Dienas notikumu apskats

Glābjoties no ugunsgrēka Grieķijā, cilvēki metušies jūrā

Dienas notikumu apskats

Pakistānā noslēgušās parlamenta vēlēšanas; sprādzienā pie vēlēšanu iecirkņa 30 bojāgājušie

Jaunā konservatīvā partija iesniedza savus deputātu kandidātu sarakstus

Jaunā konservatīvā partija pirmā iesniedz deputātu kandidātu sarakstus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jaunā konservatīvā partija (JKP) otrdien kļuva par pirmo politisko spēku, kas iesniedzis savus deputātu kandidātu sarakstus Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK). Partija pieteica atļauto kandidātu skaitu - 115 biedru vārdus.

Partijas vadītājs Jānis Bordāns un Dagmāra Beitnere-Le-Galla būs kā pirmie Vidzemes apgabala sarakstā, Krišjānis Feldmanis - Zemgalē, Juta Strīķe - Rīgā, Juris Jurašs un Ieva Akuratere - Kurzemē, Ilga Šuplinska - Latgalē. Tagad šos un citus kandidātus pārbaudīs CVK un vēlāk vētīs vēlētāji. Bordāns saka: balsot par šādu sarakstu kauns nebūs.

"Mēs ceram uz rezultātu starp 20 un 40 vietām Saeimā. Šis ir ļoti reālistisks skaitlis, jo 40-80% cilvēku ir gana neapmierināti par esošo situāciju, un viņi nav izlēmuši, par ko balsot.

Iesniedzot savu sarakstu, mēs esam to nosaukuši par "Latvijas pārmaiņu kaujas vienību".

Es domāju, daudzi Latvijā alkst pēc pārmaiņām, alkst pēc tā, ka beigsies pārejas posms no postpadomju laika un sāksies normāla dzīve Latvijā. Šis ir tas gads un šī ir tā Saeima, kad to var izdarīt," teica Bordāns.

Partijas plāni

JKP vēlas samazināt valsts un pašvaldību sektorā strādājošo skaitu par 30 %, apvienot ministrijas, 13 vietā atstājot astoņas, kā arī noteikt, ka valsts pārvaldes institūciju vadītāji amatā ir ne ilgāk kā 10 gadus. Partijas programmā redzams, ka tā vēlas lielās ostas pārņemt pilnīgā valsts kontrolē, kā arī izbeigt, viņuprāt, koruptīvus projektus, piemēram, dzelzceļa elektrifikācijas projekta pusmiljardu eiro novirzot zinātnei.

Tieslietu un iekšlietu ministra amata kandidāte Juta Strīķe vēlas izveidot Nacionālās drošības biroju, apvienojot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, Satversmes aizsardzības biroju un Drošības policiju. Tāpat arī maksātnespējas administratoru darbam esot jābūt tiešā valsts pakļautībā.

Ekonomikas ministra amata kandidāts Gatis Eglītis piedāvā plānu "3x500" - minimālā alga, ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamais minimums algām un pensijām – 500 eiro mēnesī, minimālā pensija - 200 eiro mēnesī jau 2019. gadā. Partija uzsver, ka saprātīga izmēra primāro mājokli nevajadzētu aplikt ar nodokli. Šo atvieglojumu partija gan attiecina tikai uz Latvijas pilsoņiem.

Partija vēlas atbalstīt dažāda veida lauksaimniecību un rosina palielināt platībmaksājumus saimniecībām līdz 300 hektāriem, bet samazināt - virs 300 hektāriem, ieviešot pārdalošo maksājumu.

Darbaspēka problēmu JKP gatava risināt, veidojot dialogu ar diasporu un veicinot cilvēku atgriešanos Latvijā. Tā gatava atvēlēt 1,5 % no iekšzemes kopprodukta izglītībai, piesaistīt mācībspēkus augstskolās no ārzemēm, kā arī veidot informāciju un komunikācijas tehnoloģiju augstskolu. Tajā pašā laikā partija ir pret ekonomisko bēgļu ierašanos Latvijā un Eiropas Savienībā.

JKP sola vairs nesniegt valsts atbalstu TEC-2 un obligātā iepirkuma komponenti patērētājiem gada laikā samazināt vismaz uz pusi. Tāpat partijai ir arī plāni dabasgāzes cenu palielināšanai par aptuveni 30%, izmantojot Inčukalna infrastruktūru.

Partija sola ārstu algas vismaz 1700 eiro “uz rokas” un māsiņu algas – vismaz  800 eiro “uz rokas”. Tāpat tā sola pārrunās ar medikamentu ražotājiem panākt vismaz 30 % medikamentu cenu samazinājumu. 

JKP apņēmusies saglabāt mazās skolas un ieviest taisnīgu finansējumu, kā arī kopt latgaliešu valodu un atbalstīt kultūras eksportu. Svarīga arī NATO spēku saglabāšana Latvijā, īpašā likumā nostiprinot 2% no IKP aizsardzībai. Partijā vienota attieksme arī pret to, ka "čekas maisu" saturs ir jāpublicē.

Rīgas apgabals

Rīgas vēlēšanu apgabalā ar pirmo numuru kandidēs Rīgas domes deputāte, bijusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja vietniece Juta Strīķe,

kurai seko Eiropas Komisijas vēlēšanu novērošanas misiju dalībnieks Gatis Eglītis, Rīgas domes deputāte Linda Ozola, satiksmes jomas eksperts Tālis Linkaits, uzņēmuma "Your move" rīkotājdirektors Reinis Znotiņš, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes docente Linda Medne un sabiedriskās aprūpes biedrības "Marija" valdes priekšsēdētāja Marija Balcere.

Tāpat no galvaspilsētas vēlēšanu apgabala startēs Centrālā finanšu un līgumu aģentūras projektu vadītājs Jānis Butāns, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Diktofonu centra vadītāja Anita Svece, Rīgas domes deputātu frakcijas referente Santa Suhaka, uzņēmuma "Contractus" prokūrists Jānis Ozols, Satiksmes ministrijas vecākā referente Līva Kreituse, Rīgas domes deputāte Eva Mārtuža un tiesu izpildītāju biroja jurists Ilgvars Brakovskis.

Rīgā kandidē arī nodrošinājuma valsts aģentūras vecākais referents Vilis Bārtulis, uzņēmuma "Andžeja Grauda bungu skola" juriste Marita Klikiča, Latvijas Universitātes asociētais profesors Guntars Vaivars, uzņēmuma "A.Gross creative." valdes loceklis Andris Gross, Iepirkumu uzraudzības biroja Administratīvo sodu departamenta direktore Arita Ūdre, Latviešu biedrības Beļģijā valdes locekle Ilze Zilgalve un "Latvijas Valsts ceļu" Informācijas sistēmu uzturētājs Kaspars Kalnmeiers.

No JKP galvaspilsētā uz deputāta amatu pretendēs uzņēmuma "Cibus Sanus" valdes loceklis Edgars Horns, "ZPA" valdes loceklis Māris Kaijaks, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas skolotāja Dace Austra Balode, "Latvijas dzelzceļa" protokola speciāliste Daiga Kalnbērziņa, Valsts darba inspekcijas inspektore Inese Posse, psiholoģijas bakalaure Aiga Aizpuriete, biedrības "Latvju pirts un SPA asociācija" valdes locekle Aija Stepanova, kā arī celtnieks, jaunais uzņēmējs Edgars Kāpa.

Rīgas vēlēšanu apgabalā startēs arī uzņēmuma "Sociovides pētījumi" valdes loceklis Uldis Meļķisis, Latvijas Nacionālā arhīva direktora vietnieks Gatis Karlsons, "Attīstības finanšu institūcijas Altum" jurists Jānis Liberts, "Latvijas Neatkarīgo tirgotāju kooperācijas" komercdirektors Dainis Čapkovskis, "Rīgas satiksmes" trolejbusa vadītāja Inese Simsone, "Lidostas Rīga" gaisa kuģu apkalpes aģents Jānis Kņazs, saimnieciskās darbības veicējs Raimonds Strauss, "Zilber" valdes loceklis Konstantīns Zorins un pensionārs Indulis Tupesis.

Vidzemes apgabals

JKP Vidzemes vēlēšanu apgabalā ar pirmo numuru kandidēs Rīgas domes deputāts Jānis Bordāns,

kuram seko Jūrmalas domes deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla, Rīgas domes deputāte Evita Zālīte-Grosa, JKP Ētikas komisijas vadītāja vietnieks Normunds Žunna, Daugmales pamatskolas skolotāja Anita Muižniece, uzņēmuma "Ansters" pārdošanas vadītājs Ainars Bašķis un "Mundus" valdes loceklis Jānis Klauze.

Šajā apgabalā kandidēs arī "Lux Company" prokūrists Indars Melzobs, "T.B. BIROJS" valdes locekle Tatjana Bernharde, Limbažu novada domes deputāts Māris Beļaunieks, Jaunpiebalgas vidusskolas jaunsargu instruktors Aivars Ontužāns, Alūksnes novada domes deputāte Līga Langrate, "Eiropas kultūras tūrisma tīkla ECTN" prezidents Raitis Sijāts, Kocēnu novada Jura Neikena Dikļu pamatskolas direktore Lāsma Žagota, Beverīnas novada domes deputāts Jānis Cielēns, students Nauris Gūtmanis un SIA "Provoaktīvs" valdes loceklis Ivo Skudiķis.

Kandidēs arī uzņēmuma "Legatus" valdes loceklis Valters Bergs, Limbažu novada domes deputāts Mārtiņš Aizpurietis, pensionārs Jānis Siliņš, Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību sistēmas pilnveidošanas bloka vadītāja Daina Vanaga, Carnikavas novada domes deputāte Gunita Dzene, biedrības "Sabiedrības izaugsmei" valdes priekšsēdētāja Ilona Krūmiņa,  "Studio ABC" direktore Sandra Ģeida, "Izglītības un kultūras mantojuma zelta vārti" valdes priekšsēdētāja Jana Zilkalne, "Stokker" tirdzniecības pārstāvis Jurģis Dzērve,  "Valmieras stikla šķiedras" elektriķis, arodkomitejas loceklis Ivars Puksts un "BBH Investments" struktūrvienības vadītājas vietniece Santa Vītola.

Latgales apgabals

Latgales vēlēšanu apgabalā no JKP ar pirmo numuru startēs Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore Ilga Šuplinska,

kurai seko Susāju pagasta zemnieku saimniecības "Rātnieki" īpašnieks, zemnieks Andris Kazinovskis, Valsts probācijas dienesta vecākais probācijas speciālists Pēteris Aglonietis, Balvu Kultūras un atpūtas centra direktore Anita Strapcāne, Valsts ieņēmumu dienesta vecākais izmeklētājs Juris Rancāns, psihoterapeite Anželika Jurševica, zemnieku saimniecības "Līči" īpašnieks Jānis Auziņš, "SD Finanses" valdes loceklis Dainis Skrūzmanis un "Satina" valdes priekšsēdētājs Aldis Brūvers.

No šī apgabala uz Saeimu pretendēs Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas pūšamo instrumentu skolotājs Aigars Bukšs, "Swedbank" jurists Edgars Sproģis, "Prometal Group" tehniskais direktors Didzis Brants, biedrības "Augšdaugava" valdes priekšsēdētājs Jānis Strods, "Mērteh" pārdošanas speciālists Otto Lodiņš, Latvijas Aizsargu organizācijas valdes loceklis Eduards Brūniņš, biedrības "Demokrātiskie patrioti" valdes priekšsēdētāja vietnieks Edmunds Griģis un pašnodarbinātā Margarita Kolosova.

Kurzemes apgabals

Kurzemē ar pirmo numuru startēs Rīgas domes deputāts, bijušais KNAB darbinieks Juris Jurašs, kuram tālāk sarakstā seko dziedātāja Ieva Akuratere,

JKP valdes locekle Inga Gluzda, "Hubbs" valdes priekšsēdētājs Uldis Budriķis, "TU 176" valdes loceklis Bruno Jurševics, Valsts darba inspekcijas Zemgales reģionālās inspekcijas vadītājs Andris Saulītis, "Hornet.lv" valdes priekšsēdētājs Oskars Kreilis, Saldus novada pašvaldības deputāte Natālija Balode un Dundagas novada pašvaldības deputāte Tamāra Kaudze.

Šajā apgabalā no JKP kandidēs arī izdienas pensionārs Egils Kraulers, Liepājas vakara (maiņu) vidusskolas skolotāja Aija Burkevica, "Darba iespēju aģentūras" valdes locekle Evita Pētersone, Gramzdas pamatskolas direktors Henrijs Ķeružis, Saldus novada Cieceres internātpamatskolas sporta skolotājs Dainars Zolmanis un "Strazdins.Legal" valdes loceklis Ģirts Strazdiņš.

Zemgales apgabals

Zemgalē ar pirmo numuru kandidēs JKP valdes loceklis Krišjānis Feldmans,

"Limbažu melio" valdes loceklis Sandis Riekstiņš, izdienas pensionārs Haralds Laidiņš, Bauskas novada domes deputāte Inita Nagņibeda, "Pansija Next Door" valdes loceklis Renārs Volkovs, "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra" Tālākizglītības nodaļas vadītājs Andis Kursītis, zemnieku saimniecības "Buki" īpašnieks Māris Freimanis un uzņēmuma "Ošukalns" prokūrists Ivars Joelis.

Šajā apgabalā startēs arī biedrības "Latvju pirts un SPA asociācija" valdes loceklis Igors Stepanovs, uzņēmuma "Baltais sniegs" komercobjektu tirdzniecības darījumu vadītājs Artis Ramutis, "Iniņi" valdes priekšsēdētājs Normunds Pildiņš, "A.C./D.C." komercdirektore Inese Leoho-Čudare, "Latvijas Valsts mežu" drošības un kontroles speciālists Uldis Lejava, Rīgas Centrālā termināla kuģu bīstamo kravu konsultants Edgars Andersons, "Vidzemes būvnieka" būvdarbu vadītājs Aivars Doļņikovs, skolotāja Ingrīda Irša-Podkalne un Valsts probācijas dienesta probācijas speciāliste Ilze Vanaga.

KONTEKSTS:

Citas partijas ar sarakstu iesniegšanu nesteidzas, norādot, ka vēl ir laiks papildināt dokumentus. Politologs Juris Rozenvalds situāciju nosaucis par klusumu pirms vētras.

Saeimas deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana CVK sākās 18.jūlijā. Kādi politiskie spēki piedalīsies vēlēšanās, pagaidām var spriest netieši, ņemot vēra to, ka pieeju īpašai CVK lietojumprogrammai kandidātu sarakstu iesniegšanai lūguši 14 spēki.

Pieeja sistēmai partijām ir nepieciešama, lai sagatavotu kandidātu sarakstu un pārējos dokumentus atbilstoši likumam. Interesi par kandidātu sarakstu iesniegšanu izrādīja:

 • Zaļo un Zemnieku savienība
 • “Vienotība”
 • Nacionālā apvienība
 • “Saskaņa”
 • Latvijas Reģionu apvienība
 • “No sirds Latvijai”
 • Jaunā konservatīvā partija
 • Latvijas Krievu savienība
 • Partija "KPV LV"
 • „Attīstībai/Par!”
 •  „Progresīvie”
 • Centriskā partija
 • „SKG” - LSDS/KDS/GKL
 • „Rīcības partija”

13.Saeimas vēlēšanas notiks 6.oktobrī. Saeimas vēlēšanās visvairāk deputātu ievēlēs no Rīgas (35 deputātus) un Vidzemes apgabaliem (25 deputātus). Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos katrā ievēlēs 14 tautas pārstāvjus, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā - 12. Diasporas latviešu balsis pieskaitīs Rīgas apgabalam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti