Jaunais Latvijas Universitātes rektors - Indriķis Muižnieks

Pie jauna rektora tikusi viena no ietekmīgākajām Latvijas augstskolām – Latvijas Universitāti turpmāk vadīs ilggadējais universitātes zinātņu prorektors profesors Indriķis Muižnieks. Viņš amatā nomainīs līdzšinējo universitātes rektoru Mārci Auziņu, kurš universitātes vadībā bijis pēdējos astoņus gadus un uz trešo termiņu nevarēja kandidēt. Sacensībā par rektora amatu Indriķis Muižnieks pārliecinoši pārspēja savu konkurentu, Datorikas fakultātes dekānu Juri Borzovu.

Muižnieku atbalstīja 178 universitātes Satversmes sapulces delegāti, pret bija 104, bet par viņa konkurentu Juri Borzovu par - 76, pret - 206.

Rektoru ievēlē LU Satversmes sapulce, kurā ir 300 dalībnieki – akadēmiskā un vispārējā personāla pārstāvji, kā arī universitātes studenti. Vēlēšanu biļetenus aizpildīja un balsošanā piedalījās 284 dalībnieki.

Indriķis Muižnieks 

dzimis - 1953.gadā Rīgā

Izglītība

1976. - bioloģijas, bioloģijas un ķīmijas pasniedzēja kvalifikācija LVU, Bioloģijas fakultātē

1993. - nostrificēts LR zinātņu doktora grāds bioloģijā par darbu, kas 1980. g. aizstāvēts bioloģijas zinātņu kandidāta grāda iegūšanai mikrobioloģijā

1997.g. - Dr. hab. biol. grāds par darbu kopu "Dažu imūnmodulatoru mikrobioloģiskās sintēzes izpēte"

1998. - LZA korespondētājloceklis

2000.  - LZA akadēmiķis

Karjera

1976.  - 1990. - LVU Augu attīstības fizioloģijas laboratorijas zinātniskais līdzstrādnieks

1988. - vecākais zinātniskais līdzstrādnieks (PSRS AAK)

1990.  - 1992. - LU Bioloģijas fakultātes docents

1992. - 1998. - LU Bioloģijas fakultātes Augu fizioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītājs

1997. - LU profesors mikrobioloģijas apakšnozarē

1997.  - 2000. - LU Bioloģijas fakultātes dekāns

no 1998.g. - LU Bioloģijas fakultātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras vadītājs

kopš 2000. - LU zinātņu prorektors

2009.2.3. iecelts par Rīgas Juridiskās augstskolas rektora pienākumu izpildītāju

Politiskā un sabiedriskā darbība

uz 2014.2. - Latvijas zinātnieku un inovatīvo uzņēmēju biedrības BIRTI padomes priekšsēdētājs 

Jaunievēlēto LU rektoru Muižnieku ar aplausiem sveica pilna universitātes Lielā aula – gan kolēģi profesori, gan studenti, kas rektora maiņai pēc astoņu gadu pārtraukuma sekoja ar lielu interesi.

Cīņā par rektora krēslu šoreiz satikās divi skolasbiedri, abi eksakto zinātņu pārstāvji – bioloģijas doktors Muižnieks un datorzinātņu doktors Borzovs. Abi uzrunās aicināja stiprināt studiju un zinātnes kvalitāti un atpazīstamību.

„Mums jālepojas ar to, kas esam, un ar savu akadēmisko un zinātnisko darbu jāapliecina sava īpašā loma. Tādējādi LU nostiprinās savu neatkarību, kas ļaus darboties tikai un vienīgi akadēmiskās un visas sabiedrības interesēs,” uzsvēra Borzovs.

„Mēs strādājam zinātnei un tēvijai. Un mēs zinām, ka tas ir izdevies, kad varam teikt – es te esmu mācījies, mani paziņas un radi te mācās, es gribu, lai te mācītos mani bērni. Kad mēs varam teikt, ka šeit ir universitāte ar pasaules klases atklājumiem, par kuriem runā gan Latvijā, gan ārzemēs,” savā uzrunā sacīja Muižnieks.

Kā atzina abu kolēģi, jāizvēlas starp diviem līdzvērtīgiem un erudītiem kandidātiem, tomēr jau uzrunās varēja nojaust, ka lielāks atbalsts ir profesoram Muižniekam. Viņa piedāvājumu vērtēja kā plašāku un ambiciozāku, iecerētās pārmaiņas – kā ātrākas. Kamēr par Borzovu iestājās vairāki kolēģi no datorikas, medicīnas un fizikas nozarēm, tostarp bijušais rektors Ivars Lācis. Muižnieku uzrunās atbalstīja Bioloģijas, Humanitāro, Sociālo zinātņu fakultāšu un Studentu padomes pārstāvji. 

Muižnieks pēc balsojuma neslēpa saviļņojumu par kolēģu atbalstu un Latvijas Radio iepazīstināja ar pirmajiem iecerētajiem darbiem: „Augustā būs jātiek galā ar to, ka neatbīdām no universitātes tos studentus, kas tur ir gribējuši studēt. Jāsāk pārveidot administrācijas struktūras, jo mums būs jomu prorektori. (..) Un ļoti svarīgi ir dabūt gatavus rezultātus zinātnes kapacitātes attīstības projektā, kas šobrīd ir LU lielākais projekts struktūru sakārtošanas ziņā. Augusta beigās vajadzētu nodot Torņakalna ēku un 7.septembrī taisīt tur atklāšanu. Tā kā vispār ir šausmīgi daudz darba, nāksies tiešām pārplānot vasaru, bet ko lai dara!”

Jaunievēlētais LU rektors Indriķis Muižnieks
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

savas prioritātes amatā Muižnieks definējis virzību uz inovācijām, zinātnes un studiju ciešāku sasaisti, universitātes starptautiskās sadarbības stiprināšanu, studiju modernizāciju un citus jautājumus. 

Intervijā Latvijas Radio radījumam “Aktuālais Temats” Muižnieks pieļāva, ka pēc  četriem gadiem, kad beigsies viņa pirmais pilnvaru termiņš rektora amatā, viņš varētu uz otro termiņu nekandidēt.

“Laiks rādīs, bet būtu labi, ja uz to laiku rastos jaunākas paaudzes rektors,” sacīja Muižnieks. 

Kā Latvijas Radio pēc balsojuma atklāja līdzšinējais LU rektors Mārcis Auziņš, arī viņš savu balsi atdevis par ilggadējo kolēģi Muižnieku: „Esmu pārliecināts, ka universitātes kurss, ko esam realizējuši pēdējos astoņus gadus un kas ir iesācies jau pirms tam, turpināsies. Man rada zināmu gandarījumu tas, ka balsu pārsvars bija pārliecinošs. Domāju, ka tas dod nākošajam rektoram pārliecību, ka viņam ir universitātes saimes atbalsts, kas ir ļoti svarīgi šādās situācijās.”

Auziņš pēc rektora pilnvaru termiņa beigām plāno atgriezties Fizikas un matemātikas fakultātes profesora amatā. Plānos esot arī daži citi izaicinājumi, kurus gan Auziņš pagaidām neatklāj. Bet startēt politikā vai turpināt karjeru ārzemēs viņš neplānojot. Indriķis Muižnieks LU rektora amatā stāsies augustā pēc oficiāla valdības lēmuma.

Rektoru LU Satversmes sapulce ievēl uz četriem gadiem, un vēlēšanas notiek aizklāti. Jaunais LU rektors amatā stāsies pēc apstiprināšanas Ministru kabinetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt