Dienas ziņas

Valsts policija ķer "smagās kājas"

Dienas ziņas

Jūrmalnieki piketē pret Bulduru bibliotēkas pārvietošanu

Izsolē pārdos Lielauces pili

Izsolē pārdos Dobeles novadā esošo Lielauces pili

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) atklātā izsolē pārdod Dobeles novadā esošo Lielauces pili. Tā ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, bet jau pirms četriem gadiem Būvniecības valsts kontroles birojs tajā aizliedzis uzturēties. Vietējie iedzīvotāji gan raizējas, vai pēc izsoles tiks saglabāts vēsturiskais pils komplekss, jo vēsturiskais parks ar tur esošajām vēsturiskajām būvēm nav LLU īpašums.

Lielauces pils pirmsākumi meklējami 17. gadsimtā, par ko šodien liecina vien vēsturiskas fotogrāfijas. Jaunā pils uzbūvēta 19. gadsimtā, bet īsi pēc gadsimtu mijas tajā izcēlies ugunsgrēks. Vēlāk pils atjaunota, bet no vēsturiskās pils palikusi tikai viena siena ar palladio tipa logu.

19. gadsimtā būvētās pils pēdējais muižkungs bija grāfs Pālens, kuram šeit bija vasaras rezidence. Padomju gados šeit bijusi skola, bet pēdējos 20 gadus pils īpašniece bijusi LLU. Ēka gan ir tik sliktā stāvoklī, ka šeit iekļūt nav iespējams. Jau desmit gadus LLU mācību procesam Lielauces pils neesot bijusi nepieciešama, tāpēc tagad nolemts to pārdot izsolē.

"Ir bojātas konstrukcijas, un tām ir vajadzīgs nopietns remonts, un līdz ar to mums bija jāizvēlas, vai ieguldīt lielus līdzekļus.

Tā nav izmantojama studiju un zinātnes vajadzībām, tāpēc lēmums bija tāds, ka mēs to izsolīsim, un līdz 16. septembrim ir pieteikšanās," teica LLU direktors Andrejs Garančs. 

Izsoles sākumcena ir 280 000 eiro. Nosolīt gan varēs tikai pils ēku un kādreizējo ratnīcu, jo zeme zem ēkām un vēsturiskais pils parks ar 19. gadsimta ledus pagrabu un ūdens ņemšanas vietu nav universitātes īpašums, bet pieder valstij. Tas satrauc biedrību "Lielauces attīstībai", kuras vīzija esot visa muižas kompleksa un blakus esošā Lielauces ezera izveidošana par vienotu tūrisma objektu, ko, viņuprāt, visveiksmīgāk varētu īstenot valsts uzņēmums AS "Latvijas Valsts meži" (LVM).

"Apskatījos šos pārdošanas nosacījumus, tur ir minēts, ka tas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, un iekšā tie kultūras pieminekļi – ampīra krāsnis, un viņam [īpašniekam] ir pienākums to saglabāt un uzturēt. Tur ir tikai viens punkts, bet būtībā tās ikvienam pircējam ir lamatiņas, jo, ja viņš to uztur tikai kā pašreizējais īpašnieks, viņš ātri nonāks līdz soda naudām," norādīja biedrības "Lielauces attīstībai" valdes priekšsēdētājs Ivars Bušmanis.

Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP) norādīja, ka

pašreiz satraukumam neesot pamata, jo vairums no izsolēm esot veiksmīgas, bet jaunajam pils īpašniekam gan, visticamāk, nākšoties vismaz nomāt arī parka teritoriju.

"Tajā mirklī, kad būs zināms, kurš uzvarēs, mēs izsniedzam norādījumus, un arī minam, ka tur ir parks, kas arī ir saglabājamā vērtība, ka tur nevar darīt, ko iedomājies," sacīja NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova.

 Izsoles rezultāti būšot zināmi 22. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti