Jaunā atkritumu izvešanas kārtība Rīgā sola zemākus tarifus un nebijušas šķirošanas iespējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atkritumus arī turpmāk Rīgā izvedīs tās pašas kompānijas, tikai nu tām mainīsies apkalpošanas zonas, un rīdzinieki vairs nevarēs līgumus slēgt pēc savas patikas. Tā paredz jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība, kas galvaspilsētā mainīsies no 20. maija. Tāpēc iedzīvotāji aicināti nekavēties ar līgumu pārslēgšanu. No pavasara tiek solīti zemāki tarifi un nebijušas atkritumu šķirošanas iespējas.

ĪSUMĀ:

  • Rīgā atkritumus izvedīs "Eco Baltia vide", "Clean R" un "Lautus vide".
  • Rīga sadalīta četrās apsaimniekošanas zonās.
  • Līgumi jāpārslēdz līdz 19. maijam.
  • Atkritumu apsaimniekotāji sola zemākus tarifus un nebijušas šķirošanas iespējas.
  • Cenas starp zonām atšķiras. Zemākās cenas piedāvātāji savu skaidro ar biznesa efektivizēšanu.

Jaunā atkritumu izvešanas kārtība Rīgā sola zemākus tarifus un nebijušas šķirošanas iespējas
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Līgumi jānoslēdz līdz 19. maijam

Ar rīdziniekiem pozitīvu iznākumu noslēdzies daudzu mēnešu strīds starp Rīgas domi un pašvaldību lietu ministriju par to, kā turpmāk ir apsaimniekojami galvaspilsētas iedzīvotāju radītie atkritumi. Konkursā par atkritumu izvešanu ir uzvarējušas trīs kompānijas, kas Rīgā strādāja jau līdz šim.

"Esmu priecīgs paziņot, ka atkritumu krīze Rīgā ir noslēgusies. No 20. maija Rīgā būs jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība, kas nozīmē, ka iedzīvotājiem līdz 19. maijam jānoslēdz līgumi ar atkritumu apsaimniekotājiem. Jaunā kārtība sakārto atkritumu apsaimniekošanas sistēmu kopumā Rīgā. Rīga tiek sadalīta četrās apsaimniekošanas zonās. Trīs uzņēmumi, kas apkalpos Rīgas iedzīvotājus ir "Eco Baltia vide", "Clean R" un "Lautus vide"," pastāstīja Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics.

Atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumi Rīgā

Centra rajona un Latgales priekšpilsētas administratīvā teritorija:

uzņēmums “Clean R” (atkritumu apsaimniekošanas maksa 16,14 eiro par kubikmetru ar pievienotās vērtības nodokli).

Kurzemes rajona administratīvā teritorija: uzņēmums “Clean R” (atkritumu apsaimniekošanas maksa 16,43 eiro par kubikmetru).

Vidzemes priekšpilsētas un Ziemeļu rajona administratīvā teritorija:

“Eco Baltia vide” (atkritumu apsaimniekošanas maksa 16,53 eiro par kubikmetru).

Zemgales priekšpilsētas administratīvā teritorija: pilnsabiedrība “Lautus Vide” (atkritumu apsaimniekošanas maksa 12,12 eiro par kubikmetru).

Ja līdz 19. maijam līgums nebūs pārslēgts, var palikt bez atkritumu izvešanas, brīdina Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju vārdā līgumus pārslēgs namu apsaimniekotāji, savukārt citiem namsaimniekiem tas jādara pašiem. Atbilstošo atkritumu apsaimniekotāju var atrast Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta interneta lapā "www.mvd.riga.lv". Iedzīvotāju ērtībām ir izveidots arī zvanu centrs (tālr. 67474700).

"Pirmām kārtām būtu jāsaprot, kādā zonā jūs dzīvojat vai arī jūsu uzņēmums strādā. Tātad jānoskaidro sava zona, un tad jau tālāk var meklēt informāciju, kādas ir tieši līguma noslēgšanas iespējas - klātienē vai elektroniski. Mājokļu un vides departamenta mājaslapā ir izveidota sadaļa tieši par šo jautājumu: gan saite uz precīzu karti, kur var ļoti precīzi noteikt jums interesējošās ēkas atrašanos vienā vai otrā zonā, kā arī ir ievietota papildu informācija, kontakti konkrētiem operatoriem," skaidroja Piņķe.

Ko sola atkritumu apsaimniekotāji?

Lielākās teritorijas turpmāk apsaimniekos uzņēmums "Clean R", kas atkritumus izvedīs Centra rajonā un Latgales priekšpilsētas administratīvajā teritorijā, kā arī Kurzemes rajona administratīvajā teritorijā. "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics sola plašas atkritumu šķirošanas iespējas.

"Daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem būs tie paši klasiskie konteineri iepakojumam un stiklam, savukārt privātmājām būs pieejami gan konteineri, gan atkritumu šķirošanas somas. Varēs izvēlēties, kas nu kuram ir ērtāk. Arī, protams, varēs pieteikt kolektīvos pieteikumus - piecas un vairāk mājas varēs izveidot savu savākšanas punktu, saskaņojot to. Un tad mēs izvietosim lielos konteinerus privātmāju rajonos. Protams, papildu ērtībai klientiem piedāvājam marķētos maisus, kuru cenā ir iekļauta atkritumu izvešana. Ja, teiksim, ir kāds pasākumus mājās vai citi iemesli, kāpēc ir vairāk atkritumu, nekā ikdienā pieteikts. Tos var novietot pie konteinera atkritumu izvešanas dienā, kuras tad attiecīgi mūsu operatori un šoferi arī savāc un izved," stāstīja Levics. 

Uzņēmums "Eco Baltia vide" pakalpojumus sniegs Vidzemes priekšpilsētas un Ziemeļu rajona administratīvajā teritorijā, savukārt personu apvienība "Lautus" un "Pilsētvides serviss" apsaimniekos Zemgales priekšpilsētas administratīvajā teritoriju.

"Eco Baltia vide" informēja, ka savā teritorijā plāno divu gadu laikā šķiroto atkritumu apjomu palielināt līdz vismaz 40%. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts sacīja, ka atkritumu šķirošana līdz šim bijusi novārtā un vidēji tikai aptuveni 13% - 16% no atkritumiem nonāk pārstrādē, tādēļ paredzēts attīstīt šķirošanas infrastruktūru un radīt iespēju iedzīvotājiem šķirot dažāda veida atkritumus. Jau tuvākā pusgada laikā uzņēmuma vadītājs sola izveidot vismaz 400 publiskos atkritumu šķirošanas punktus, kuros varēs šķirot stikla iepakojumu un vieglo (plastmasas, metāla un papīra/kartona) iepakojumu.

"Privātmājām pēc pieprasījuma nodrošināsim individuālos šķirošanas konteinerus un piedāvāsim kopīgus šķirošanas konteinerus privātmāju kopienām. Iedzīvotāji varēs šķirot arī bio atkritumus, bet pakāpeniski paplašināsim tekstila šķirošanas konteineru tīklu. Vienlaikus neapstāsimies tikai pie šķirošanas, bet arī mūsu autoparks kļūs videi draudzīgāks, lai mūsu apkalpotās teritorijas Rīgā kļūst par piemēru atkritumu apsaimniekošanas ilgtspējā," norādīja Aizbalts.

"Eco Baltia vide" norādīja, ka privātmāju iedzīvotāji varēs pieteikties individuālajiem šķirošanas konteineriem vai arī kopīgiem šķirošanas konteineriem uz vismaz 10 privātmājām. To uzstādīšana un izvešana tiks nodrošināta bez maksas. Tāpat par samazinātu cenu iedzīvotāji varēs šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus. Vasaras vidū Vidzemes priekšpilsētā un Ziemeļu rajonā tekstila šķirošanas konteineru skaitu plānots palielināt no esošajiem trīs līdz vismaz 10, lai iedzīvotāji varētu nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus.

Kāpēc tarifi atšķiras?

Konkursā uzvarējušo uzņēmumu tarifi būs atšķirīgi. Piemēram Imantas iedzīvotāji par vienu kubikmetru atkritumu uzņēmumam "Clean R" maksās 16,43 eiro. Turpat pāri ielai – Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem pilnsabiedrība "Lautus vide" līdzīgu pakalpojumu sniegs par trešdaļu lētāk – 12,12 eiro kubikmetrā. Kādēļ tāda starpība?

"Ņemot vērā gan iedzīvotāju blīvumu, gan atrašanās vietu, gan daudzdzīvokļu māju, gan privātmāju iedzīvotāju skaitu un tamlīdzīgi, šie te tarifi likumsakarīgi atšķiras," komentēja Levics.

"Mums bija ļoti svarīgi atgriezties Rīgā. Apvienojoties ar "Lautus", mēs spējām atrast daudz sinerģijas starp departamentiem. Samazinot cilvēku skaitu vai pārdalot pienākumus, optimizējot daudzas lietas, tas tarifs radās ļoti konkurētspējīgs," savukārt norādīja "Lautus Vide" valdes loceklis Jurģis Ugors.

Uzņēmēji neizslēdz iespēju, ka, pieaugot degvielas cenām, inflācijai vai dabas resursu nodoklim, šie tarifi nākamajos gados varētu arī palielināties.
Vienlaikus atkritumu apsaimniekotāji sola šķirotos atkritumu izvest bez maksas. Tādēļ tuvāko divu gadu laikā Rīgā tikšot izveidoti 1050 šķiroto atkritumu savākšanas punkti. Tāpat plānots ieviest tekstila atkritumu savākšanas konteinerus un izmantot videi draudzīgākus atkritumu savākšanas auto.

KONTEKSTS:

Strīdi par atkritumu pasaimniekošanu pilsētā kļuva par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu. Strīdi sākās, kad Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. 

Rīgas dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tikai 5. martā vienojās par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu precizēšanu, lai atkritumu apsaimniekošana varētu atgriezties ierastajās sliedēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti