Rīta intervija

Intervija ar VRS Daugavpils pārvaldes priekšnieku pulkvedi Oļegu Jemašovu

Rīta intervija

Atjaunojamās enerģētikas asociācijas vadītājs Jānis Irbe par OIK izmaiņām

PWC Legal datu aizsardzības speciāliste Aija Panke par datu regulu

Jaunā datu regula attieksies uz teju visiem uzņēmumiem (precizēts soda apmērs)

Jaunā Vispārīgā personas datu aizsardzības regula, kas stāsies spēkā 25.maijā, attieksies uz teju visiem uzņēmumiem, Latvijas Radio teica uzņēmuma "PwC Legal" datu aizsardzības speciāliste Aija Panke.

Viņa skaidroja, ka regula attieksies ne tikai uz tādām lielām kompānijām kā "Google", kuru bizness ir saistīts ar informācijas apstrādi. Sodu par pārkāpumiem datu aizsardzībā varēs saņemt jebkurš uzņēmums, kas apstrādā datus. 

Tieši sodi un to apmērs uzņēmējiem rada vislielākās bažas. Panke apstiprināja, ka maksimālais sods jebkuram uzņēmumam neatkarīgi no tā atrašanās valsts vai lieluma var būt 4% no apgrozījuma vai 20 miljoni eiro. Speciāliste gan piebilda, ka Datu valsts inspekcija vispirms brīdinās par pārkāpumu, bet, ja tas būs īpaši nopietns, var tikt piemērots sods.

Pēc Pankes teiktā, uzņēmumiem vajadzētu gatavoties regulas pieņemšanai, veicot auditu, lai saprastu, kādus datus tajā apstrādā.

"Ja plauktā stāv darba līgums, tad uzņēmums arī apstrādā datus," piemēru min Panke.

Speciāliste norāda, ka uzņēmējam būtu jāsaprot, kādam mērķim viņš ievāc datus, un jāvadās pēc principa - ievākt tikai nepieciešamos datus. Kā piemēru nevajadzīgu datu apstrādei Panke minēja dara devēju vēlmi glabāt darbinieku pases kopijas, kas neesot nepieciešams.

Panke skaidroja, ka datu regula nenoteiks neko jaunu, jo tajā paustās prasības jau ir bijušas spēkā, bet nav pienācīgi ievērotas. Viņa piebilda, ka regula jāuztver kā stratēģisks instruments, ar kura palīdzību sagatavoties mūsdienu biznesa videi, kurā dati ir ikdiena.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības pieņemta 2017.gadā, bet piemērot to sāks no šī gada 25.maija. Dažādas ar tās piemērošanu saistītas nianses plānots noteikt Personas datu apstrādes likumā, kura virzīšanu izskatīšanai pirmajā lasījumā trešdien, 28.martā, atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija. 

Regula uzliek par pienākumu datu vācējiem un apstrādātājiem būt godprātīgiem pret tiem, kuru dati tiek vākti - izstāstīt un informēt par nosacījumiem. Tā paredz, ka personas dati nav uzņēmuma īpašums, ar kuriem tas var rīkoties kā vēlas. Tāpat regula tiek uztverta kā motivācija sakārtot savu darbu, lai personas dati tiktu pienācīgi aizsargāti. Uzņēmumiem tīri praktiski tas paredz dažādu līgumu un dokumentu maiņu, kā arī personu datu drošības uzlabošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt