Panorāma

Par jauniem Covid-19 ierobežojumiem valdība lems nākamnedēļ

Panorāma

Londonas latviešu skola atsāk darbu

Jau 34 varmākām labošanās kursi jāapgūst piespiedu kārtā

Jau 34 varmākām labošanās kursi jāapgūst piespiedu kārtā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš grozīts likums un tiesām dotas pilnvaras varmākām uzlikt par pienākumu apmeklēt speciālus kursus vardarbīgās uzvedības mazināšanai, tiesās pieņemti jau 34 šādi lēmumi. Vēl līdz jūlijam šādi kursi bija brīvprātīgi, taču pēc Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" sižetu sērijas "Apburtais loks. Vardarbība ģimenē" tika grozīts likums un atrasta vajadzīgā nauda obligātu kursu ieviešanai. Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" skaidroja, kādus rezultātus tas devis un kā tiesnešiem veicies ar šādu gadījumu izvērtēšanu.

Rīgas rajona tiesas tiesnese Ieva Čudina ir starp pirmajiem tiesnešiem, kas praksē jau izmantojuši iespēju varmākam noteikt par pienākumu apmeklēt sociālās rehabilitācijas kursus vardarbīgas uzvedības mazināšanai.

Čudina šādu lēmumu pieņēmusi jau divas reizes. Lietu detaļas tiesnese komentēt nedrīkstēja, vien atklāja, ka abos gadījumos runa bijusi par fizisku vardarbību.

"Lielākoties šī vardarbība realizējas ģimenē, un ģimene jau nebeidzas ar to brīdi, kad ir notikusi šī vardarbība ģimenē. Tāpat tēvs paliek bērniem tēvs un laulība ar to automātiski neizirst. Tādā veidā, ja šai personai tiek dota iespēja laboties, tad tas ir arī ieguldījums ģimenē kopumā," viņa skaidroja.

Viņa uzskata, ka tas ir solis, kas ļauj problēmu risināt saknē.

Kopš jūlija tiesās kopā pieņemti jau 34 šādi lēmumi. Brīvprātīgā kārtā kursus izgājuši vairāk cilvēku – 236. Bet Tieslietu ministrijā uzsvēra – problēma līdz šim bija tā, ka programmu nevienam nevarēja piespiest apmeklēt, taču tagad tiesai ir dots šāds papildu instruments.

Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska pauda:

"Tas, ka ir nepieciešama tiesas iejaukšanās, ir zināmā mērā cietušās personas izmisuma solis. Kad vai nu savstarpējā komunikācijā, vai savstarpējās attiecībās tā varmācīgā persona pati līdz šādam solim nav izšķīrusies."

No 34 cilvēkiem, kam tiesa uzlikusi pienākumu apmeklēt sociālās rehabilitācijas programmu, ar pakalpojuma sniedzēju sazinājusies vien nepilna puse jeb 16 no viņiem, bet pakalpojumu jau saņem astoņi. Gadījumā, ja vardarbību veikusī persona gada laikā nepildīs likumā noteiktos pienākumus, tai varēs piemērot kriminālatbildību.

Labdarības maratonā "Dod pieci!", kas aizvadītajā gadā  bija veltīts vardarbības mazināšanai ģimenē, tika saziedoti vairāk nekā 407 tūkstoši eiro. Līdz septembrim iztērēti 28% no tiem un palīdzība sniegta 793 vardarbības gadījumos. Visbiežāk – psihologa atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti