Panorāma

Šķidrajai pārtikai solītā finansējuma pagaidām nav

Panorāma

Ukraiņu bērniem ziedo krājkasītēs sakrāto

Izstāde par nogalinātiem ukraiņiem nepaliek nepamanīta

Izstāde par totalitāro režīmu nogalinātiem ukraiņiem Daugavpilī nepaliek nepamanīta

Izstāde, kas veltīta 13 totalitāro režīmu noslepkavotajiem ukraiņiem pagājušajā gadsimtā, savā ziņā ir ierocis pret propagandu. Tā atsaucoties uz Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta direktoru, par izstādi "Komunisms XX gadsimtā = Rašisms XXI gadsimtā" ziņo pašvaldība un vietējie mediji Daugavpilī. Šeit tā gan izvietota muzeja telpās nevis pilsētvidē. Kāpēc tā?

Izstāde atklāta daudzviet Eiropā. Pāris dienas pēc tās atklāšanas Tallinā, viens no stendiem atrasts bojāts, vēsta Igaunijas mediji. Novērošanas kamerās fiksēts, kā to garāmejot ieplēš kāds jaunietis, kas pēcāk par nodarīto pats viņš atzinies policijai. Turklāt Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūts jau iepriekš bijis spiests īslaicīgi noņemt citu izstādi, ko vandaļi to bija apzīmējuši, krievu valodā uzrakstot uz tās uzrakstot: "Meli." Iespēja, ka kas tāds varētu notikt Daugavpilī ir daudz mazāka, jo te izstāde skatāma nevis uz ielas, bet muzeja telpās. 

“Cilvēki neizsaka negācijas par šo izstādi, viņi klusumā izpēta. Tad var redzēt, ka veidojas šis iekšējais dialogs apmeklētājam ar šīs izstādes materiālu. Un tas ir pats galvenais – cilvēks domā, cilvēks meklē atbildi,” stāsta Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja vadītājas vietniece Valentīna Slavkovska.

Izstādes autori ar aicinājumu to izvietot sākotnēji griezušies pie pašvaldības, bet lēmumu, to izstādīt telpās nevis ārā, pieņēmis muzejs, apgalvo iestādes pārstāve. Šāds formāts izvēlēts, lai izstādes stendus varētu pārvietot. Pārstāve prognozē, ka to tāpat redzēs daudzi, jo tā ceļos pa pilsētas apkaimju iestādēm. Muzejs atrodas Daugavpils centrā, pretī Dubrovina parkam.

“Es tikai avīzē lasīju. Pagaidām neko nevaru pateikt. Ja būs atvērtās dienas, ļoti iespējams, ka aiziešu,” saka daugavpilietis Romāns. 

“Jā, pamanīju, ka vajadzētu aiziet apskatīties. Lasīju avīzē “Miljons”, ka ir jauna izstāde. Bet vajag “labā formā” uz turieni iet. Tāpēc, ka tas ir ļoti smagi,” spriež daugavpiliete Antoņina.

“Pēdējā laikā cenšos nelasīt, neskatīties uz to visu, jo tas negatīvais... Man ir mazs bērns, un tas tomēr kaut kā ietekmē arī manu bērnu,” uzskata pilsētas viese Karīna.

Izstāde skatāma arī mazākās pilsētās, piemēram, Valkā, arī tur – telpās. Līdzīgi sākotnēji bijis arī Preiļu novadā, tur tā atklāta Riebiņu kultūras namā, pirms labdarības koncerta Ukrainas atbalstam. Šeit atrasts formāts, kas ļaus to izvietot gan telpās, gan pilsētvidē. 

Preiļos izstāde izvietota teju vai pilsētas centrā, blakus domes ēkai, muzejs. Tepat netālu – arī Valsts policija.

“Visdrīzāk, ka ir daļa sabiedrības, kas varbūt uztver, ka ne viss ir tik viennozīmīgi, jo līdzīgi kā visur Latvijā, nav jau tā, ka Preiļi ir tāda viendabīga masa arī šajā jautājumā,” saka Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste Ilona Vilcāne.

Vainīgo Latvijas un Polijas karavīriem veltītā pieminekļa apzīmēšanā Daugavpilī, Valsts policijai līdz šim nav izdevies noskaidrot.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti