Jaunais Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks: Būtiskas reformas neplānoju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nav pagājušas vēl divas nedēļas, kad amatā stājies jaunais Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins. Viņš Ieslodzījumu vietu pārvaldē strādā jau kopš 2003. gada, taču līdz šim plašāk publiski nebija zināms. Pirms uzvarēja konkursā, Kaļins pildīja Olaines cietuma priekšnieka pienākumus. Jaunais priekšnieks neplāno veikt kādas būtiskas reformas sistēmā, taču vēlas turpināt attīstīt jau iesāktos darbus. Pirmajā intervijā medijiem ar Dmitriju Kaļinu jaunajā amatā sarunājās Linda Spundiņa.

Jaunais Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšnieks: Specifiskas reformas nav plānā
00:00 / 05:09
Lejuplādēt

Dmitrijs Kaļins: Kopumā sistēmā es strādāju kopš 2003. gada. Šo gadu laikā esmu strādājis vairākos cietumos un vairākos amatos, bet tieši pirms pārvaldes priekšnieka [amata ieņemšanas] es biju Olaines cietuma priekšnieks.

Latvijas Radio: Kāds bija jūsu ceļš līdz Ieslodzījuma vietu pārvaldei? Šis nav darbs, ko izvēlas ikkatrs.

Jā, darbs ir interesants un izaicinājumiem bagāts, bet konkrēti mans stāsts ir diezgan interesants – studiju laikā es studēju Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Es uzzināju no paziņām, ka tiek veidota profesionāla apsardze, un bija iespēja pieteikties darbam ieslodzījuma vietu sistēmā.

Es atnācu uz Pārlielupes cietumu, piezvanīju pie durvīm un pateicu, ka es gribu strādāt.

Jūs sākāt kā apsardzes darbinieks?

Jā, kā apsargs, ierindnieks.

Cik ātri kāpāt pa karjeras kāpnēm?

Man tas aizņēma 16 gadus.

Kā jūs nolēmāt piedalīties šajā konkursā?

Tāpēc, ka es ilgstoši strādāju sistēmā un ne tikai novēroju tās izmaiņas, kas pēdējos gados tika veiktas, bet arī pats aktīvi piedalījos. Mana motivācija bija saistīta ar manu vēlmi turpināt jau iesāktās pārmaiņas. Kopš 2003. gada sistēma ir ļoti, ļoti mainījusies.

Kā jūs redzat, kā sistēma vēl var mainīties?

Sistēmai vajadzētu analizēt sabiedrības vajadzības, aktuālās tendences sodu izpildē un būt laikmetīgai un atbilstošai mūsdienu prasībām un, pats galvenais, – mūsdienu vajadzībām.

Kādas ir mūsdienu prasības, un kāds ir mūsdienīgs cietums?

Pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi parādīja mums jaunas iespējas – ka mēs neesam spiesti apturēt ieslodzīto resocializācijas prasības. Mēs vienkārši pamainījām veidu. Mēs klātienes tikšanās varam aizstāt ar videozvaniem, bet joprojām uzturēt ieslodzītajiem tik svarīgās saites ar ģimeni.

Tā digitalizācija mums palīdz neapstāties, bet iet uz priekšu.

Digitalizācija ir viena no mūsdienīgajām pieejām, bet arī vide un apstākļi, kādos dzīvo ieslodzītie, ir būtiski. Kas šobrīd ir plānā?

Pēdējā laikā ir izdarīts ļoti daudz, bet, protams, šis virziens ir jāturpina, ieslodzījuma vietu infrastruktūra ir jāattīsta. Šeit mēs izmantojam visus iespējamos resursus, kas mums ir pieejami. Viens no resursiem ir ārvalstu finanšu instrumenti. Es konkrēti runāju par norvēģu finanšu instrumentu projektiem, ar kuru palīdzību šobrīd notiek trešā kārta. Pirmajā kārtā mēs esam ieguldījuši Cēsu nepilngadīgu audzināšanas iestādē, tieši atbilstošas infrastruktūras izbūvē. Otrajā kārtā Olaines cietumā tika izbūvēts atkarīgo centrs. Vēl mēs personālam plānojam būvēt mācību centru, kā arī atklātā cietuma kompleksu Olaines cietumā.

Tas viss noteikti jau ir iepriekšējās iestrādnēs, un jūs to turpināt. Vai ir kādas reformas, ko pats plānojat īstenot un veicināt?

Kaut kādas īpašas vai specifiskas reformas nav plānā, bet ir jāseko līdzi tam, ko diktē mūsdienu prasības un nepieciešamības.

Kā jums šķiet, kas šajā konkursā bija jūsu stiprās puses?

Šo jautājumu būtu korekti pajautāt komisijas locekļiem, bet principā es komisijai prezentēju savu redzējumu tuvāko trīs gadu laikā veicamajiem darbiem. Acīmredzot komisija to ir akceptējusi un atbalstījusi mani.

Šie turpmākie trīs gadi, ko jūs komisijai prezentējāt, kas ir šajā redzējumā iekļauts?

Īsumā tie galvenie virzieni tuvākajiem trim gadiem – protams, turpināt attīstīt jau iesākto darbu efektīvā sodu izpildes satura veidošanā. Tāpat

turpināt darbu pie starptautiskās sadarbības un personāla kvalifikācijas, un kapacitātes celšana.

Jūs amatā esat īsu laiku. Kā šīs dienas ir aizritējušas, un vai esat jau iejuties amatā?

Šobrīd es turpinu iedziļināties iestādes darba procesos. Cenšos identificēt tās lietas un problēmas, kā arī pārdomāt nepieciešamo rīcību, kur vajadzētu pieslēgties ātrāk, kur varbūt nepieciešami kādi kompleksi risinājumi. Strādāju ciešā sadarbībā ar saviem speciālistiem, lai ieviestu uzlabojumus un veicinātu procesu attīstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti