Izšķīlies pirmais mazais ērglēns

Ar videonovērošanas kameru aprīkotajā mazo ērgļu ligzdā Madonas novadā svētdien pulksten 10.49 izšķīlies pirmais ērglēns, to varēja novērot tiešraidē projekta mājaslapā www.pomarina.lv.

"Tas ir vidēji normāls laiks. Pirmie mazie ērgļi citās ligzdās izšķīlušies jau pirms nedēļas," aģentūrai BNS sacīja mazo ērgļu pētnieks "Latvijas Valsts mežu" vides eksperts Uģis Bergmanis. Viņš prognozēja, ka otrs ērglēns varētu izšķilties pēc divām trim dienām.

Par Mačo iesauktais mazo ērgļu tēviņš mātītei Mētrai un mazulim ligzdā atnesa prāvu vardi. To Mētra dalīja sīkos gabaliņos, gatavojot maltīti. Par mazuļa drīz gaidāmo šķilšanos tiešraides skatītāji jau zināja pāris dienu – Mētra klausījās olu un perēdama atbalstījās uz spārniem.

Pirmā ola ligzdā tika izdēta maija sākumā, pēc dažām dienām – otra.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka mazo ērgļu tēviņš Mačo no ziemošanas vietas Dienvidāfrikā ligzdošanas vietā Madonas novadā ieradās 19.aprīlī, savukārt vēl nedēļu agrāk atlidoja Mētra.

Dienā, kad atlidoja Mačo, sākās riests, un vakarā ērgļi ķērās pie ligzdas būvēšanas. Mazo ērgļu pāris šogad atlidojis apmēram par nedēļu vēlāk nekā citus gadus.

Mazie ērgļi dēj divas olas ar dažu dienu starpību.

Galvenā tiešraides mājaslapa ir www.pomarina.lv. Tiešraidi arī varēs skatīties Latvijas Universitātes mājaslapā http://www.lu.lv/tiesraide/3/.

Projekta ieviesēji ir vides apsaimniekošanas apvienība "Medņuriests", "Latvijas valsts meži" un Vācijas Savvaļas dzīvnieku aizsardzības fonds.

Mazo ērgļu videonovērošanas projektu pētnieks Bergmanis sāka pirms pieciem gadiem. Mērķis ir iegūt zinātnisku informāciju par šo aizsargājamo sugu, pētīt ligzdošanu, barības spektru un citus būtiskus jautājumus, lai putniem varētu nodrošināt labāku aizsardzību. Otrs mērķis ir iespēja vērot interneta vietnēs tiešraidi no ligzdas, tā iesaistot un izglītojot sabiedrību.

Trīs gadus videonovērošanas projektā mazo ērgļu pārim izdevās sekmīgi ligzdot. Arī pērnais gads bija veiksmīgs – ērgļu pāris, ko iesauca par Mētru un Mačo, izaudzināja mazuli, un tiešraidē ligzdas varēja vērot interneta vietnēs līdz pat septembrim, kad pāris un arī mazulis pameta ligzdu, lai dotos garajā ceļā uz ziemošanas vietu Dienvidāfrikā.

Piecu gadu laikā šajā projektā varēja vērot vairākas seriāla cienīgas drāmas putnu dzīvē. 2008.gada vasarā ligzdu ar visu mazuli nonesa lejā spēcīga vētra, bet putnēns izdzīvoja, Bergmanis viņu atrada tupam nolauztā koka pakājē un putniem uzbūvēja līdzās jaunu mākslīgo ligzdu.

Vēl citu gadu, kad mazajiem ērgļiem trūka barības, ērgļu tēviņš nepienesa perējošajai mātītei barību, viņa devās medīt pati, un atgriežoties olas jau bija pagalam.

Mazos ērgļus var pelnīti saukt par Latvijas lepnumu, jo mežos mīt apmēram piektdaļa visas pasaules populācijas.

Mazajiem ērgļiem ir raksturīgs kainisms – mātīte dēj divas olas ar dažu dienu starpību, taču izdzīvo parasti tikai viens, jo vecākais mazulis gandrīz vienmēr līdz nāvei noknābj jaunāko mazuli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt