Izsludinās metu konkursus Daugavpils Stropu estrādes un Centrālā parka pārbūvei

Daugavpils dome jau tuvākajā laikā izsludinās abu pilsētai nozīmīgo kultūras un atpūtas objektu metu konkursu. Pilsētbūvniecības un vides komisija plāno sagaidīt risinājumus, kas ievērojami uzlabotu Centrālā parka vizuālo tēlu un funkcionalitāti. Tāpat arī Stropu estrādē ir nepieciešama pašas estrādes vizuālā un funkcionālā atjaunošana, palīgtelpu izbūve un arī piegulošās teritorijas sakārtošana, pielāgojot to atpūtai visos gada laikos. 

Izsludinās metu konkursus Daugavpils Stropu estrādes un Centrālā parka pārbūvei
00:00 / 05:08
Lejuplādēt

Pērnā gada nogalē Daugavpils pašvaldībā tika izveidota darba grupa abu šo objektu – gan Daugavpils Stropu estrādes, gan pilsētas Centrālā parka – projektu izveidei un atjaunošanai. Procesam jau tuvākajā laikā, kā apliecināja Daugavpils domes izpilddirektores vietniece Tatjana Dubina, tiks dota zaļā gaisma.

"Pašlaik notiek metu konkursa nolikuma izstrādāšana. Šogad plānots izstrādāt pilsētas Centrālā parka un brīvdabas Stropu estrādes metu. Un šobrīd gaidām no Latvijas Arhitektu savienības ekspertu, kas darbotos žūrijas komisijā. Tad jau augustā plānojam konkursu izsludināt," atzīmēja Dubina.

Speciālistu piesaiste no Latvijas Arhitektu savienības ir būtiska, lai celtu abu topošo objektu projektu līmeni, lai tie būtu spēcīgāki, uzsvēra Daugavpils pilsētas galvenā arhitekte Inga Ancāne.

Viens no šiem objektiem atrodas pašā Daugavpils centrā.

Ancāne norādīja: "Pilsētas Centrālajā parkā ir iecerēti lieli plāni šim parkam, kurš atrodas praktiski pilsētas centrā un kur visas ielas, teiksim, satek. Un tas ir vēsturiskais pilsētbūvnieciskais piemineklis. Tādi izaicinājumi šim parkam būtu – zaļo infrastruktūru integrēt pilsētas struktūrās ir tas, kas te ir nepieciešams. Piemēram, bērnu rotaļu laukumā. Tepat blakus ir arī Dzimtsarakstu nodaļa, tur gribam redzēt sakoptu vidi. Tā, lai tas parks būtu dzīvs."

Centrālais parks jau labu laiku ir Daugavpils domes deputātu redzeslokā, un tas ir jāsakārto, uzsvēra Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa"): "Līdzekļu ekonomijas dēļ šajā enerģētiskajā krīzē mēs atteicāmies no 10 miljonu lielā projekta Stroka koncertzālei Daugavpilī. Mēs izlēmām, ka pilsētas Centrālo parku vairāk pielāgosim pilsētnieku vajadzībām, tādu, kāds tas bijis arī vēsturiski."

Metu konkurss ir tikai sākums, lai izprastu, kādas idejas ir iespējams īstenot un cik tās varētu izmaksāt, par konkrētu būvniecību vēl runāt ir pāragri.

Daugavpils domes priekšsēdētājs Elksniņš norādīja: "Pašvaldība rīko metu konkursu, lai redzētu to vīziju, kam tur tieši būtu jābūt. Plānojam uzsākt projekta realizēšanu pēc projektu apspriešanas, konkrētās krīzes laikā visdrīzāk ne ātrāk kā 2024. gadā."

Savukārt otrs nozīmīgais objekts, kā stāstīja Ancāne, ir vēsturiskā Daugavpils Stropu estrāde: "Tā mums ir ļoti vēsturiska vieta. Pirmās Latvijas laikā tur notika pirmie Latgales dziesmu svētki. Šo vietu vēl joprojām pilsētas iedzīvotāji mīl, lai arī tā estrāde ir tāda kā novārtā pamesta un pasākumi nenotiek. Ar tādu iniciatīvu arī nācām pie vadības, ka tai vietai ir jāatdzimst. Tur arī mums lielas ieceres. Mums plānos ir pārbūvēt estrādes vietu, lai pati estrāde būtu transformējama, infrastruktūru gribam sakārtot, lai būtu kafejnīcas un autostāvvietas. Integrēt tās tā, lai tās būtu, bet tajā pašā laikā mēs tās neredzētu. Tur ir Stropu mežs, tas ir mežā, un tur ir lieli izaicinājumi."

Stropu estrādes rekonstrukcija atsvērs ideju par brīvdabas koncertzāli Daugavpilī, bet tai jānotiek jau esošā infrastruktūrā ar savu vēsturi, akcentēja Elksniņš.

"Pašvaldība nav atteikusies no atvērta tipa koncertzāles, un vēsturiski mēs vadāmies pēc tā, lai būtu jāizmanto jau šobrīd esošā infrastruktūra, un tā ir atvērta tipa koncertzāle Stropu estrādē. Mēs tāpēc arī lūdzām izstrādāt māksliniekiem savu vīziju, kā tā varētu izskatīties nākotnē," pauda Elksniņš.

Arī šī objekta sakārtošanu pilsētnieki gaida ar nepacietību:

"Protams, priežu mežs ir vieta, kur ir patīkami atpūsties. Bet, ja tā ir estrāde, būtu labi, ja tur būtu iekārtota arī mūsdienīga un tai videi ekoloģiski atbilstoša estrāde."

"Stropu estrāde ir viena no nozīmīgākajām atpūtas vietām, it sevišķi brīvdabā vasarā pasākumu organizēšanai, pat Dziesmu svētki tur notika."

"Mēs ļoti, ļoti priecājamies un ļoti sen gaidījām, lai mums būtu iespēja ne tikai mūsu novada un citās skaistākajās Latvijas estrādēs, bet arī Daugavpils Stropu estrādē gan dejot, gan uzstāties un redzēt deju uzvedumus un dažādus citus pasākumus."

Arī Stropu estrādē reāli darbi un to izmaksas šajos ekonomiski sarežģītajos laikos tiks rūpīgi vērtētas, jo pagaidām nav arī skaidrs, no kurienes tiks rasti līdzekļi to īstenošanai. 

Visam savs laiks, sacīja Elksniņš: "Nav jāskrien vilcienam pa priekšu. Vispirms ir jāredz tie piedāvātie risinājumi, un visnotaļ tie galvenokārt tiks virzīti, lai līdzekļus ieekonomētu iepriekš drastiski dārgo projektu vietā mūsu pilsētā. Arī pie šī jautājuma pašvaldība atgriezīsies ne ātrāk kā 2023. gada nogalē, 2024. gada sākumā."

Pašvaldībā cer, ka līdz gada beigām šo abu objektu metu konkursi varētu noslēgties. Naudas balvas paredzētas labākajiem darbiem – 8000 eiro par Centrālā parka metu, 5500 eiro par Stropu estrādes metu projektu. Tāpat, lai stimulētu māksliniekus – metu izstrādātājus – pieteikties konkursam, paredzētas naudas balvas arī otro un trešo vietu ieguvējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt