Krustpunktā

Rezidentūra Latvijā: problēmas un iespējamie risinājumi

Krustpunktā

Mediju anatomija: Sociālie mediji un vārda brīvība

Apdraudējums cilvēktiesībām pandēmijas laikā. Izvaicājam tiesībsargu Juri Jansonu

Jansons gatavs kandidēt uz trešo termiņu tiesībsarga amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Juris Jansons ir gatavs kandidēt uz trešo termiņu tiesībsarga amatā. To intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina pats Jansons.

"Krustpunktā" podkāstā:

 

 

 

  • Savā lietotnē raksti - Krustpunktā

 

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Jautāts, vai viņu kāds ir uzrunājis turpināt darbu tiesībsarga amatā, Jansons atzina, ka viņu līdz šim ir uzrunājuši vien Tiesībsarga biroja darbinieki.

"Ar viņiem to esam patiešām runājuši, vai divi termiņi un desmit gadi [ir laiks], kad pielikt punktu tajā brīdī, kad birojs ir ļoti daudz sasniedzis, vismaz atpazīstamību sabiedrības acīs ar reitingiem. Tas būtu viens. Otrs – tiešā veidā neviens no politiķiem mani nav uzrunājis," teica Jansons.

Viņš norādīja, ka saskaņā ar likumu kandidātus tiesībsarga amatam jāsāk izvirzīt janvāra pēdējā nedēļā, un šim procesam jānoslēdzas februāra pirmajā nedēļā. "Ja nenotiek nekas ārkārtējs, tad normālā kārtā 3. martā būtu jābūt balsojumam [Saeimā]," teica Jansons.

Viņš norādīja: ja politiķiem "būs interese, lai turpinu darbu trešajā termiņā, tad es, protams" piekritīšu.

Jautāts, vai ar līdzšinējo proaktīvo un aktīvo darbu likumdošanas, tostarp lūdzot vērtēt atsevišķu normu atbilstību Satversmei, pats aizvēris durvis vairāku partiju priekšā uz nākamo termiņu tiesībsarga amatā, Jansons sacīja:

"Mans pienākums un pārliecība, esot tiesībsarga amatā, ir, ka man ir jāatver durvis sabiedrībai uz cilvēktiesībām un jāatver politiķu acis uz to, kas ir ierakstīts Satversmē. (..) Ja kaut kas, mūsuprāt, darbībās, lēmumos neatbilst, tad objektīvi, ar kritiku esam vērsušies [Satversmes tiesā]. Reizi pa reizei esam izmantojuši arī epitetus, kas ir varbūt skaļāki nekā vajadzētu to teikt. Bet, ja par attiecīgām tēmām mēs īsti netiekam sadzirdēti, tad mēs izmantojam maksimāli tiesiski pieļautos līdzekļus, lai mēs esam sadzirdēti, lai tas, ko gribam norādīt, tiktu ņemts vērā un tiešām kaut kas mainīts," teica Jansons.

Viņš pauda, ka vismaz likumdošanas darbā Saeimā vairums Tiesībsarga biroja ieteikumu ņem vērā.

Sarežģītāk esot ar valdību, it īpaši saistībā ar Tiesībsarga biroja pēdējo gadu aktivitātēm nabadzības mazināšanas jomā.

Pārsvarā Tiesībsarga biroja rekomendācijas tiek ņemtas vērā, ja "vien tas nav fiskāli ietilpīgs pasākums, tad no procedūru un cilvēku tiesību viedokļa mēs esam saklausīti, piebilda Jansons. 

Jansona otrais pilnvaru termiņš tiesībsarga amatā beigsies 16. martā. Viņš uz šo amatu var kandidēt vēl trešo reizi. 

KONTEKSTS:

Saeima janvāra sākumā trešajā lasījumā atbalstīja Tiesībsarga likuma grozījumus, ar ko noteikts, ka viena un tā pati persona var būt par tiesībsargu ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. Attiecīgās izmaiņas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī un vēl neattieksies uz nākošajām tiesībsarga vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti