Jau gadu cenšas izveidot Ventspils centrālā laukuma strūklaku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jau vairākus gadus Ventspils mēģina pārveidot savu centrālo padomju laikos būvēto laukumu. Būvdarbi sadalīti trīs kārtās, kas 2018. gadā, Latvijas simtgadē, noslēgsies ar mūzikas skolas un koncertzāles atklāšanu. Jau gadu tehniķi mēģina atrisināt sarežģītu labiekārtojuma uzdevumu - notiek strūklakas uzstādīšana burinieka mastu izskatā. Izmēri ir reāli – Hercoga Jēkaba flotē šāds kuģis reiz braucis uz Tobago.

Vairākus gadus Ventspils centrālais laukums, reiz dēvēts par Ļeņina laukumu,  veidojas tiešām par pilsētas centru, atslēgas vietu. 2018 gadā šeit durvis vērs Ventspils koncertzāle un mūzikas skola, bet tikmēr trīs gadu garumā Ventspils meklē centram labāko ideju.

Liela nozīme vienota centra tapšanā ir vācu arhitektam Deividam Kukam. Viņa ideja uzvarēja konkursā par Ventspils koncertzāli. Šobrīd darbi turpinās pie centrālās strūklakas, kurai ir savs stāsts, kas iedvesmojis autoru. „Tas ir hercoga Jēkaba laika burinieks „Valzivs”, kas ir bijis reāls kuģis. Proporcijas mastiem un rajām ir ņemtas no grāmatas, kas iedvesmojusi autoru,” saka „Komunālās pārvaldes” direktors Andris Kausenieks.

„Valzivs” - tā reiz sauca kuģi Hercoga Jēkaba flotē, ko 1644. gadā uzbūvēja Ventspilī. Šobrīd 21 masts atainos burinieku jūras viļņos, neviens no tiem nebūs perpendikulārs zemei, vien karoga masts. „Masti tiek izgatavoti šeit pat Latvijā – Jelgavā. Ražotne ir tāda, kas ar nerūsējošo tēraudu strādā. Tas ir komplicēts darbs, jo nerūsējošais tērauds ļoti grūti apstrādājas, tikai ar lāzeru. Ļoti augsta precizitāte jānodrošina griešanai, jo tie atvērumi vienā mastā ir ļoti daudz. Kopā 17 000!” norāda Kausenieks.

Šo strūklaku būvē jau gadu un sola pabeigt pavasarī. Nerūsējošā tērauda mastiem ir jāpilda miglas, ūdens un gaismas funkcijas, vēlāk mastus savienos rajas. 17 000 caurumiņos tiks ievietotas lampiņas un pievadītas ūdens caurulītes. Pasaulē unikālo strūklaku realizē vietējie Latvijas meistari.

„Konstrukcija tiešām tapa ļoti sarežģīti un analoga tam nav! Uzstādījums bija tāds – mums ir vajadzīga oriģināla strūklaka, tāda, kādas nav pasaulē. Kas ir viena vienīgā,” saka Ventspils pilsētas galvenā arhitekte Daiga Dzedone.

Strūklakas pirmo kārtu ar lielu prieku mazie un lielie izmēģināja jau vasarā, kad pavisam oficiāli ar pašvaldības administratīvo noteikumu maiņu tika paziņots, ka šajā strūklakā drīkst iekāpt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti