4. studija

Gājēji un braucēji nespēj sadalīt ielu

4. studija

Deju kolektīvu pelēkie kardināli - koncertmeistari

«Īsto» Jāņu sieru šogad tirgos 6 ražotāji

«Jāņu sieru» drīkst ražot un tirgot seši Latvijas piensaimnieki

Tirdzniecības vietās var redzēt dažādus ķimeņu sierus, taču ar nosaukumu "Jāņu siers" atrodami vien sešu Latvijas piensaimnieku ražotie sieri, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija".

ES aizsargāto produktu kategorijas 

  • Aizsargātu cilmes vietu nosaukumu reģistrs (Protected Designation of Origin) – tajā var iekļaut tikai tādus produktus, kurus ražo tikai noteiktajā teritorijā. Turklāt arī pamata izejviela ir izgudrota un iegūta šajā vietā.
  • Aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrs (Protected Geographical Indication) – tajā var iekļaut tādus produktus, ja vismaz viens to ražošanas posms notiek noteiktajā teritorijā.
  • Tradicionālo produktu reģistrs (Traditional Speciality Guaranteed) – tajā iekļauj produktus, kuru sastāvs vai pagatavošana saistīta ar kādām senām tradīcijām.

Avots: Eiropas Komisija

"Siera kluba" pārstāve Vanda Davidanova klāsta, ka "Jāņu siers" ir ierakstīts Eiropas Tradicionālo produktu reģistrā (Traditional Speciality Guaranteed).

 

"Nevienai citai valstij tāda siera nav. Šis ir tas Eiropas logo, kuru ir saņēmuši šie [seši] uzņēmumi, un viņi ir saņēmuši atļauju šo sieru saukt par "Jāņu sieru" un ražot pēc vienas receptūras," klāstīja "Siera kluba" pārstāve.

Tātad ar savu Jāņu sieru varam patiesi lepoties. Bet vai ar to, ka šādu sieru negatavo citās valstīs, pietiek, lai tas kļūtu par aizsargājamu produktu?

"Eiropai ir prasība, lai produkts, kurš iegūtu šo atzīšanu, tiktu ražots vismaz 300 gadus. Mēs parēķinājām - Jāņu sieram ir  aptuveni 400-500 gadu," teica Davidanova.

Latvijā sieru ar ķimenēm gatavo daudzi ražotāji, taču ne visiem ļauts sieru saukt par "Jāņu sieru". Tā ražotāju pulkam var pievienoties jebkurš piensaimnieks, ja tas apņemas šo piena produktu ražot pēc noteiktas, sensenas receptes.

Pašlaik veikalu plauktos ar nosaukumu "Jāņu siers" atrodami vien Jaunpils, Straupes, Rankas, Dundagas, Lazdonas un Valmieras piensaimnieku ražotie sieri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti