Latvijas pilsētas, kurās notikušas brīvības cīņas, apceļo izstāde, godinot Jūras spēku 25. gadadienu. Vienam no Latvijas Jūras spēku kuģiem dots arī Rēzeknes vārds – tas ir patruļkuģis P-09, kas nodrošina Latvijas jūras robežas drošību, piedalās dažādās glābšanas un meklēšanas operācijās.
Jūras spēki un patruļkuģa P-09 “Rēzekne” apkalpes komanda ar ceļojošo izstādi uz Rēzekni atved nelielu daļu jūras.
Fotogrāfijās un gleznās redzama flote - gan mīnmetēji, gan dažādu tipu kuģi, kas veic krasta apsardzi, patrulēšanu jūrā, glābšanas un meklēšanas misijas. Šī tematiskā izstāde ir veltījums Jūras spēkiem 25. gadadienā. Šo gadu laikā vienība ir piedalījusies dažādās misijās, kā arī atjaunojusi savu floti.
“Mēs esam izveidojuši “Baltops” sastāvu, kur piedalās mūsu kuģi. “Baltops” sastāvā ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas kara kuģi. (..) Vēl viens sasniegums - mūsu kuģi piedalās NATO grupā. Protams, sasniegums, ka mēs esam ieguvuši piecus pilnīgi jaunus patruļkuģus,” klāsta P-O9 “Rēzekne” kuģa komandieris kapteiņleitnants Jānis Dābols.
Jau vairāk nekā 10 gadus mākslinieces Gerda Stūre un Marta Jurjāne aizraujas ar Jūras spēku gleznošanu. Viņas fiksējušas Jūras spēku svētku un darba mirkļus. “Glezna ir filtrs, caur kuru viss parādās gan vienkāršāks, gan sarežģītāks. Gleznā nevar redzēt visas podziņas un vadiņus, bet tajā pašā laikā glezna satur ilgstošāku pētījumu,” saka māksliniece Gerda Stūre.
Dzīvojot tālu no jūras, Rēzeknes skolēni bija ļoti ieinteresēti par floti un uzdeva daudz interesējošu jautājumu.
“Bija interesanti uzzināt, kas tieši ir tas dzenošais elements, kas virza kustībā kuģi. (..) Dažiem kuģiem tās ir dzenskrūves, citiem - turboreaktīvie dzinēji. (..) Laiks iet uz priekšu, un arī jūrā attīstās tie dzinēji. Būtu interesanti pašu acīm paskatīties to visu,” spriež Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas 10.klases skolnieks Ēriks.
Savukārt cita šīs skolas 10. klases skolniece Jūlija atzīst, ka nav zinājusi, ka par kuģi “Rēzekne” ir pat gleznas.
Jūrnieku devīze ir “Mūs vieno Latvijas svētais vārds”. Latgales Kultūrvēstures muzejā šī izstāde būs apskatāma līdz 9.aprīlim, tālāk tā ceļos uz Cēsīm un Jelgavu.