām šīm partijām nav ne organizatoriskās struktūras, ne ideoloģijas.

„Sudrabas partija izjuks pati, un Reģionālā apvienība tiks pievienota kādam politiskam spēkam. Kuram – par to notiks ļoti grūta, asa, nežēlīga politiska cīņa starp Zaļo un Zemnieku savienību un „Vienotību”,” skumju likteni jaunajām partijām paredz Zatlers.

Vēl viens fakts attiecībā uz Saeimā potenciāli ievēlētajiem deputātiem dara raizes dzimumu līdztiesības aizstāvjiem. Šobrīd Saeimā darbojas 24 sievietes, bet 12. Saeimā potenciāli ievēlēto sieviešu skaits sarucis zem 20. „ANO fundamentāls pētījums par sieviešu līdzdalību politikā liecina, ka, ja pārstāvniecība ir vismaz 20%, tad var sākt novērot pārmaiņas noteiktās politikas jomās. Un pirmā ir bērnu jautājumi, bērnu tiesības. Ja pārstāvniecība ir 30%, tad ir vērojams uzlabojums jautājumos, kas skar sievietes un sieviešu tiesības,” klāsta LU Sociālo un politisko pētījumu institūta pētniece Marita Zitmane.

Arī Latvijā būtu jāseko pasaules praksei – tiekties uz dzimumu līdzsvaru valsts pārvaldē. Tieši tādēļ pētniece pati jau vairākās vēlēšanās pēc kārtas sarakstā apzināti velk plusiņus sievietēm un svītro vīriešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti