Rīta Panorāma

Organizē nometnes jaunsargiem

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Karlsbergu

Intervija ar Kristīni Jarinovsku

Jarinovska: DP rīcībā esošās ziņas par čeku nonāk SAB slepenībā

Ziņas par čekas kartotēku un tās darbību, kas bija Drošības policijas (DP) rīcībā, nu ir nonākušas Satversmes aizsardzības biroja (SAB) slepenībā, jo to paredz abu institūciju vienošanās, intervijā LTV raidījumam „Rīta Panorāma” sacīja tiesību zinātņu doktore Kristīne Jarinovska, kas strādā Valsts drošības komitejas izpētes grupā.

Viņa paskaidroja, ka savulaik lielākā daļa no Policijas akadēmijas rīcībā esošās informācijas nonāca DP rīcībā. Taču pagājušajā otrdienā, 15.martā, ir saņemta vēstule, kurā DP paskaidro, ka ir panākta vienošanās ar SAB par to, ka dokumenti tiek nodoti SAB, kura rīcībā visas ziņas ir slepenas.

„Kāpēc tā rīkojas? Nezinu, (..)” sacīja Jarinovska, nezinot skaidrojumu, kāpēc šīs ziņas ir slepenas. Tādējādi nedz viņa, nedz kāds cits no izpētes komisijas nekad nav redzējis čekas kartotēku. Jarinovska ironozēja, ka laikam vienīgais veids, kā piekļūt šiem dokumentiem, ir pašai kļūt par izlūkošanas iestādes darbinieci. „Tas jau paliek smieklīgi, ka zinātniskā izpēte, kas bija domāta kā neatkarīga, (..) kas darbojas ārpus visa [valsts un citu institūciju klātbūtnes] objektīva un ticama rezultāta dēļ, vilks atpakaļ tur [darba apstākļiem], kur tas nav izdevies,” norādīja Jarinovska.

Jau ziņots, ka valdības izveidotā VDK materiālu izpētes speciālā starpnozaru komisija tapusi pēc Saeimas lēmuma, ka pirms VDK dokumentu publiskošanas vēl jāveic šo materiālu zinātniskā izpēte. Bijušās VDK dokumenti publiski būs pieejami pēc 2018.gada maija beigām, jo jau tagad ir skaidrs, ka kartotēka nav pilnīga un informatoru kartītes nevar kalpot par pierādījumu sadarbības faktam ar padomju laika represīvo iestādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti