Ja pašvaldības un skolas būtu čaklākas, bērni vietējo pārtiku ēstu jau tagad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kamēr politiķi Krievijas embargo kontekstā cits par citu daiļāk klaigā par vietējo ražotāju atbalstīšanu, izrādās, normatīvie akti jau sen pieļauj ēdināšanas un pārtikas piegādes iepirkumus veidot tā, lai tajos uzvarētu pašmāju izejvielas piedāvātāji. 

Tomēr pasūtītāji - skolas un pašvaldības - ir par slinku zemākās cenas vietā konkursos prasības veidot pēc saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma. Uzņēmēju strīdi par to, kurš spēj piegādāt svaigāku gaļu vai tuvāk skolai augušus gurķus, ir galvenais iemesls, kādēļ mācību gada sākuma priekšvakarā ne visas skolas gatavas skolēnus sagaidīt ar siltu maltīti.  

Pēdējo nedēļu laikā Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapas sūdzību sadaļā cita pēc citas parādās uzņēmēju pretenzijas par pašvaldību un skolu iepirkumiem saistībā ar skolēnu ēdināšanas pakalpojumiem vai pārtikas piegādi. Lai gan iepirkumu uzraugi, ņemot vērā mācību gada sākuma tuvumu, šīs sūdzības izskata prioritāri, vairākos gadījumos strīdu risināšanas datumi noteikti vien septembra vidū. Tas liek jautāt, vai un kā tiks organizēts ēdināšanas process jau nākamās nedēļas sākumā.

Sausās biezputras no Lietuvas, toties pusdienas lētākas

Pāris dienu pirms mācību gada starta neziņa bija pārņēmusi arī Alojas Ausekļa vidusskolu, tomēr direktore Inese Mētriņa sola, ka 2. septembrī skolēni varēs sākt ēst. «Bet šodien [ceturtdien, 28. augustā] man bija tāda nelāga sajūta, jo skolas pagalmā iebrauca lietuviešu mašīnas ar lietuviešu uzrakstiem. Principā visi produkti ir ievesti no Lietuvas,» stāsta Mētriņa, kuras vadītajā skolā līdz šim par maltīti gādājuši vietējie uzņēmēji. Līgumu parakstīšot gan tikai pirmdien, 1. septembrī.

Tomēr skolu vismaz priecē ziņa, ka pusdienas ar šo mācību gadu būs par desmit centiem lētākas. Tās solot nodrošināt par 1 eiro un 14 centiem, Alojas pašvaldības iepirkumā par Ausekļa vidusskolas 224 skolēnu un 24 bērnudārznieku ēdināšanu pieteicās divas firmas. Vietējā SIA «Mieriņš» ar nieka 0,7 punktiem izvērtējumā zaudēja Lietuvas kompānijai «Kretingos maistas», kas pēdējos gados izvērsusies visos reģionos un strādā vairāk nekā pussimt skolās.

Ar sūdzību pie iepirkumu uzraugiem vērsās «Mieriņa» īpašniece Baiba Siktāre. Viņa atradusi, ka lietuviešu uzņēmums kā gaļas piegādātāju norādījis jau labu laiku maksātnespējīgo SIA «Servilat», bet vairākām pārtikas grupām izcelsme vai piegādātājs vispār nav zināmi.

«Mums abiem bija piešķirts maksimālais punktu skaits sadaļās, kur salīdzināti piegādātāji un produktu kvalitāte, kaut gan par rādītāju uzskatu kaut vai to, ka gaļas piegādātāja viņiem nav. Rīsu, griķu un miltu piegādātāja viņu sarakstā vispār nebija. Tas rada šaubas par patiesajiem piegādātājiem un to, ka arī cita nemaz nebūs Latvijas prece,» uzsver Siktāre. Viņa kā četru bērnu mamma ir patriotiski noskaņota cīnīties par ēdināšanu pašu skolā.

Arī Ausekļa vidusskolas direktore Mētriņa jau tagad secina, ka Alojas bērniem vietējo dārzeņu vietā būs jāpārtiek ar no Lietuvas ieviestām biezputrām: «Lietuvieši ēdienkarti vairāk piepilda ar biezputrām un graudaugu produktiem, bet mūsējiem būtu iespēja vairāk izmantot tieši dārzenīšus un svaigās lietas, kas tiek izaudzētas un pārdotas vietējā apkārtnē. Bet vēl skatīsimies. Pašlaik esam redzējuši pirmo divu nedēļu ēdienkarti un esam apmierināti par to, kas tur rakstīts.»

Brocēnos ēdinās kanalizācijas pakalpojumu sniedzējs

Pašvaldības nesaskaņas ar lietuviešu firmu «Kretingos maistas» līdz pamatīgam konfliktam izaugušas Brocēnu novadā. Tur septembra pirmajās dienās vairāk nekā 800 skolēniem un bērnudārzniekiem uz izglītības iestādēm var nākties līdzi ņemt sviestmaizes, jo par siltu maltīti pašvaldība vēl tikai domā.

Brocēnu novada izpilddirektors Ainis Bruzinskis stāsta, ka pēdējā brīdī dome lēmusi visu skolu audzēkņu ēdināšanu kā pienākumu uzdot pašvaldības kapitālsabiedrībai «Brocēnu ceļš». Tās pamatdarbība ir pasažieru pārvadājumi, apzaļumošana un kanalizācijas pakalpojumi. Tagad firma steidzas iepirkt virtuves iekārtas un piederumus.

Par pusdienu gatavošanu skolēniem līdz 1. septembra pusnaktij Brocēniem ir spēkā līgums ar Lietuvas «Kretingos maistas». Kāpēc vasarā savlaicīgi nav sludinājuši jaunu iepirkumu, izpilddirektors Bruzinskis pateikt nevar. Taču turpināt sadarbību ar kaimiņvalsts kompāniju Brocēni arī negrib.

«Pēc pakām redzams, ka gandrīz viss ir ievests no Lietuvas. Mūsu deputāti ir saimnieciski domājoši, un viņi šo jautājumu centās risināt tā, ka ar savu uzņēmumu veiksmīgāk izmantosim vietējos. Kāpēc mums būtu jābaro Lietuvas bizness?» skaidro Bruzinskis.

«Kretingos maistas» vadība ar Latvijas Radio runāt gatava bija tikai ārpus ieraksta. Kompānija pašvaldību prasīgumu pēc vietējās produkcijas uzskata par prettiesisku, nesamērīgu un konkurenci kropļojošu. Tādējādi zūdot Eiropas Savienības brīvā tirgus jēga, izteicās uzņēmuma jurists, solot par savu biznesu cīnīties.

Ušakovs izdod populistiskus rīkojumus, bet Rīga jau sen prasa vietējo pārtiku

Tomēr lielākā cīņa par ēdināšanas biznesu vērojama Rīgā, kur iepirkumus pašvaldība gan sāka organizēt tikai šogad. Patlaban rit jau trešā kārta, kurā Rīga aicina pretendēt uz darbu tajās skolās, kur beigām tuvojas savulaik ar ēdinātājiem noslēgtie vairāku gadu līgumi. Līdzšinējie pusdienu gatavotāji arī apņēmušies strādāt tik ilgi, kamēr izstrīdēsies to pēcteči.

Rīgas domes Izglītības departamenta projektu vadītāja Kristīne Graudumniece visas sešas pretendentu sūdzības uzskata par nepamatotām, jo uzņēmēji nav spējuši izpildīt Rīgas prasības. Piemēram, dažos piedāvājumos kā vienīgā iekārta vārīšanai un cepšanai tikusi norādīta mikroviļņu krāsns. Rīga arī prasījusi augsti kvalificētus speciālistus ar pārtikas tehnologa izglītību maltītes pagatavošanā.

Rīgā arī nav aktuāls jautājums, kā panākt, lai skolu virtuvēs priekšroka tiktu dota vietējiem produktiem. Galvaspilsētas mērs Nils Ušakovs («Saskaņas centrs»), izmantojot nemierus Ukrainā, Eiropas sankcijas un Krievijas embargo, pirms Saeimas vēlēšanām savu politisko kapitālu cenšas vairot ar skaļiem paziņojumiem, ka izdevis rīkojumu skolās un bērnudārzos izmantot vietējo pārtiku.

Taču pēc būtības tāda prasība iepirkumos jau sen iekļauta, skaidro Izglītības departamenta pārstāve Graudumniece. Tas panākts, vērtēšanai kā kritēriju izvēloties ne tikai cenas piedāvājumu, bet arī produktu kvalitāti un daudzveidību. Tādējādi konkursos Rīgā uzvar tie ēdinātāji, kas pienu un kartupeļus iepērk no vietējiem ražotājiem, nevis ieved no Polijas un citām ārvalstīm.

Tādu pieeju par likumīgu un atbalstāmu sauc arī Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājas vietniece un Juridiskā departamenta direktore Evija Mugina. Ja vērtēšanas kritērijos iekļauj prasību pēc bioloģiskas un ātri piegādājamas pārtikas, tuvākie zemnieki uzreiz gūst priekšrocību. Mugina gan norāda - lai iepirkumu veidotu nevis pēc zemākās cenas, bet saimnieciski izdevīgākā principa, pasūtītājiem nākas vairāk piestrādāt. Un dažas pašvaldības tam ir gatavas, Tukumu kā piemēru min Mugina.

Trešdaļa pašvaldību pusdienas uzsauc visiem skolēniem; Rīga - nevienam

Lai gan tā sauktie zaļie iepirkumi, kas priekšroku dod vietējai pārtikai, jau sen ir atļauti, pirms vēlēšanām par tādiem arvien naskāk sāk runāt politiķi. Pašvaldību savienība gribētu, lai vismaz valsts un pašvaldību iestāžu konkursos vietējā pārtika kā prioritāte būtu obligāts nosacījums.

Tas gan varētu vairot sūdzību skaitu, jo sevišķi reģionu politiķiem, kuru darbība tiek uzmanīta mazāk, var rasties iekāre tādējādi izkārtot līgumus pietuvinātiem uzņēmējiem. Pašlaik, kā skaidro Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājas vietniece Mugina, ar ēdināšanu un pārtikas piegādi saistītas tikai trīs procenti no visām sūdzībām.

Jāatgādina, ka ar šo mācību gadu valsts dotē pusdienas pirmo līdz trešo klašu skolēniem, vienai maltītei atvēlot 1,42 eiros. Pašvaldību savienības padomniece Ināra Dundure teic, ka gandrīz trešdaļa no visām pašvaldībām uzsauc brīvpusdienas visiem skolēniem, bet vairāk nekā puse vietvaru nodrošina pusdienas līdz 6. klasei. Ar dažādiem sociālajiem labumiem izdaudzinātā Rīga par pusdienām liek maksāt pašiem gan skolās, gan bērnudārzos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti