Izstrādāti divi likumprojekti par psihiatriskajai ārstēšanai pakļauto reabilitāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Padomju laikā nelikumīgi represēto cilvēku reabilitācijai Saeimā izstrādāti divi likumprojekti. Tagad Juridiskajai komisijai būs jānosaka, kuru likumu atbalstīt un kas lems par to, kuri iedzīvotāji ir bez tiesas pakļauti psihiatriskai ārstēšanai. Viedokļi ir pretēji, un par to vēl gaidāmas diskusijas.

Jānorāda, ka jautājums kurš aktīvāk dienaskārtībā parādījās tikai nesen, nu ieguvis plašu atsaucību. To sākotnēji skatīja Cilvēktiesību komisijā, kur ilgākā laikā nu ir tapis arī likumprojekts, tomēr paralēli arī deputāts no "Vienotības" Andrejs Judins izstrādājis savu priekšlikumu. Viņš uzskata, ka citā komisijā rakstītais regulējums nav pilnīgs un tas nebūtu jāskata

„Var sanākt tagad tā, ka Kirgīzijas cilvēks var griezties Latvijā un prasīt, lai viņu reabilitē. Jautājums, vai Latvija ir PSRS mantiniece. Faktiski šis likumprojekts netieši apšauba Latvijas okupācijas faktu. Ir divas pieejas: var pieņemt lakonisku likumu, kas pasaka, ka mēs reabilitējam cilvēkus, kas bija represēti, un MK noteikumos nosakām kārtību, kā to var izskatīt. Otra pieeja - rakstīt detalizētu likumu, kas nav uzrakstīts 20 gadu laikā. Taisnīguma vārdā ātri jāpieņem likums. Katrs var izvēlēties, kāda pieeja viņam ir tuvāka. Es nevaru atbalstīt lēnu un nesteidzīgu pieņemšanu. Lēmums jāpieņem ātri, jo problēma ir nopietna,” uzskata Judins.

Tomēr izskatās, ka pēc ceturtdienas Saeimas sēdes jautājumu par piespiedu psihiatriskajai ārstēšanai pakļauto cilvēku likteni lems Juridiskā komisija. Lai gan tā vienojusies, ka vēlas uzņemties skatīt šo jautājumu, tomēr pašā komisijā ir diametrāli pretēji viedokļi par to, kurš no likumprojektiem izstrādāts precīzāk. Saskanas centra deputāts Valērijs Agešins: „Otrs alternatīvais likumprojekts paredz precīzu kārtību, kā cilvēkus reabilitēs. To darīs pēc personas iesnieguma prokuratūrā, iesaistot ekspertus, mediķus, profesorus. Un tikai pēc tam pieņems lēmumu. Savukārt no Judina kunga priekšlikuma izriet tas, ka Saeimai būs jāpieņem lēmums, vai cilvēks pamatoti vai nepamatoti bija ievietots psihiatriskajā slimnīcā.„

Pavisam rēķināts, ka Latvijā ir ap 30 cilvēku, kas būtu jāreabilitē, pēc tam kad padomju laikā viņi saņēmuši piespiedu psihiatrisko ārstēšanu kā izrēķināšos par paustajiem politiskajiem uzskatiem. Tas tika piemērots bez tiesas sprieduma. Par spīti tam, ka šis ir jautājums par taisnīguma atjaunošanu, 23 gadus pēc neatkarības atgūšanas tas vēl nav izdarīts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti