Panorāma

Pirmo reizi prasa kriminālvajāšanu par nedeklarētu skaidrās naudas pārvadāšanu

Panorāma

Pašvaldību reformā iespējamas korekcijas

Strīds par Jaunā Rīgas teātra būvniecību nonāk tiesā

Jaunā Rīgas teātra būvnieki vērtēs iespējas sniegt pretprasību pret VNĪ

Drīzumā strīds par Jaunā Rīgas teātra būvniecību būs jāvērtē Rīgas rajona tiesai. Darbu pasūtītājs “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) tiesai iesniedzis prasību, lūdzot piedzīt no būvuzņēmuma “ReRe būve 1” līgumsodu gandrīz 210 000 eiro apmērā par būvniecības laikā pieļautiem pārkāpumiem. Būvnieki pārkāpumus noliedz un uzskata, ka līgums par teātra pārbūvi uzņēmumam uzteikts pretlikumīgi, un vērtēs iespējas vērsties tiesā ar pretprasību.

ĪSUMĀ:

  • VNĪ lauza līgumu ar JRT būvniekiem un prasīja piedzīt gandrīz 210 000 eiro.
  • Būvnieki “ReRe būve 1” pārkāpumus noliedz un līgumsodu labprātīgi nemaksās.
  • VNĪ vērsās tiesā par līgumsoda piedziņu.
  • VNĪ arī gatavojas sludināt jaunu iepirkumu JRT būvniekiem.
  • Taču būvnieki neizslēdz, ka prasīs tiesai pagaidām aizliegt JRT būvniecību uzticēt citiem.

 “Valsts nekustamie īpašumi” par līguma laušanu ar Jaunā Rīgas teātra būvniekiem “Rere būve1” paziņoja pirms nepilnām divām nedēļām. Tagad strīdā iesaistīta tiesa. VNĪ aprēķinājusi “ReRe būve 1” līgumsodu, ko uzņēmējs atsakās maksāt.  

Kopumā par līguma pārkāpumiem VNĪ prasa samaksāt 2,3 miljonus eiro.

Lielāko daļu summas segs apdrošinātāji, savukārt VNĪ tiesas ceļā no “ReRe būve 1” vēlas piedzīt gandrīz 210 000 eiro.

“Valsts nekustamo īpašumu” Juridiskās pārvaldes direktors Ojārs Valkers skaidroja, ka “netika veikts blakus esošo ēku monitorings, vibrāciju mērījumi, kā rezultātā tika nodarīti bojājumi kaimiņu ēkām, tas ir galvenais pārkāpums”.

“Protams, paralēli netika veikti pārējie darbi. Tika kavēti starptermiņi, kas mūsu skatījumā nozīmē to, ka mēs Eiropas līmeņa teātri nepabeigsim laikā,” sacīja Valkers.

“ReRe būve1” savukārt pārkāpumus neatzīst un labprātīgi līgumsodu nemaksās.

“Vēl jo vairāk – mēs esam norādījuši uz visām lietām, kas ir bijušas nepareizas visā būvniecības procesā, trūkstošie risinājumi un visas lietas, kas mums ir traucējušas veikt pienācīgā apjomā darbus. Šeit ir runa par atbildību starp būvniecības dalībniekiem, kas ir jāvērtē ļoti precīzi un skrupulozi,” norādīja būvuzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valdis Koks.

Būvnieki uzskata, ka darbu pasūtītājs līgumu uzteicis pretlikumīgi. Būvnieki vadījušies pēc būvprojekta, un kļūdas, viņuprāt, pieļautas tajā.

Lai Jaunā Rīgas teātra pārbūvi atsāktu pēc iespējas ātrāk, VNĪ  gatavojas sludināt jaunu iepirkumu būvniekiem.

Tomēr nav izslēgts, ka “ReRe būve” varētu lūgt tiesai pagaidām aizliegt Jaunā Rīgas teātra būvniecību uzticēt kādai citai kompānijai.

“Mēs saprotam, ka būvnieks var vērsties tiesā ar pretprasību. Pieļaujam jaunu prasību. Nākamais solis ir atkarīgs no tā, vai būvnieks izšķirsies likt šķēršļus jaunam iepirkumam teātra pabeigšanai vai ne.

Tas ir atkarīgs no tā, vai būvnieks savas biznesa intereses liks augstāk par sabiedrības interesēm vai ne,” sacīja VNĪ pārstāvis Valkers.

Valdis Koks vēl neatbildēja, vai uzņēmums vērsīsies tiesā ar savu prasību. Šobrīd “ReRe” vēl vērtējot savas tiesiskās iespējas.

“Laiks rādīs. Šobrīd mēs strādājam ar šiem dokumentiem, kas ir ļoti apjomīgs darbs,” sacīja Koks.

KONTEKSTS:

Aptuveni 20 miljonu eiro vērto līgumu par Jaunā Rīgas teātra atjaunošanu “Valsts nekustamie īpašumi” ar “ReRe būve1” noslēdza pirms gada. Darbi objektā ir apturēti kopš novembra beigām, kad būvnieki pamanīja bojājumus blakus ēkās.

Jūlija beigās VNĪ paziņoja, ka pārtrauks līgumu ar JRT būvnieku un meklēs jaunu būvnieku. Uzņēmuma darbā konstatēti pārkāpumi kvalitatīvā būvniecībā un termiņu neievērošanā. Savukārt būvniecības uzņēmums norādīja, ka tiekot vainots par kļūdām tehniskajā projektā, ko izstrādājis "Zaigas Gailes birojs un partneri".

Šobrīd “Valsts nekustamie īpašumi” vēl neatbild, par cik varētu sadārdzināties teātra pārbūve. Tas būšot atkarīgs no nākamo būvnieku piedāvājumiem.

Ēkas rekonstrukciju bija plānots pabeigt līdz 2021. gada sākumam. Plānotais JRT rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro, no tā būvniecībai atvēlēts 21 miljons eiro, bet pārējos izdevumus veido būvuzraudzība, tehnoloģijas un aprīkojums, kā arī ārvalstu ekspertu darbs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt