Jaunais Dienvidkurzemes novads: No purva pierobežā līdz jūras piekrastei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No purva pierobežā līdz pat jūras piekrastei – tā topošo Dienvidkurzemes novadu, kuru veidos līdzšinējie novadi, kas ieskauj Liepājas pilsētu, raksturo laikraksta "Kurzemes Vārds" žurnāliste Linda Kilevica. Vēlēšanām jaunajā Dienvidkurzemes novadā iesniegti astoņi kandidātu saraksti. Jaunizveidotajai novada domei būs neskaitāmi izaicinājumi, īpaši ceļu infrastruktūra mazāk apdzīvotās lauku teritorijās un citi. Jauno Dienvidkurzemes novadu pārvaldīs 19 deputāti.

Jaunais Dienvidkurzemes novads: No purva pierobežā līdz jūras piekrastei
00:00 / 05:23
Lejuplādēt

Vairāk nekā 120 gribētāju no dažādiem politiskiem spēkiem ir izteikuši savu vēlmi piedalīties jaunā Dienvidkurzemes novada tapšanā. Dienvidkurzemes novadu veidos:

  • Grobiņas,
  • Aizputes,
  • Pāvilostas,
  • Durbes,
  • Priekules,
  • Vaiņodes,
  • Nīcas,
  • Rucavas novads.

Žurnāliste Kilevica ikdienā seko tieši Liepājai apkārt esošo novadu notikumiem, tagad arī priekšvēlēšanu aktivitātēm. "(..) Šis lielais Dienvidkurzemes novads, cilvēki to zināmā mērā gaida ar bažām. Vienai daļai, tiem, kas bija nomalēs savos mazajos novados, protams, šķiet, ka tagad paliks vispār pilnīgā pasaules malā."

Attēlā "Kurzemes vārds" žurnāliste Linda Kilevica
Attēlā "Kurzemes vārds" žurnāliste Linda Kilevica

Savukārt sociāli aktīvie cilvēki – uzņēmēji, zemnieki un citi – stāstot, ka viņu dzīvēs tāpat nekas nemainīsies, arī dažādas formalitātes varot nokārtot interneta vidē un uz pašvaldību tā īsti nemaz nav jāiet, sacīja žurnāliste.

Iedzīvotāji uztver gaidāmās pārmaiņas dažādi. Piemēram, Ivars no Nīcas novada par jauno novada domes veidošanu īpaši neinteresējas un to drīzāk uzskata par tādu kā māžošanos.

Iveta dzīvo Grobiņas novadā un cer, ka jaunā novada dome atradīsies tieši Grobiņā, kas ir spēcīgs novads un atrodas tieši Liepājas tuvumā. Viņa pieļāva iespēju, ka apvienojoties mazie novadi iegūs. "Manuprāt, tādai sadrumstalotībai būtu mazliet jāizlīdzinās. Gribētu cerēt, ka šī reforma būs tā, kas to palīdzēs (..)."

Attēlā Grobiņa
Attēlā Grobiņa

Nadīne no Medzes pagasta pagaidām nav vēl iedziļinājusies gaidāmajās izmaiņās, taču tic pozitīvām pārmaiņam. "Jo vairāk ir kopā, jo ērtāk ir pārvaldīt tomēr. Ka nav sadrumstalots, mazāka ir administratīvā puse, līdz ar to vieglāk ir sasniegt rezultātu, ja kaut ko vajag."

Pašvaldību vēlēšanām Dienvidkurzemes novadā iesniegti astoņi saraksti. Sarakstos parādās cilvēki, kuri aktīvi sevi līdz šim politikā nav pozicionējuši, citos dominē jau esošie deputāti un ilggadējie darbinieki.

Žurnāliste Kilevica uzsvēra novada apmērus, ko tagad deputātiem nāksies pārvaldīt. "Tas arī ir lielākais novads, kāds būs pēc šīs reformas. Apvienojas veseli astoņi novadi (..)."

Izaicinājumu jaunajai Dienvidkurzemes novada domei netrūks, ir novadi ar lielu blīvāku apdzīvotību un tādi, kur ir plašas mazāk apdzīvotas teritorijas. Kilevica sprieda, ka būs vēl jāpieņem sāpīgi jautājumi par skolām un viena no prioritātēm būs lauku ceļu infrastruktūra. "Visvairāk iedzīvotājus uztrauc ceļi," sacīja žurnāliste.

Viens no izaicinājumiem būs sociālās jomas sakārtošana. "Jo šobrīd katrā no šiem novadiem ir pilnīgi atšķirīga pabalstu sistēma un pabalstu apjomi," klāstīja žurnāliste. "Ir lielas atšķirības starp dažādiem pabalstu veidiem, ko sniedz pašvaldība. Tas ir liels izaicinājums, kā šo sistēmu sakārtot tā, lai nebūtu liels pāridarījums. Līdzīgi ir ar skolēnu ēdināšanu, jo ir pāris novadu, kas visu šo laiku bez maksas ir varējuši pabarot visus bērnus līdz pat 12. klasei."

Pašlaik Dienvidkurzemes novada iedzīvotāji aicināti piedalīties gan Liepājas valstspilsētas gan jaunā novada attīstības plānošanā. Iedzīvotājus aicina aizpildīt aptaujas anketu, novērtēt svarīgās nozares, kā arī sniegt ieteikumus konkrētās jomas uzlabošanai nākotnē. Aptauja turpināsies līdz 10. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti