Panorāma

Uz "Grebņevu" papildu treilerus vai teltis pagaidām nesūtīs

Panorāma

Panorāma

JV rosina ieviest jaunu ministru portfeli

«Jaunā Vienotība» piedāvā veidot jaunu ministra amatu

14. Saeimas vēlēšanās uzvarējusī partiju apvienība "Jaunā Vienotība" ("JV"), kas uzņēmusies iniciatīvu jaunās koalīcijas izveidē, saviem potenciālajiem partneriem piedāvājusi izveidot jaunu ministra amatu, to pēc sarunām ar partijas "Progresīvie" pārstāvjiem atzina "JV" līderis Krišjānis Kariņš.

"JV" piedāvājusi potenciālajā valdībā izveidot klimata, vides un enerģētikas ministra krēslu, nodalot attiecīgās atbildības sfēras no Ekonomikas ministrijas (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).

Patlaban valdībā līdztekus Ministru prezidenta amatam ir 13 ministru krēsli – iekšlietu, aizsardzības, veselības, vides aizsardzības un reģionālās attīstības, tieslietu, izglītības un zinātnes, labklājības, satiksmes, finanšu, ārlietu, ekonomikas, kultūras un zemkopības ministru amati. 

"JV" tēmu piedāvājums partiju diskusijām paredz arī, ka Labklājības ministrija (LM) nodod Nodarbinātības valsts aģentūru EM pārziņā, bet ar bērniem saistītos jautājumus rosināts nodot viena resora – LM – atbildībā.  Tāpat piedāvāts digitālos jautājumus koncentrēt vienā resorā. Plānots uz VARAM bāzes izveidot Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministriju, tai uzticot arī pārējo ministriju pārziņā esošos digitālos jautājumus.

Vēl rosināta iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadale pēc darbavietas un dzīvesvietas, valsts kapitālsabiedrību kotācija biržā.

"JV" piedāvājums drošības jomā paredz aizsardzības mācību skolās, valsts aizsardzības dienestu, valsts aizsardzības budžeta palielināšanu no 2,5% līdz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tāpat rosināts, ka budžets iekšējai drošībai un sabiedriskajai kārtībai veido 2,5% no IKP. Ārpolitikā plānota konsekventa Ukrainas atbalstīšana un stingra sankciju politika pret Krieviju un Baltkrieviju.

Trešdien "Jaunajai Vienotībai" plānota tikšanās ar "Apvienoto sarakstu", bet ceturtdien – ar Nacionālo apvienību. Par šīs nedēļas sarunu iznākumu Kariņš nākamo pirmdien plāno informēt arī Valsts prezidentu Egilu Levitu.

Jautāts par "JV" piedāvājumu attiecībā uz ministrijām, Valsts prezidents Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atzina, ka valdības modelim ir jābūt elastīgam un jāatspoguļo attiecīgās valdības darba prioritātes. Pēc Levita domām, ir laiks ieviest elastību, kas var nozīmēt arī jaunas ministrijas izveidi.

Šāda pieeja esot nepieciešama divu iemeslu dēļ – lai nebūtu jomu bez politiskās atbildības un veidotu konsolidētāku valdības politiku.

Prezidents atzina, ka redz vairākas jomas, kurās līdz šim nav bijusi politiskā atbildība, piemēram, bērnu un digitālo jautājumu lietās, enerģētikā, kā arī saistībā ar "zaļo kursu". 

Levits lēsa, ka jaunās koalīcijas izveide varētu ievilkties, vienlaikus norādot, ka Saeimas sastāvs ir "pietiekami saprātīgs, lai izveidotu valdību, kas ir visas valsts interesēs". Viņš arī uzsvēra, ka partijas varētu vienoties arī par četru partiju koalīciju, bet šobrīd svarīgākais ir noteikt veicamos darbus, nevis to, cik partijas būs koalīcijā.

KONTEKSTS:

Pašlaik jaunās koalīcijas veidošanas sarunās, kuras uzsākusi "Jaunā Vienotība", iezīmējies iespējamais koalīcijas kodols, ko veidotu "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts". "Jaunā Vienotība" iestājusies par plašāku koalīciju kopā ar "Progresīvajiem". Līdz šim Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" attieksme bijusi vairāk noraidoša pret sadarbību ar "Progresīvajiem" ideoloģisko domstarpību dēļ.

14. Saeimas vēlēšanas notika sestdien, 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: "Jaunā Vienotība", Zaļo un Zemnieku savienība, "Apvienotais saraksts",  Nacionālā apvienība, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti