Izstāde «Lielajā dzintarā» iepazīstina ar Latvijas koncertvietām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Arhitektūras dienu ietvaros Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars” atklāta izstāde, kurā iespējams ielūkoties Latvijas koncertu vietās. Izstādes saturisko pusi veidojusi Ieva Zībārte, savukārt dizainu - arhitekte Brigita Bula. Izstāde “Bravo! Koncertvietas Latvijā” radīta tieši Liepājas arhitektūras dienām, tā ļaujot paskatīties uz norisēm arhitektūrā un Latvijas koncertu vietām no cita skatupunkta.

"Mēs gribējām rosināt domāšanu, tēlaino redzējumu un izpratni par to, kas ir koncerta vieta," saka izstādes veidotāja Ieva Zībārte.

Pats nosaukums „Bravo! Koncertvietas Latvijā" jau pasaka priekšā, ka mums to patiešām ir ļoti daudz. Pirmajā brīdī, ja vien neieraugām koncertzāļu maketus, nekas neliecina par izstādi, kam būtu saistība ar arhitektūru. Izceltas detaļas, piemēram, telpaugi, kas raksturīgi kultūras namiem, kur arī notiek koncerti.

Autores izceļ un parāda lietas tuvplānā, kas parasti cilvēkiem, kuri nav saistīti ar arhitektūru, paslīd garām. 

"Piemēram, „Lielā dzintara” krēslam tika izgatavoti trīs dažādi 12 krēslu komplekti, kopā 36, ko testēja. Testēja, lai ne tikai pievilcīgi izskatītos un būtu ērti, bet akustisko parametru dēļ. „Lielā dzintara” krēsli ir īpaši plāni, salīdzinot ar citiem. Tas ietekmē akustiku," paskaidroja Zībārte.

Vecliepājas arhitekte Gunta Šnipke uzsver, ka izstāde ir pilnīgs jaunums Latvijā un tā veidota tieši Liepājai un koncertzāles „Lielais dzintars” mākslas telpai.

„Šogad Liepājas arhitektūras dienās akcents ir uz telpām koncertu atskaņošanai. Arhitektūras dienu devīze ir mūzika. Tā atzīmējam faktu, ka mums jau gadu ir šī lieliskā koncertzāle. Mēs analizējam tēmu - tas nozīmē, ka nerunājam tikai par sevi, savu zāli, bet paskatāmies uz tēmu plašāk, tāpēc ir pasūtīta šī ekspozīcija,” skaidroja Šnipke.

Arhitekte Brigita Bula ir gandarīta par iespēju veidot izstādi tieši konkrētai vietai – šoreiz koncertzāles „Lielais dzintars” mākslas telpai  „Civita Nova”. „Tas ir vislabākais, ka var radīt ekspozīciju konkrētai vietai, līdz ar to izstāde nav bezpersoniska. Tai ir dziļāks dvēseliskums nekā ceļojošai izstādei. Protams, tas neizslēdz, ka daži objekti ceļos tālāk uz arhitektu birojiem, piemēram, maketi,” viņa saka.

Koncerti Latvijā notiek mūzikas skolās, kultūras namos, brīvdabas estrādēs, daudz un dažādās vietās, to skaits mērāms simtos, atklāj autores, savukārt līdz ar tehnoloģiju ienākšanu sabiedrībā, koncerta norises vieta zaudē telpas nozīmi. Izstādei, kurai ir oriģināls saturs, būs arī izglītojoša nozīme, uzsver Zībārte: "Mēs gribējām rosināt domāšanu par to, kas ir koncerta vieta."

Liepājā ir vecākā dizaina skola ar labu reputāciju, kur jaunieši apgūst dizainu. Saturs ir tāds, kas var ieinteresēt ne tikai profesionāļus, bet arī jauniešus, kuri vēlas saistīt savu dzīvi ar arhitektūru un dizainu.

Izstāde „Bravo! Koncertvietas Latvijā” Liepājā būs skatāma līdz 6. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti