Panorāma

Šķērslis O. Burova kļūšanai par mēru – vicemēra amats

Panorāma

Valsts kontrole: situācija kritiska

Būtiskas izmaiņas partiju reitingos

«Jaunajai Vienotībai» jūnijā augstākais reitings pēdējos četros gados; «Saskaņai» un JKP - krītas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Premjerministra Krišjāņa Kariņa pārstāvētās "Jaunās Vienotības" reitings sasniedzis augstāko līmeni pēdējo četru gadu laikā. Tikmēr "Saskaņas" popularitātes rādītāji noslīdējuši līdz zemākajai atzīmei kopš 2010. gada. Kritums arī Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP). Tā liecina jaunākā sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā iedzīvotāju aptauja. 

ĪSUMĀ:

  • "Jaunās Vienotības" reitings kāpis par 4,4 procentpunktiem un sasniedzis augstāko atzīmi četru gadu laikā.
  • JKP reitings nokrities līdz 4,6%. Tas ir zemākais kopš Saeimas vēlēšanām.
  • "Saskaņas" atbalsta kritums nav būtisks, bet vienlaikus tās popularitāte ir zemākā kopš 2010. gada.
  • Sociologs norāda - izmaiņas reitingos saistītas ar EP vēlēšanām. Pēc pāris mēnešiem tas var mainīties.
  • Zemais atbalsts "Saskaņai", pēc sociologa domām, saistāms ar haosu Rīgas domē.

Turpina pazemināties "Saskaņas" reitings. Jūnijā gatavību balsot par šo politisko spēku pauduši 15,8% aptaujāto Latvijas pilsoņu. Toties ievērojams popularitātes pieaugums vērojams "Jaunajai Vienotībai", tās reitings kāpis par 4,4 procentpunktiem, ierindojot premjera pārstāvēto partiju otrajā vietā.

Tālāk ar nelielu samazinājumu, bet statistiskās kļūdas ietvaros ir Nacionālā apvienība ar 7,7%. Neliels kāpums savukārt "Attīstībai/Par!" - 6,8%.

Uz piekto vietu atkritusi opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība, kuru atbalsta 6,3% aptaujāto. Un tikai tad ir JKP, kuras reitings nokrities līdz 4,6%. Tālāk ar nelielu reitingu kāpumu seko partija "KPV LV". Gatavību balsot par šo politisko spēku jūnijā pauduši 3,4% aptaujāto.

Līdz trīs procentiem krities Latvijas Reģionu apvienības reitings. Kāpums līdz tādam pašam līmenim savukārt "Progresīvajiem", un teju nemainīgs palicis Latvijas Krievu savienības popularitātes līmenis.

Vairāk nekā trešdaļa aptaujāto norādīja, ka vai nu noteikti neies uz vēlēšanām, vai arī, ka vēl nav izlēmuši, vai iet un par ko balsot.

Vai "Jaunajai Vienotībai" priecāties un JKP bēdāties?

"Jaunās Vienotības" reitings, pat ņemot vērā statistisko kļūdu, ir ievērojami kāpis. Tas sasniedzis augstāko līmeni ne tikai kopš Saeimas vēlēšanām vai gada griezumā, bet veselu četru gadu laikā. Tātad pēdējo reizi 10,5% aptaujāto gatavību balsot par "Jauno Vienotību" jeb toreizējo "Vienotību" pauda vien 2015. gadā.

Lielākais kritums savukārt ir JKP. Arī šim politiskajam spēkam popularitātes sarukums ir ievērojams, pat ņemot vērā statistisko kļūdu, un šis rādītājs - 4,6% aptaujāto atbalsts JKP ir zemākais kopš Saeimas vēlēšanām.

Sociologs Arnis Kaktiņš ne par vienu no iepriekš minētajām izmaiņām nebrīnās un tās saista ar neseno Eiroparlamenta vēlēšanu rezultātiem, kad "Jaunā Vienotība" ieguva divus mandātus, bet JKP palika aiz svītras.

"Tās partijas, kuras publiskajā telpā nepārprotami ir iezīmētas kā uzvarētāji, un tās ne vienmēr ir tās, kas ir savākušas visvairāk balsu, vienkārši publiskā telpa ir pateikusi - o, jā, šiem ļoti labi sanāca -, tās parasti dabū augstāku popularitāti un otrādi. Tiesa, tas kas šeit ir ļoti svarīgi, un to liecina daudzu vēlēšanu vērošanas pieredze,

šie efekti parasti ilgst un izvējo apmēram trīs mēnešu laikā. Līdz ar to es ieteiktu "Vienotības" cilvēkiem pārāk nesapriecāties un JKP cilvēkiem pārāk nebēdāties," sacīja Kaktiņš.

"Saskaņas" reitings zemākajā punktā kopš 2010. gada

Izņēmums ir partija "Saskaņa". Par spīti pietiekami labajam rezultātam Eiroparlamenta vēlēšanās, kur "Saskaņa" tāpat kā "Jaunā Vienotība" ieguva divus mandātus, tās reitings ir krities. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kritums nav būtisks. Tas ir 1,7 procentpunkti, kas ir statistiskās kļūdas ietvaros.

Tomēr "Saskaņas" popularitāte ir sasniegusi zemāko atzīmi kopš 2010. gada, tas ir drīz pēc tam, kad Nils Ušakovs pirmo reizi kļuva par Rīgas mēru.

Kaktiņš pieļauj, ka "Saskaņas" reitinga kritums ir saistāms arī ar partijas tēlu pēc Ušakova kā partijas līdera aiziešanas ēnā, bet kā galveno iemeslu tomēr min Rīgas domē notiekošo. 

Aptauja par politisko partiju popularitāti veikta laikā no 7. līdz 17. jūnijam, kas ir dažas nedēļas pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, un izlases kārtībā aptaujāts 891 Latvijas pilsonis. Viņiem tika jautāts, par kādu politisko partiju balsotu, ja Saeimas vēlēšanas notiktu rīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti