Jaunā AIP apstiprināta nepilnā sastāvā, studentu pārstāvi Ratnieku padomē neievēl

Saeima ceturtdien pēc četras stundas garām debatēm Augstākās izglītības padomes (AIP) sastāvā apstiprināja 11 no 12 virzītajiem kandidātiem, taču Latvijas Studentu apvienības virzītais Edvards Ratnieks netika ievēlēts padomē, aģentūra BNS uzzināja Saeimā.

Par Ratnieku balsoja 37 deputāti, pret – 46 un vēl pieci deputāti balsojumā atturējās. Tādējādi Ratnieks vienīgais no visiem izvirzītajiem kandidātiem nav ievēlēts.

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis (Reformu partija, RP), kas iepriekš aicināja neatbalstīt piecu AIP locekļu kandidatūras, kuri jau vienu termiņu padomē nostrādājuši, patlaban atturējās komentēt Saeimas balsojumu, aģentūrai BNS pastāstīja ministra padomnieks Reinis Tukišs.

Ratnieks žurnālistiem pēc balsojuma atzina, ka viņa neievēlēšana nav bijusi pārsteigums. Viņš arī uzskata – tas, ka politiķi par viņu tik daudz runā, liecina, ka viņš savu mērķi sasniedzis.

Latvijas Rektoru padomes virzītais līdzšinējais AIP priekšsēdētājs Jānis Vētra atbalstīts ar 71 balsi par, 16 pret un četriem deputātiem atturoties.

Jaunajam sastāvam Latvijas Zinātņu akadēmija virzīja Juri Ekmani, kuru atbalstīja 64 deputāti, pret bija 24 deputāti un trīs tautas kalpi atturējās.

Latvijas Mākslas augstskolu asociācijas izvirzītais Andris Teikmanis, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas virzītā Inita Tamane, Augstskolu profesoru asociācijas virzītā Tatjana Volkova, Latvijas Darba devēju konfederācijas virzītais Vilnis Rantiņš, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības virzītā Ilze Trapenciere visi atbalstīti vienbalsīgi.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras izvirzītais Aigars Rostovskis atbalstīts ar 77 balsīm par un 16 balsīm pret. Latvijas Koledžu asociācijas darbam padomē virzītais Jānis Rozenblats saņēma 78 deputātu balsis, bet 16 deputāti bija pret viņa kandidatūru. Savukārt Privāto augstskolu asociācijas izvirzītais Juris Zaķis atbalstīts ar 89 balsīm un vienu balsi pret.

Iepriekš Ķīlis (RP) aicināja nevirzīt apstiprināšanai AIP tos, kas jau iepriekš strādājuši padomē. No 11 izvirzītajiem kandidātiem tādi ir pieci –Vētra, Rostovskis, Rozenblats, Ekmanis un Ratnieks.

Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Inga Vanaga (RP) iepriekš norādīja, ka IZM ir iebildumi pret AIP darbību kopumā, bet katra individuāla padomes biedra atbildību izvērtēt nav iespējams, tāpēc IZM iebildusi pret atkārtotu to biedru iecelšanu, kuri jau pašlaik ir padomē.

Deputāti piedalījās apmēram četras stundas ilgās debatēs, kurās sprieda ne vien par konkrētiem AIP kandidātiem, bet arī apsprieda Ķīļa iecerētās reformas izglītības sistēmā. Īpaši karstas debates izvērsās, runājot par ministra darbību.

Lai arī vairāki deputāti un arī Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ("Vienotība") vairākkārt norādīja, ka debates ir par vai pret AIP kandidātiem, sarunas risinājās par visiem ar augstāko izglītību saistītajiem jautājumiem.

Deputāti pirms balsojuma par reformām izglītībā debatēja vairākas stundas.

Inese Lībiņa-Egnere (RP) norādīja, ka aizvien nav zināmi ne ievēlamās AIP sastāva mērķi, ne darbības plāni, jo par to nav jautāts. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ("Vienotība") pauda, ka Ķīlis arīdzan nav iesniedzis reformu plānu un IZM būtu jāsāk ar sevi un tikai tad jāprasa kādi plāni no AIP. "Kur ir plāns? Es arī to gribētu redzēt un izteikt savus par un pret," teica Āboltiņa, vērsdamās pie IZM parlamentārās sekretāres personīgi.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes priekšsēdētāja Ina Druviete ("Vienotība") uzskata, ka Saeimā būtu jānotiek plašām debatēm par izmaiņām izglītības sistēmā, kur piedalītos visas frakcijas. Bet Ņikita Ņikiforovs ("Saskaņas centrs", SC) uzskata, ka Saeima vispār nav tā vieta, kur būtu jāapstiprina AIP kandidāti, un SC arī varētu piedāvāt atbilstošus grozījumus likumā.

Esošās AIP pilnvaras beidzas 22.decembrī, tajā pašā dienā darbu sāks jaunais padomes sastāvs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti