"Pamatā es uzskatu, ka mana sūtība ir būt par skolotāju. Un tad, kad mani uzrunā "skolotāj", tad man tas ir liels prieks un liels gandarījums. Attiecībā uz to direktora amatu – dzīve ir salikusies tā, ka esmu pildījis šo amatu. Un man ir bijis prieks, ka esmu varējis, piemēram, veidot jaunu skolu," stāstīja Aivars Vilkaste, kurš Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas direktora amatā ir kopš tās dibināšanas 2015. gadā. "Mēs esam izauguši no tiem 26 skolēniem, septiņiem skolotājiem un trīs mācību kabinetiem līdz tam, kas mēs esam tagad. Un tagad mūsu skolā mācās 120 skolēni, strādā 15 skolotāji."
Lai arī Vilkaste ir skolas direktors, sirdī viņš tomēr vairāk ir skolotājs. Arī šobrīd Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolā viņš nepagurstoši māca skolēniem arī matemātiku.
Šoruden viņa darbs ir īpaši novērtēts. Vilkaste kopā ar vēl 14 reģiona pedagogiem pieteikts un nominēts Nikodema Rancāna gada balvai, ko jau astoto reizi pasniegs Latgales izcilākajiem izglītības darbiniekiem.
"Es daru to darbu, kas man tiešām ļoti patīk tādā ziņā, ka es mācu matemātiku. Vislielākais gandarījums manā profesijā ir darbs ar skolēniem, ka es redzu, – es kaut ko varu arī iemācīt, palīdzēt. Es visu savu mūžu esmu dzīvojis un strādājis Latgalē, un es lepojos ar to, ka esmu latgalietis," pastāstīja Vilkaste.
Nikodema Rancāna balva tiek piešķirta reizi gadā pirmsskolas audzinātājiem, vispārējās un pamatizglītības iestāžu skolotājiem, kā arī augstāko un vidējo profesionālo mācību iestāžu pedagogiem par ieguldījumu mācību darbā, latgaliskās kultūras un tradīciju kopšanu.
Par būšanu starp šogad pieteiktajiem balvas saņēmējiem Vilkaste pauž gandarījumu, sevišķi šobrīd, kad aizvien vairāk nākas pacīnīties par skolotāja kā profesijas novērtēšanu: "Īstenībā tiešām ir tā sajūta, ka darbs ir pamanīts, ka ir novērtēts, ka tas, ko tu dari, ir vajadzīgs."
Savukārt pasākuma organizatoru pārstāve Maija Upeniece par nepieciešamību turpināt pirms astoņiem gadiem iedibināto Latgaliešu kultūras biedrības un vietējo Latgales pašvaldību tradīciju Skolotāju dienas ieskaņā īpašā apbalvojuma ceremonijā godināt vietējos Latgales skolotājus, norādīja: "Šobrīd ir aktuāli runāt par skolotāja profesijas nozīmību, un šis jautājums ir tiešām gadiem aktuāls, un šī balva ir viens no veidiem, kā mēs varam skolotāju celt saules gaismā, parādīt, ieraudzīt."
Lai arī pieteikt skolotājus varēja kopumā četrās nominācijās, šogad balvas skolotāji saņems tikai divās – "Par ieguldījumiem un sasniegumiem latgaliešu valodas, kultūrvēstures un novadamācības ieviešanā un iedzīvināšanā skolas mācību vidē" un arī "Par radošu un psiholoģiski atbalstošu pieeju mācību vai studiju procesa organizēšanā". Kā atzina organizatori, pirmsskolas un augstākās izglītības pedagogu pieteikumi šogad izpalikuši, norādot, ka šajās nozarēs latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures jautājumi nākotnē prasa nopietnāku vērību.
"Pasākums, protams, sāksies ar balvu pasniegšanu, bet pēc tam tas dabiski pāries literārās sarunās un arī muzikālās noskaņās," atklāja Upeniece.
Viena no literātēm, kas pasākumā plāno savas grāmatas lasījumus, ir Annele Slišāne. "Domājot par to, ka latgaliešu valodā mums jārunā arī par sabiedriski nozīmīgām problēmām, kas šobrīd notiek pasaulē, un ka latgaliešu valoda ir dzīva un tajā tiek runāts ne tikai par tradicionālo un vēsturi, bet arī par mūsdienu dzīvi, – es lasīšu "Tuoraga stuostus"," stāstīja Slišāne.
Arī pati Slišāne ir pedagoģe, dažādu ar mākslu saistītu priekšmetu skolotāja jau gandrīz 14 gadus un šogad uzsākusi skolotājas darbu Baltinavā un arī Viļakas Valsts ģimnāzijā, kur māca tieši latgaliešu valodu un novadmācību. Viņa sacīja: "Tā būs laba iespēja izglītības darbiniekus un pārējos iepazīstināt ar jaunāko latgaliešu literatūru, un es domāju, ka, jo vairāk latgaliešu literatūra ienāks skolā, mācību stundās, jo tā būs lielāka vērtība."
Nikodema Rancāna gada balva Latgales izcilākajiem pedagogiem tiks pasniegta jau svētdien plkst.14.00 Balvu Kultūras un atpūtas centrā.
Izcilāko skolotāju rokās nonāks mākslinieka Riharda Cibļa veidotās balvas sudraba saktas izskatā.