Jaunā satura mācību grāmatas izdod pakapeniski; skolotājiem nākas improvizēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skolām pieejamas dažas jaunā satura mācību grāmatas, tāpēc pedagogiem, gatavojot materiālus stundai, nākas improvizēt. Šobrīd visiem priekšmetiem visās klasēs pieejami mācību līdzekļu paraugi, taču ar tiem nav pietiekami, uzskata skolotāji. Projekta "Skola2030" pārstāvji skaidroja, ka mācību grāmatas pakāpeniski tiks izdotas, tomēr vienotus materiālus visām klasēm visos priekšmetos gaidīt nevar. 

Jaunā satura mācību grāmatas izdod pakapeniski; skolotājiem nākas improvizēt
00:00 / 03:12
Lejuplādēt
Šogad skolās pakāpeniski ievieš jauno saturu 1., 4., 7.un 10. klasēs. Šo procesu mazliet bremzē pandēmija, kuras dēļ skolās mācās daļēji vai pilnībā attālināti. Turklāt mācību materiāli nav pilnībā izstrādāti. Jaunā satura mācību grāmatas ir pavisam nedaudz.

Toms Gulbis māca vēsturi Rīgas Hanzas vidusskolā. Viņaprāt, vissarežģītāk ir sagatavot stundas 10. klasei.

"10. klasē vēsturi vairs klasiskā veidā nemāca. Tur tagad parādās tādas tēmas – par demokrātiju, par starptautiskām attiecībām, tēmas, kas ar vēsturi tikai daļēji saistītas, piemēram, sociālā identitāte. Un mācību grāmatu nav.

Tad esmu spiests kaut ko improvizēt, kaut ko meklēt. Tas nav īsti normāls mācību process. Esmu runājis ar citiem kolēģiem – tur arī katrs cīnās, kā var,"

sacīja vēstures skolotājs.

Jaunās tēmas ir interesantas, uzskata Gulbis. Bet ir jāmeklē diezgan daudz materiālu, lai tās varētu gan izprast pats, gan izskaidrot skolēnam. Vietnē "Skola2030" ir ievietoti mācību līdzekļu paraugi. Tomēr visos mācību priekšmetos tie bija pieejami novēloti – semestra vidū. Līdz tam skolotājiem nācās improvizēt, vadoties pēc galvenajām vadlīnijām.

"Pašlaik pedagogs ir ļoti pārslogots tieši ar uzdevumu gatavošanu. Mums ir bijušas daudz mācību, mācāmiem, komunicējam viens ar otru. Bet mums ir iedota jauna programma, kas bieži vien ir citāda nekā līdz šim. Un uzdevums, kas ir piedāvāts kā paraugs, – nu tas ir paraugs. Skolotājiem ir ļoti daudz jāiegulda pašiem," stāstīja Bauskas Valsts ģimnāzijas metodiķe Lāsma Krastiņa.

Reformas ieviešanā lielākā kļūda bijusi steiga, uzskata Krastiņa. Tagad pedagogi cer, ka materiāli nākamajam semestrim būs pieejami laikus.

Šī ir arī viena no skolotāju arodbiedrības prasībām ministrei Ilgai Šuplinskai (Jaunā konservatīvā partija), lai netiktu pieprasīta demisija. Projekta "Skola2030" pārstāvji skaidroja, ka šie materiāli tiks publicēti 31. decembrī. Savukārt mācību grāmatas izdošot pakāpeniski.

"Viņam [pedagogam] nav jānoliek malā jebkas, ko viņš ir 10 vai 20 gadus darījis, tā pieredze un tas, kā viņš ar skolēniem ir strādājis. Neviens to neprasa darīt. Tas, ka ir vajadzīgi jauni mācību līdzekļi, kas viņu atbalsta vairāk, lai viņam būtu daudzveidīgākas lietas, no kā izvēlēties, – tas noteikti ir vajadzīgs, taču tas ir pakāpenisks process," skaidroja projekta "Skola2030" vadītāja Zane Oliņa.

Viņa stāstīja, ka diezi vai kādreiz būs pieejamas vienotas mācību grāmatas visos priekšmetos visām klasēm. Šobrīd izdevēji ar Valsts izglītības satura centru (VISC) saskaņojuši grāmatas dažos priekšmetos dažām klasēm – tostarp latviešu valodā un literatūrā, sociālajās zinībās un dabaszinībās 1. un 4. klasēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti