Jaunais pedagogu algu modelis neskaidrs; pikets pie Saeimas jau ceturtdien

Lai gan joprojām ir neskaidrības par finansējumu jaunam pedagogu algu modelim, Izglītības un zinātnes ministrija turpina aktīvi strādāt pie tā ieviešanas. Tajā paredzēts skolotājiem ieviest 36 vai 40 stundu darba nedēļu. Ministrijā stāsta, ka modeļa izstrāde norit pēc grafika, tikmēr Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība vēl izvairās prognozēt, vai modeli izdosies ieviest ar nākamā gada 1. septembri. Taču pedagogi nav atteikušies no savām prasībām - tās paudīs ceturtdien piketā, kas būs redzams arī portālā lsm.lv.

Pirmdien uz kārtējo sēdi sanāca pedagogu samaksas modeļa izstrādes darba grupa. Karstās diskusijās dalībnieki apsprieda skolotāja amata aprakstu, pēc kā vadīties tām skolām, kuras šobrīd aprobē jauno algu modeli. Aptuveni divi tūkstoši skolotāju šajās skolās uzskaita savus darbus dažādās kategorijās, piemēram, klases stundu vadīšana un individuālās pārrunas ar skolēniem. Kā uzsver Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Evija Papule, aprobācijas process norit raiti:

„Mēs esam 5. decembrī saņēmuši no visām aprobācijā iesaistītajām skolām uzskaites lapu apkopojošo informāciju, un esam saņēmuši jau direktoru plānojumu, cik reāli esošajiem skolotājiem veidojas kopējā slodze, ja to rēķina 36 stundās. Šobrīd līdz gada beigām ministrijai ir laiks šīs uzskaites lapas analizēt. Tā kā tas ir saskaņā ar grafiku.”

Kā stāsta Papule, vēl viens svarīgs priekšnosacījums jaunā modeļa ieviešanai ir skolu tīkla sakārtošana. Plānots arī noteikt minimālo skolēnu skaitu 10. klasei. Tas visvairāk skars mazās skolas. Tomēr Papule uzsver, tīkla sakārtošana automātiski nenozīmē mazo skolu slēgšanu.

„Pašvaldībai jāskatās turpmākos divus trīs gadus vai pat ilgāk, kuras no skolām tiek reorganizētas, vai tiek apvienotas, vai arī paliks, nodrošinot, ka tur ir skolēni tuvāko piecu sešu vai desmit divpadsmit gadu garumā,” skaidro Papule.

Piesardzīga par iespējām ieviest jauno pedagogu algu modeli līdz 1. septembrim ir Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība. Tās priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško uzskata, ka modeļa izstrādē vēl ir daudz precizējamu lietu. Kā vienu no lielākajiem izaicinājumiem Mikiško min caurskatāmības nodrošināšanu:

„Šeit ir ļoti daudz jautājumu, par ko ir nepieciešama plašāka diskusija. Šeit nav tā, ka vienkārši uzraksta uz papīra un piekrīt. Pašlaik vēl nejūt to gala rezultātu un pienesumu, kādā veidā tas mainīs [esošo sistēmu]. Jo mēs vēlamies izvairīties no pārāk daudziem kritērijiem un sistēmas necaurskatāmības, un tas prasa laiku. Vai visi dokumenti būs kārtībā uz 1. septembri, pašlaik vēl grūti pateikt, bet būtu ļoti vēlams.”

Pagaidām no vismaz 12 miljoniem eiro, kas būtu vajadzīgi jaunā modeļa ieviešanai, valdība rezervējusi vien trīs. Tādēļ ceturtdien skolotāju arodbiedrība rīkos piketu pie Saeimas. Tajā piedalīšoties aptuveni divi tūkstoši pedagogu. Pikets būs redzams tiešraidē portālā lsm.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti