Panorāma

Onkoloģijas centrā cīnās par operāciju bloku

Panorāma

Panorāma

Izsolīs 1. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni

Izsolīs Triju Zvaigžņu ordeni ar mīklainu izcelsmi

Cik maksā pirmās šķiras Triju Zvaigžņu ordenis? Atbildi uz šo pretrunīgo jautājumu varēs saņemt 23. novembrī izsoļu namā “Mākslas vēstniecība”. Izsoles klāstā parādījies ordenis ar mīklainu izcelsmi un bez numura, tomēr izsoles nama vadītājam nav šaubu par tā autentiskumu. Valsts prezidenta Ordeņa kapituls izsoli komentēt atteicās.

Triju Zvaigžņu ordenis ir Latvijas valsts augstākais apbalvojums, un pirmās šķiras ordeni pasniedz tikai valstu un starptautisku organizāciju vadītājiem. Taču viens eksemplārs tapis pieejams gandrīz jebkuram izsoļu namā.

Ordeni pirms paredzētās izsoles katrs var apskatīt “Rietumu bankas” telpās. Sākumcena – 1800 eiro. To izsoļu nams “Mākslas vēstniecība” izvēlējies pēc konsultācijām ar ordeņu pētniekiem un kolekcionāriem.

Izsoļu nama vadītājs Aigars Grīnbergs stāsta, ka ordeņa izcelsmi nezina, taču kas to iedevis izsolīšanai – neatklāj: “Šo konkrēto ordeni, jau leģendāru kļuvušo, mums iesniedza privātpersona. Kā tas ir nokļuvis apritē, tā ir mīkla. [..] Viena no versijām ir, ka, iespējams, deviņdesmitajos gados tas kādam bija piešķirts. Ir pagājuši vairāki gadu desmiti, un tas ordenis kaut kur ir noklīdis un atgriezies privātā apritē.

Bet ticamākā versija ir, ka darbnīcā, kurā ordeņus kala, ir izkalts kāds lieks eksemplārs, kurš ir nonācis privātās rokās, pārdošanā.”

Ordenis nav numurēts, tāpēc nevar pateikt, vai un kam tas piešķirts. Uz ordeņa redzams uzraksts “Mikāna zeltkaļa darbnīca “Kalvis””. Šī darbnīca ordeņus kala no 1994. līdz 2005.gadam. Tagad darbnīca vairs nepastāv.

Bijušais darbnīcas īpašnieks Jānis Mikāns noliedz, ka darbnīcā būtu izkalts vairāk ordeņu, nekā valsts pasūtījusi. Turklāt visi ordeņi esot nodoti valstij.

Cik ordeņu darbnīcā izkalti, Mikāns gan vairs neatceras: “Tur bija daudz sakalts uz priekšu, un viņi visi atradās Ministru kabineta noliktavās, pagrabā. Kad [2005.gadā ordeņus] pārņēma prezidenta kanceleja, tad no pagraba visus vecos... Kas tikko uztaisīti, pasniedza, bet tos, kas bišku vecāki, es nezinu, kur lika.”

Prezidenta kancelejas Ordeņu kapitula kanclere Sarmīte Ēlerte 1. šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa tirgošanu izsolē komentēt atteicās. Viņa par to neko nezinot, taču norādīja, ka vēl pirms viņas stāšanās amatā

Valsts prezidenta kanceleja saistībā ar ordeņu tirgošanu vērsusies tiesībsargājošajās iestādēs.

Izsoļu nama vadītājs Grīnbergs gan norāda, ka viņam neviena iestāde jautājumus par ordeņa izsoli neesot uzdevusi. “Ja mēs papētām Eiropas izsoļu namus, visā pasaulē izsoļu namus, tur vienmēr tiek tirgoti ordeņi visos laikos, jau 19. gadsimtā. Tā ir vesela nozare. Es tur neko sliktu nesaskatu. Cilvēki kolekcionē, ko viņi vēlas.”

Kopš neatkarības atgūšanas 1. šķiras Triju Zvaigžņu ordenis pasniegts 100 personām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt