Jaunā pirms laika dzimušo bērnu uzraudzības sistēma atvieglos arī ģimenes ārstu darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar šo gadu visiem priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem uzsākta valsts apmaksāta uzraudzības programma „Drošais apmetnis”, un šī aprūpes programma atvieglos ģimenes ārstu darbu.

Pirms 34. grūtniecības nedēļas dzimušajiem līdz divu gadu vecumam nodrošinās regulāru neonatologu apskati, fizioterapeita, neirologa un citu speciālistu konsultāciju līdz divu gadu vecumam.

Katru bērnu uzraudzīs un novērojumus reģistrēs izstrādātā jaundzimušo ģimeniskās novērošanas dienasgrāmatā, kas būs līdzīga kā jau esošā grūtnieču mātes pase.

Dienasgrāmatā reģistrēs visus bērna augšanas rādītājus, svaru, speciālistu konsultāciju atzinumus un citus rādītājus. Tas palīdzēs speciālistiem un vecākiem sekot līdzi bērna attīstībai.

Aprūpes programma atvieglos ģimenes ārstu darbu, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neonataloģe daktere Ilona Vārpa.

“Pirms tam pēc izrakstīšanās no slimnīcas priekšlaicīgi dzimušais bērniņš gāja mājās un viņu tālāk apsekoja un skatījās viņa attīstību ģimenes ārsts. Ģimenes ārstiem tas bija ļoti liels izaicinājums, jo tik ļoti priekšlaicīgi dzimuši bērniņi, kādi parādās tagad, iespējams, ģimenes ārstam kādam ir pirmais un pēdējais bērniņš, un tāpēc nav tās pieredzes,” skaidro Vārpa.

“Šo sekošanu viņa izrakstīšanai, pēc izrakstīšanās no slimnīcas, mēs tagad esam strukturējuši. Mēs dodam rekomendācijas, vai vajag fizioterapiju, vai vajag rehabilitāciju, kā bērniņu barot, kā darīt ar potēm, kad viņas sākt plānot, kad vajag kaut kādas analīzes. To visu mēs palīdzam ģimenes ārstam sastrukturēt, un arī vecāki jūtas, protams, daudz drošāk, jo tiek sniegts arī psiholoģiskais, emocionālais atbalsts,” norāda ārste.

Neonataloģe daktere Ilona Vārpa: Jaunā pirmslaika dzimušo bērnu uzraudzības sistēma atvieglos arī ģimenes ārstu darbu
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

Labdari un dažādi uzņēmumi ziedojuši vairāk nekā 62 tūkstošus eiro, lai Latvijā varētu ieviest priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmu. “Drošais apmetnis” uzskatāma par veiksmi ne tikai piesaistīto ziedojumu dēļ, bet arī tāpēc, ka ārsti un bērnu vecāki ir sadzirdēti valstiski. No janvāra šo mazuļu aprūpe iekļauta valsts programmā.

„Drošais apmetnis” ietvers bērnu veselības uzraudzību, sākot no brīža, kad zīdainis pamet slimnīcu, līdz pat divu gadu vecumam. Ārsti zina, ka vecākiem ir bailes par to, kā palīdzēt bērniņam attīstīties. Tagad plaša speciālistu komanda nāks talkā un sekos, lai mazulis saņemtu vajadzīgo aprūpi, vitamīnus un pārtiku. To, ka vecāki turpmāk netiks pamesti  vieni ar tik maziem bērniem, pozitīvi vērtē arī projekta patronese – Valsts prezidenta dzīvesbiedre Iveta Vējone. Projekts darbojas ne tikai Rīgā, bet arī Valmierā, Jēkabpilī un Liepājā.

Iveta Vējone: Par projektu "Drošais apmetnis"
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

“Priekšlaikus dzimušu bērnu skaits ar katru gadu palielinās, un tā nav tikai dažu ģimeņu problēma. Tā ir problēma visai sabiedrībai, tā ir problēma, kas skan varbūt mūs pašus personīgi vai mūsu draugus, vai mūsu radus. Par to ir jārunā. Un tāpēc liels paldies visiem atbalstītājiem, visiem ziedotājiem, arī slimnīcas bērnu fondam un visiem ārstiem, kas ir piedalījušies šajā nozīmīgajā projektā. Katrs no mums vēlas, lai bērni būtu veseli, stipri un aktīvi. Tas ir mūsu lielākais sapnis. Es domāju, šis projekts “Drošais apmetnis” ir viens liels solis uz priekšu tam, lai mūsu bērniņi izaugtu lieli un būtu veseli,” pauda Vējone.  

Ik gadu Latvijā priekšlaikus dzimst ap 1000 bērnu jeb apmēram 5% no kopējā jaundzimušo skaita. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neontaloģijas klīnika katru gadu sniedz palīdzību ap 300 priekšlaicīgi dzimušo bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti