Jau desmito reizi Latgalē notiek «vosoruošona»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jau desmito reizi Latgalē nedēļas garumā notiks „vosoruošona” – vasaras skola, nometne skolotājiem, studentiem un citiem latgaliešu valodas un kultūras izzināšanas entuziastiem. Tradīcija ir aizsākusies 2000. gadā ar Latgales Studentu centra un Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures asociācijas aktīvu darbību, piedzīvojusi pārtraukumu krīzes periodā un atdzimusi no jauna ar 2012. gadu. Vosoruošona no šodienas līdz pat 5. augustam šoreiz aizritēs Rēzeknes novada Rogovkā.

Latgalē, tāpat kā visā Latvijā vārds „vosoruošona” var raisītvismaz trejādas asociācijas: kādam tas ir kāds nedzirdēts jaunvārds,kādam tas saistīsies ar vasaras pavadīšanu, citiem tas atmiņāatsauks idejām piepildītu kopā būšanas un izglītošanās laiku. Kas tad ir  „vosoruošona”, kam skanīgu sinonīmu latviešu literārajāvalodā atrast ir grūti, ko īsti nozīmē, jautājām vienai novasaras skolas veterānēm Rēzeknes novada Rikavas pamatskolasskolotājai Līvijai Smirnovai, plašākai publikai vairāk pazīstamaikā dzejniecei Līvijai Liepdruvietei:

„“Vosoruošonys” ir tā kā jaukas satikšanās no jauna. (..) Tā ir ļoti laba lieta. Gan tiem, kas ir bijuši daudzas reizes, gan tiem, kas ierodas pirmo reizi. Varbūt tiem, kas ierodas pirmo reizi, tā būs latgaliešu valoda, latgaliešu valodas rakstība. Arī tie, kas ir kārtējo reizi, padziļina savas zināšanas latgaliešu valodas pareizrakstībā. Man tā būs tikšanās ar daudziem paziņām un arī neliela emocionāla uzlāde pirms jaunā mācību gada.”

Pirmā vasaras nometne, kursi skolotājiem ar plašu izglītojošu, kultūras un arī atpūtas programmu notika Rogovkā, Rēzeknes novada Nautrēnos. Tā ir sanācis, ka tieši Nautrēnos, kur strādā latviešu valodas un literatūras skolotāja Veronika Dundure, Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja, „vosoruošona” ir notikusi biežāk nekā citur. Te risināsies arī desmitā vasaras nometne skolotājiem. Par šī gada nometnes tematiku stāsta Veronika Dundure:

“Šogad „vosoruošonys” temats ir novadmācības ieviešana skolā. Daudzas nodarbības ir saistītas ar novadmācību, gan ar standartu, gan ar programmām, gan ar mācību līdzekļiem; darbošanās ar jau esošajiem mācību līdzekļiem un spēlēm, lai skolotāji varētu izmantot skolās. (..) Nodarbību vadītāji ir ļoti daudzpusīgi gan vēsturē, gan literatūrā, gan latgaliešu rakstu valodā, gan vispār valodas jautājumos.”

Taču „vosoruošonā” ir arī plaša kultūras un atpūtas programma, tās ir tikšanās ar Latgales literātiem, mūziķiem, kopīgi radoši vakari. Jāpiebilst, ka tieši tos var apmeklēt ikviens interesents, ne tikai nometnes dalībnieki. Šogad 1. augusta vakarā būs sadziedāšanās ar Latgales mūziķiem Arni Slobožaņinu, Gunti Rasimu, Sovvaļnīku. Savukārt 2. augustā – radošs vakars kopā ar Annu Rancāni, Raibū, Līviju Liepdruvieti. Nometnes dalībnieku iespējas gan ir plašākas:

“Katra „vosoruošona” ir arī relaksēšanās skolotājiem, piedāvājam atpūtu, piedāvājam psihologu, piedāvājam radošās darbnīcas. Šogad skolotāji veidos smilšu gleznas un latvju rakstu zīmes piespraudēs,” savu stāstījumu turpina Dundure.

Protams, katram pasākumam ir kāds augstākais punkts, šoreiz tas arī ir saistīts ar novadmācību. 5. augusta priekšpusdienā notiks diskusija par novadmācības ieviešanu skolā, kurā aicināti piedalīties deputāti, Latgales reģiona Izglītības pārvalžu pārstāvji, Latgales mediji un citi interesenti. Kā uzsver Veronika Dundure, diskusija ir svarīga pašiem „vosoruotuojim”, svarīgi, lai iegūtās zināšanas un prasmes tiek izmantotas ikdienas darbā un novadmācība patiešām kļūst par skolas dzīves sastāvdaļu.

Šogad vasaras skolā piedalās 32 nometnes dalībnieki, 22 nodarbību vadītāji, bet vakara pasākumos aicināti piedalīties kā vietējie iedzīvotāji, tā interesenti no visas Latvijas. Svarīgi, ka savu sakņu apzināšana un zināšanas, prasmes, kas iegūtas šīs nedēļas laikā latgaliešu kultūrtelpas un valodas sajušanā, tiek izmantotas katra „vosoruotuoja” ikdienas darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti