Panorāma

Augšdaugavas novadā apkārtējā vidē nonāk piesārņotās dūņas

Panorāma

Migranti no robežas turpina atgriezties Irākā

Arī Latvija ierobežo ieceļošanu no Āfrikas

Jauna Covid-19 varianta dēļ Latvija aizliedz ceļošanu uz vairākām Āfrikas valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saistībā ar Covid-19 variantu, kas konstatēts Āfrikas dienvidos, Latvijā tiks ieviesti ieceļošanas ierobežojumi no virknes valstu Āfrikas dienvidos. Tāpat aizliegta ceļojumu rīkošana uz vairākām Āfrikas valstīm. Tā piektdien, 26. novembrī, lēma Ministru kabinets.

Pasaules Veselības organizācija piektdienas vakarā klasificējusi kā "satraukumu raisošu" un devusi nosaukumu – omikrona variants.

Precizējums

Veselības ministrija precizējusi valstu sarakstu, Zambiju aizstājot ar Malāviju.

Jaunā Covid-19 vīrusa varianta dēļ, kas varētu būt lipīgāks par patlaban dominējošo delta variantu, Latvijā būs aizliegts ieceļot personām, kuras pēdējo 10 dienu laikā uzturējušās kādā no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) noteiktajām ļoti augsta riska valstīm:

  • Dienvidāfrikas Republika (DĀR),
  • Lesoto,
  • Botsvāna,
  • Zimbabve,
  • Mozambika,
  • Namībija,
  • Svatini,
  • Malāvijas.

Ieceļošanas aizliegums neattiecas uz Latvijas valstspiederīgajiem vai Eiropas Savienības (ES) pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar uzturēšanās atļauju Latvijā.

Latvijas valstspiederīgajiem vai ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar uzturēšanās atļauju Latvijā, kuri pēdējo 10 dienu laikā bijuši kādā no uzskaitītajām valstīm, būs pienākums:

  • uzrādīt Covid-19 RNS testu, kas veikts 72 stundas pirms ieceļošanas Latvijā;
  • jau esot Latvijā, pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā pēc 24 stundām, veikt vēl vienu RNS testu;
  • veikt RNS testu astotajā dienā pēc ieceļošanas Latvijā;
  • pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā nekavējoties doties uz tūrisma mītni, lai ievērotu pašizolāciju 10 dienas pēc izbraukšanas no ļoti augsta riska valsts;
  • informēt tūrisma mītni par to, ka persona uzturējusies ļoti augsta riska valstī un viņai ir pienākums ievērot pašizolāciju.

Ja cilvēks nav ievērojis pašizolāciju tūrisma mītnē, mājsaimniecību locekļiem, kas nonākuši kontaktā ar ieceļojušo personu, ir pienākums ievērot pašizolāciju dzīvesvietā, uzturēšanās mītnē vai tūrisma mītnē 10 dienas pēc attiecīgās personas izbraukšanas no šajā rīkojumā minētās ļoti augsta riska valsts.

Tāpat valdība lēmusi aizliegt ceļojumus un to organizēšanu uz uzskaitītajām valstīm.

Veselības ministrijā skaidroja, ka SARS CoV-2 vīrusa variants B.1.1.529, par kura identificēšanu Āfrikas slimību kontroles centrs paziņoja 25. novembrī, jau ir konstatēts arī Izraēlā un Beļģijā, bet Dienvidāfrikas Gautengas provincē šobrīd ir novērojama strauja slimības izplatīšanās.

B.1.1.529. ir saistīts ar daudzām mutācijām vīrusa genomā. Kā ir novērtējuši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti, jaunais vīrusa paveids, iespējams, ir saistīts ar augstāku infekciozitāti un tas ātri var aizvietot delta variantu.

Daudzās vīrusa genoma mutācijas var veicināt vīrusa rezistenci pret esošajām vakcīnām, ietekme uz slimības smagumu nav zināma.

Šobrīd nav pieejama pietiekama un objektīva informācija situācijas izvērtēšanai. Pirmā kvalitatīvā informācija no virusoloģiskajiem pētījumiem būs ne ātrāk kā pēc 2 nedēļām, norādīja ministrijā.

Bažas, ka jaunais variants – lipīgāks

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") norādīja: "Mums ir uzdevums novērst šī vīrusa ieceļošanu šobrīd no izcelsmes valstīm. Tajā brīdī, ja tiks konstatēts, ka šis vīrusa paveids ir izplatījies lokāli vienā vai otrā valstī, tad būtu jālemj par ieceļošanas ierobežojumiem arī no tādas valsts. Visticamāk, tā varētu būt turpmākā notikumu attīstība. Bet šobrīd mēs par to runājam tikai pieļāvuma formā."

Savukārt Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš skaidroja, ka jaunajā variantā uztraukumu rada mutācijas pīķa proteīnā, kas ļauj koronavīrusam iekļūt cilvēka šūnās. Tas liecina, ka vakcīnas pret jauno variantu varētu būt mazāk efektīvas.

"Tur tiešām ir atsevišķas aminoskābju izmaiņas, par kurām ir zināms, ka tieši tās atbild par izbēgšanu no imūnās sistēmas. [..] Noteikti, es domāju, nebūs tā, ka vakcīnas pilnībā nedarbosies. Mēs labi zinām, ka vakcīnas ir diezgan efektīvas. Šie epitopi tomēr šajā vīrusā saglabājas tādi, kurus vakcīnu radītā imūnā sistēma atpazīst," viņš norādīja.

Pastāv bažas arī par to, ka vīrusa jaunais variants ir lipīgāks par iepriekšējiem. Tomēr Kloviņš stāstīja, ka pagaidām to novērtēt neesot iespējams. Viņš norādīja, ka arī brīdī, kad tika atklāts delta variants, no mutācijām vien vēl nevarēja prognozēt, ka tas kļūs dominējošs. Par lipīgumu secinājumus varēšot izdarīt, tikai redzot, kā jaunais variants izplatīsies.

Kloviņš teica: "Tā nopietnākā informācija, kas tiešām liek uztraukties, ir tas, ka tieši konkrēti Dienvidāfrikā ir novērojams šī vīrusa varianta pieaugums. Tiesa gan, jāsaka, ka līdzīgā gadījumā ir kaut kādi varianti bijuši pirms tam, kur lokāli [inficēto] skaits pieaug neproporcionāli vienkārši tāpēc, ka tā ir tāda sagadīšanās."

Par spējām vīrusu konstatēt Latvijā Kloviņš stāsta, ka jaunā varianta mutāciju apjoma dēļ jau ierastais PĶR tests var uzrādīt aizdomīgu rezultātu. Tādā veidā varēs atlasīt paraugus, kurus nepieciešams sekvencēt, lai laikus potenciāli bīstamo variantu varētu apstiprināt.

Tikmēr Pavļuts arī norādīja, ka jau tagad sekvencēti tiek tieši no ārzemēm ievestie vīrusa gadījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti