Jaunais ārsts: Nākamais mēnesis būs ļoti smags medicīnā; esam tuvu pacientu šķirošanai

Covid-19 izplatības dēļ nākamais mēnesis būs ļoti smags veselības aprūpes sistēmai un stacionēto pacientu skaits turpinās palielināties. Turklāt esam ļoti tuvu robežai, kad jāsāk pacientu šķirošana, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Arturs Šilovs.

Intervija ar Jauno ārstu asociācijas vadītāju Arturu ŠilovuDaira Zīle

"Nākamās divas trīs nedēļas, iespējams, arī mēnesis, būs ļoti, ļoti smags veselības aprūpei,” sacīja Šilovs. Viņš skaidroja, ka ik dienu slimnīcās nonāk aptuveni 10% no tā dienā konstatēto  inficēto skaita, kāds bija pirms 7–8 dienām. “Ja mums vienā dienā inficējas vairāk nekā divi tūkstoši cilvēku, tas nozīmē, ka pēc septiņām dienām vidēji dienā slimnīcās stacionēs vairāk nekā 200 cilvēku.

Tas ir nenormāls slogs, ņemot vērā gultu noslodzi jau šobrīd. Diemžēl tas izskatās ļoti pesimistiski jau vairākas nedēļas,” norādīja mediķis.

Viņš vērsa uzmanību uz to, ka eksperti par iespējamo situācijas saasinājumu jau vasarā brīdināja valdību. Atkārtoti brīdināja arī augustā, bet septembrī jau bija “izmisuma zvani”.

“Tā robeža šobrīd jau ir tāda, kur, ja nepietiek, piemēram, intensīvās terapijas gultasvietu, tad mēs sāksim runāt par šķirošanu,” atzina ārsts. Viņš gan piebilda, ka veselības ministram ar rīkojumu vēl ir jāapstiprina vadlīnijas un rekomendācijas, kā pacienti tiek šķiroti pēc viņu stāvokļa.

Vienlaikus Šilovs uzsvēra, ka arī pandēmijā slimnīcas turpina darbu ar citiem pacientiem, kuriem patiesi nepieciešama palīdzība. Tāpēc ārsts aicināja neatlikt ārstēšanos.

Pašlaik, kad tiek plānoti papildu ierobežojumi un mājsēde, galvenais mērķis ir tas, lai saslimstība ar Covid-19 četrās nedēļās samazinātos. Vienlaikus nevar cerēt, ka pēc šī laika problēmas ar Covid-19 vairs nebūs, atzina Šilovs, skaidrojot, ka imūnās aizsardzības izveidei vajadzīgas 5–6 nedēļas pēc potēšanās.

Tomēr viņš aicināja cilvēkus vakcinēties pret Covid-19 un mudināt to darīt arī citus.

“Ļoti nepatīkami bija vakar dzirdēt, ka valdība visu atbildību [noveļ] uz neatbildīgo sabiedrības daļu. Bet naivi ir domāt, ka valdība nezināja, ka ir šī daļa, kas negrib uzņemties atbildību. Tas nozīmē, ka valdība vēl jo vairāk negribēja uzņemties atbildību un pieņemt stingrus lēmumus. Diemžēl pandēmijas laiks parādīja – uz mūsu iedzīvotājiem vairāk strādā pātagas princips,” sacīja Šilovs.

Arī situācijas uzlabošanos nevajadzētu gaidīt ātri:

“Nevajadzētu brīnīties, ka tuvākās divas nedēļas redzēsim inficēto skaita palielināšanos,

jo šobrīd ir dati par cilvēkiem, kas inficējušies pirms septiņām, pirms desmit dienām. Tas nozīmē, ka pēc divām nedēļām mēs redzēsim, cik tad patiesībā šodien ir inficēti. Tāpēc par to nevajadzētu brīnīties un teikt, ka “lokdauns” nestrādā. Pēc tam šiem cipariem vajadzētu iet uz leju. Bet visu mēnesi palielināsies stacionēto skaits.”

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā. Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Nedēļu pēc ierobežojumu stāšanās spēkā Covid-19 saslimstības tendences ir negatīvākas nekā prognozēts. Tāpēc tiek plāno vēl stingrākus ierobežojumus, tostarp mājsēdes ieviešanu no 21.oktobra. Izskanēja arī piedāvājums Covid-19 krīzes vadību nodot ekspertiem no bruņotajiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt