Pēcpusdiena

Līdz 10.maijam pagarina ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā

Pēcpusdiena

Kultūras ministrija piedāvās Rīgas akustisko koncertzāli veidot Kongresu namā

Izveidota jauna lietotne "Mednis" datu ievākšanai par meža dzīvnieku populāciju

Jauna lietotne «Mednis» palīdzēs datu ievākšanā par meža dzīvnieku populāciju

Sadarbojoties Latvijas zinātniekiem, mežsaimniecības, lauksaimniecības un mednieku organizācijām, kā arī konsultējoties ar Valsts meža dienestu (VMD), ir izstrādāts digitāls rīks – lietotne "Mednis", informēja biedrībā "Zemnieku saeima". Tā ļaus medniekiem un zemes īpašniekiem fiksēt informāciju par medījamiem dzīvniekiem, lai varētu novērtēt populāciju stāvokli un dzīvnieku izplatību.

Lietotne savienota ar VMD informācijas sistēmu "Meža valsts reģistrs" un dod iespēju ievākt datus par medījamiem dzīvniekiem, to klātbūtnes pierādījumiem, reģistrēt postījumus un tuvā nākotnē arī reģistrēt nomedīšanas faktu.

Biedrībā norādīja, ka šāda kvalitatīvi ievākta informācija veicinās medību resursu izmantošanu, saglabāšanu un regulēšanu optimālā līmenī, vienlaicīgi mazinot postījumu un zaudējumu riskus mežsaimniecības un lauksaimniecības nozarēs, kā arī samazinot medniecības administratīvo slogu. Līdz šim Latvijā nebija speciāla rīka, kas ļautu attālināti reģistrēt un iesniegt pierādāmu informāciju par medījamo dzīvnieku novērojumiem, nomedīšanas faktu un nodarītajiem postījumiem.

"Latvijā ir ap 22 tūkstoši aktīvu mednieku, 70 tūkstoši lauksaimnieku un 135 tūkstoši privāto meža īpašnieku, kuri līdz šim nav bijuši iesaistīti datu ievākšanā.

Tas ir savvaļas dzīvnieku apsaimniekošanai nepieciešamo datu ievākšanā neizmantots potenciāls – ap 227 tūkstoš lietotāju varēs sniegt ticamu informāciju par medījamiem dzīvniekiem," uzsvēra biedrībā.

Tajā norādīja, ka lietotnes izmantošana īpaši aktuāla ir zemes īpašniekiem un medniekiem. Zemes apsaimniekotājiem ir būtiski ievākt datus par medījamo dzīvnieku nodarītajiem postījumiem. Tos varēs izmantot, vērtējot dzīvnieku populāciju stāvokli, bet pavasarī – medījamo dzīvnieku limita noteikšanas grupu sanāksmēs, lemjot par pieļaujamo nomedīšanas apjomu nākamajā medību sezonā.

Savukārt medniekiem, izmantojot lietotni "Mednis", būtu svarīgi vākt datus par novērotajiem dzīvniekiem, jo īpaši ierobežoti izmantojamās īpaši aizsargājamās sugas – vilka – klātbūtnes pazīmēm, vilku medīšana tiek pamatota ar konkrētiem, regulāri ievāktiem datiem. Mednieki var sniegt arī datus par medījamo dzīvnieku nodarītajiem postījumiem – arī šie dati var tikt izmantoti, lemjot par pieļaujamo nomedīšanas apjomu nākamajā medību sezonā.

Lietotne "Mednis" pieejama vietnē "Google Play" Android ierīcēm un "AppStore" iOS ierīcēm. Lietotnes izveides projektu īstenoja biedrība "Zemnieku saeima", AS "Latvijas Valsts meži", Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", Latvijas Mednieku savienība un Latvijas Mednieku asociācija. Kopējais projekta budžets ir 99 984 eiro, tostarp publiskais finansējums – 89 986 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt