Izveidota mājaslapa, lai Ukrainas pedagogiem palīdzētu bērniem mazināt trauksmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieki kopā ar kolēģiem no Ukrainas ir izveidojuši interneta mājaslapu, kurā ukraiņu valodā ir apkopoti dažādu terapiju veidi un praktiski piemēri. Lapa izveidota, lai pedagogiem palīdzētu bērniem mazināt trauksmi, ko izraisa Ukrainā notiekošais karš. 

Izveidota mājaslapa, lai Ukrainas pedagogiem palīdzētu bērniem mazināt trauksmi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Aptaujātie pedagogi Ukrainā apliecina, ka bērniem ir novērotas problēmas ar uzmanības noturēšanu, koncentrēšanos, miegu un nekontrolētām dusmām, kas vairāk izpaužas pusaudžu vidū. Un tas būtiski ietekmē mācību procesu," stāsta profesore Natālija Aristova no Ukrainas, kas ir pedagoģijas zinātņu doktore.

Viņa ir viena no komandas speciālistēm, kas veidoja mājaslapu pedagogu atbalstam, lai mazinātu bērniem trauksmi. 

„Trauksmes situācijās parasti mums rodas negatīvas emocijas, jo es nesaprotu, kas notiek, kā notiek, un rodas, tā saucamās, aplamās domas, ka tagad viss būs slikti, un mēs ar savām domām pastiprinām vēl vairāk emocionālās ietekmes, un tas ietekmē mūsu uzvedību,” Natāliju Aristovu papildina kolēģē no Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Rita Orska.

Tādēļ jau pavasarī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieki kopā ar Ukrainas kolēģiem no pedagoģijas institūta Kijivā kopīgi domāja, kā varētu palīdzēt mazināt trauksmi un stresu, ko izraisa Ukrainā notiekošā kara darbība. Nolēmuši, ka jāveido internetā mājaslapa, kur vienuviet būtu apkopota informācija, lai pedagogi zinātu, kā palīdzēt bērniem justies mierīgākiem. Darbā tika iesaistīti arī speciālisti no Rīgas Stradiņa universitātes. 

„Mēs esam izvēlējušies četrus pamatvirzienus. Viens no tiem ir muzikālās terapijas elementi. Otrs virziens ir mākslas terapijas elementi, tur ir dažādi paraugi kā ar krāsu, dažādu mākslas izteiksmes līdzekļu palīdzību bērni var pašregulēties un uzlikt uz papīra savas problēmas, savas sāpes un šādā veidā pārstrādāt savas negatīvās vai trauksmainās emocijas. Trešais virziens ir sevis apzināšanās, piemēram, dažādi elpošanas un muskuļu relaksācijas vingrinājumi, kas palīdz mazināt fizisko sasprindzinājumu. Un ceturtais virziens ir kognitīvā sevis apzināšanās, tās ir dažādas metodikas, kur kopā ar pedagogu ir iespējams pārrunāt šīs problēmas, piemēram, nepabeigto teikumu metode, eseju rakstīšanas metode – viss, kas ir sevis apzināšanās caur kognitīvām prasmēm,” stāsta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas vadošais pētnieks un projekta koordinators Aivars Kaupužs.

Nupat kā Ukrainā tiešsaistē interneta platformā tika prezentēta mājaslapa, tajā piedalījās vairāk nekā 200 mācībspēku no dažādām Ukrainas vietām. Natālija Aristova stāsta, ka interese par mājaslapu ir sākot no bērnudārza, vispārizglītojošām skolām un līdz universitātei. Pirmās atsauksmes ir pozitīvas, vietni lietot esot ērti un padomi noderīgi ikdienas darbā.

„Ir daudz pedagogu no dažādām Ukrainas vidusskolām, kuri vēlas dalīties ar saviem praktiskajiem uzdevumiem, metodēm un rezultātiem, ko viņi izmanto stundu laikā. Un viņi gribētu dalīties ar šo informāciju – ar fotogrāfijām, video, un viņi būtu ļoti pateicīgi, ja šo visu informāciju varētu ievietot mājaslapā, un cilvēki jebkur to varētu izmantot,” norāda Aristova.

Šobrīd mājaslapa ir publicēta, taču tās saturs tiks vēl papildināts, apliecina projekta koordinators Aivars Kaupužs.

„Mēs ļoti ceram, ka šis projekts izvērtīsies kā sniega pika, kura laika gaitā tikai apaugs ar papildus informāciju, ar speciālistiem, kuru būs gatavi tiešsaistē palīdzēt konkrētās problēmas risināšanā. Mūsu mājaslapā ir izveidota sadaļa, kur ir iespēja piereģistrēties praktizējošiem psihologiem, kuri ir gatavi tiešsaistes režīmā risināt problēmas, palīdzēt pedagogiem strādāt ar bērniem, kuriem ir paaugstināts trauksmes līmenis,” skaidro Kaupužs.

Projekts tika īstenots, iegūstot Ārlietu ministrijas grantu, taču komanda cer, ka nākotnē izdosies piesaistīt finansējumu, lai mājaslapas saturs būtu ne vien ukraiņu, bet arī latviešu valodā, tā sniedzot palīdzību pedagogiem, kuri Latvijā strādā ar ukraiņu bērniem. Mājaslapu var apskatīt šeit

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti