«Jāņa sētas» apdzīvoto koka māju Elizabetes ielā rekonstruēs, nevis nojauks pavisam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sociālajos tīklos rīdzinieku satraukumu raisījusi ziņa, ka it kā plānots nojaukt vienu no Rīgas centra koka arhitektūras pērlēm – sarkano koka namu Elizabetes ielā, Berga bazārā, kas jau vairāk nekā 20 gadu pazīstams kā karšu veikala „Jāņa sēta” mājvieta. Ziņa gan izrādījusies daļēji maldinoša, jo ēkas sliktā stāvokļa dēļ to plānots rekonstruēt, izjaucot pa daļām, pārbaudot konstrukciju noturību, atjaunojot un vēlāk atgriežot agrākajā veidolā. 

Šādu ēkas rekonstrukcijas veidu atbalstījusi arī Valsts kultūras pieminekļu inspekcija.

Turklāt 19.gadsimtā celtā ēka pirms apmēram 20 gadiem piedzīvojusi nekvalitatīvu pārbūvi, stāsta arhitekts Mārtiņš Jaunromāns no arhitektu biroja „Jaunromāns un Ābele”, kas izstrādājuši tagadējo rekonstrukcijas projektu

„Ēka vizuāli izskatās daudz labāk, nekā diemžēl parādīja konstruktīvā izpēte. Tika veikta padziļināta konstruktīvā izpēte ar daudziem atsegumiem, un diemžēl šajā deviņdesmito gadu rekonstrukcijā, kuras rezultātā ēka ir tāda, kāda tā šodien izskatās, oriģinālais konstruktīvais stāvoklis ir diezgan izpostīts,” stāstīja arhitekts.

Mārtiņš Jaunromāns: Par Jāņa Sētas ēku
00:00 / 00:59
Lejuplādēt

“Deviņdesmitajos gados ir izzāģēti oriģinālie pārsegumi un jumta konstrukcijas. Un konstruktoriem tomēr primārais uzdevums ir atbildēt par to, lai tā māja nesabrūk. Tāpēc diemžēl mēs esam nonākuši pie kardinālākās restaurācijas metodes, kad ēka tiek izjaukta pa sastāvdaļām, tiek droši konstatētas visas bojātās vietas un tās tiek aizvietotas,” skaidroja Jaunromāns.

“Tas nav nekāds unikālais risinājums – mūsu birojs nupat veica Dzintaru koncertzāles rekonstrukciju, kas arī principā tika izjaukta pa sastāvdaļām, bojātās daļas tika mainītas un viss salikts atpakaļ. Un es neesmu dzirdējis, ka kādam būtu pretenzijas pret šo rezultātu,”  sacīja arhitekts. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti